Sponzorováno

Příznaky COVID-19 (koronaviru) se obvykle objevují v tomto pořadí 4.43/5 (14)

  • Výzkum z University of Southern California dokázal určit, že příznaky COVID-19 často začínají v určitém pořadí.
  • I když chřipka obvykle začíná kašlem, dle studie je prvním příznakem COVID-19 horečka.
  • Lékaři pracující s pacienty s COVID-19 však uvedli, že příznaky nejsou tak snadno předvídatelné.

Příznaky přípravku COVID-19, včetně horečky a kašle, jsou frustrujícím způsobem podobné řadě dalších běžných onemocnění, třeba včetně klasické sezónní chřipky. Jak poznáte chřipkovou sezónu, a jak poznáte, zda je horečka příznakem chřipky nebo COVID-19? Nová studie osvětlila, jak se projevují příznaky COVID-19, což může pomoci lidem, kteří se snaží zjistit, zda je jejich kašel jen kašlem nebo něčím horším.

Výzkum z University of Southern California (USC) dokázal určit, že příznaky COVID-19 často začínají v určitém pořadí. Tento objev by mohl pomoci lidem s COVID-19 získat léčbu dříve, což by mohlo významně zlepšit vyhlídky pacientů.

„Toto pořadí je obzvláště důležité znát, když máme překrývající se cykly nemocí, jako je chřipka, které se shodují s infekcemi COVID-19,“ řekl Peter Kuhn, PhD, jeden z autorů studie a profesor medicíny, biomedicínského inženýrství a letectví a kosmonautiky. „Lékaři mohou určit, jaké kroky mají podniknout při péči o pacienta, a mohou zabránit zhoršení stavu pacienta.“

Vědci použili čínská data

Aby mohli předpovědět pořadí příznaků, vědci analyzovali míru výskytu příznaků shromážděnou Světovou zdravotnickou organizací (WHO) u více než 55 000 potvrzených případů COVID-19 v Číně. Rovněž se zabývali souborem dat téměř 1100 případů shromážděných v období od prosince do ledna čínskou odbornou skupinou pro lékařské ošetření pro COVID-19 a poskytnutou čínskou národní zdravotní komisí.

Aby bylo možné porovnat pořadí příznaků nemoci COVID-19 s chřipkou, vědci analyzovali data z více než 2 000 případů COVID-19 a chřipky v Severní Americe, Evropě a na jižní polokouli hlášených zdravotnickým orgánům v letech 1994 až 1998.

„Na pořadí příznaků záleží,“ řekl Joseph Larsen, hlavní autor studie a doktorand na USC Dornsife. „Vědomí, že každá nemoc postupuje jinak, znamená, že lékaři mohou dříve zjistit, zda někdo pravděpodobně má COVID-19 nebo jiné onemocnění, což mu může pomoci při lepším rozhodování o léčbě.“

Časová osa příznaků COVID-19

Podle výsledků studie je toto pořadí příznaků, které mohou pacienti s nemocí COVID-19 zaznamenat:

  1. horečka
  2. kašel a bolest svalů
  3. nevolnost nebo zvracení
  4. průjem

„Studie zjistila, že u pacientů se sezónní chřipkou se častěji vyvinul kašel před nástupem horečky,“ řekl dr. Robert Glatter, pohotovostní lékař z nemocnice Lenox Hill v New Yorku. „Ve skutečnosti to může být obtížné rozeznat, protože chřipka často začíná náhle s trojicí příznaků, včetně bolesti zad, zimnice a suchého kašle.“

Glatter uvedl, že výsledky studie jsou potenciálně užitečné „při hodnocení více pacientů v rušném klinickém prostředí“.

Podle studie, i když chřipka obvykle začíná kašlem, prvním příznakem COVID-19 je horečka. „Naše výsledky podporují představu, že horečka by měla být používána jako indikátor k prověřování vstupu do zařízení,“ napsali autoři studie.

Škála příznaků je ve skutečnosti širší

Glatter se také podělil o své zkušenosti s léčením pacientů s COVID-19 v New Yorku.

„Obecně platí, že zatímco horečka je obvykle nejčastěji popisovaným počátečním příznakem infekce COVID-19, realita toho, co vidím ve frontách s pacienty, je variabilnější,“ řekl. „Ve skutečnosti se u některých pacienti může projevit pouze ztráta chuti nebo čichu, ale jinak se cítí dobře.“ A dodává: „Také jsem viděl pacienty s „COVIDovými prsty“ neboli chilblainy to je kožní červeno-modrého zbarvení v reakci na akutní zánět, bez horečky, kašle nebo jiných respiračních příznaků.“

Takto mohou vypadat tzv. COVID prsty

Takto mohou vypadat tzv. COVID prsty

Glatter uvedl, že u ostatních pacientů se také „projevily malátnosti, bolesti hlavy a závratě“, které se v některých ohledech podobají příznakům cévní mozkové příhody, ale bez horečky, kašle nebo jakýchkoli známek příznaků horních cest dýchacích.

Sponzorováno

„Také jsem viděl pacienty s bolestmi na hrudi bez jakýchkoli respiračních příznaků,“ řekl. „Výskyt nevolnosti, zvracení a průjmu po nástupu respiračních příznaků, jako je horečka a kašel, mohou také naznačovat, že osoba může mít COVID-19.“

Podle Glattera jde o to, že zdravotničtí pracovníci musí být ostražití a při hodnocení pacientů, kteří mohou mít příznaky spojené s onemocněním, musí mít otevřenou mysl. „Ne vždy se příznaky objevují podle knih a příruček, takže musíte vzít v potaz mnoho proměnných, když přemýšlíte o tom, kdo může nebo nemusí mít COVID-19,“ řekl.

Pochopení progrese (postupu) příznaků je klíčové

„Je kriticky důležité pochopit progresi příznaků osob infikovaných COVID-19, abyste zastavili šíření nemoci – také je izolovali a poté zahájili účinné sledování jejich kontaktů,“ řekl Glatter. „To je hodně důležité pro virus, který je dvakrát až třikrát přenosnější než chřipka.“

Řekl také, že pochopení prvních příznaků nejen pomáhá pacientům rychleji vyhledávat testování, ale také začít se fyzicky nebo společensky distancovat hned po začátku prvních příznaků. „Rovněž to podtrhuje význam nošení masek a roušek a hygieny rukou,“ řekl Glatter.

Zjistil také, že náhlá ztráta čichu a chuti a zánětlivé kožní reakce, jako jsou chilblainy, mohou být důležitými klinickými záchytnými body, které mohou odlišit nemoc COVID-19 od sezónní chřipky.

Chřipková sezóna může komplikovat diagnostiku COVID-19

Je možné, že lidé mohou mít jak COVID-19, tak i sezónní chřipku, problém je samozřejmě podzim, kdy počet lidí s příznaky začne raketově stoupat. Díky této skutečnosti je rychlé testování důležitější než kdy dříve a zvyšuje se hodnota poznání toho, jak jednotlivé nemoci postupují.

Existuje možnost konvergence (tj. souběh) chřipky a COVID-19, což může být pro mnoho lidí doslova zničující.

„Někteří lékaři a odborníci očekávají, že chřipková sezóna by mohla být exponenciálně horší, protože tyto dva viry se na podzim potkají,“ řekl Glatter. „Když se blížíme k tomuto podzimu, musíme i nadále nosit masky, roušky a myslet i na krátkodobé sociální distancování a hygienu rukou. Je to pro některé lidi doslova otázka života a smrti.“

Co si ještě o koronaviru přečíst?

VIDEO: Tomáš Šebek – Koronavirus je jemný políček, abychom si uvědomili, že žijeme na jedné planetě

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Příznaky COVID-19 (koronaviru) se obvykle objevují v tomto pořadí”

  1. Anet napsal:

    Tých příznaků je hodně, mám pocit, že vždy se objeví nejakej novej

Zanechat komentář ke článku

Zpráva