Sponzorováno

Srdeční choroby u dětí – druhy a typy 4.78/5 (9)

Srdeční onemocnění jsou dost těžké, když udeří na dospělé, ale pro děti mohou být obzvláště obtížné. Speciálně na děti může mít vliv mnoho různých typů srdečních problémů. Tyto problémy zahrnují vrozené srdeční vady, virové infekce ovlivňující srdce a dokonce i srdeční choroby získané později v dětství v důsledku nemocí nebo genetických syndromů.

Dobrou zprávou je, že díky pokroku v medicíně a technologii mnoho dětí se srdečními chorobami žije aktivní a plnohodnotný život.

Pojďme se podívat na takový malých přehled dětských srdečních problémů a chorob.

Vrozená srdeční choroba

Vrozená srdeční choroba je typ srdečního onemocnění, s nímž se děti rodí – jsou to tedy obvykle srdeční vady, které jsou přítomny už při narození.

Vrozené srdeční choroby postihující děti jsou například následující:

  • poruchy srdeční chlopně jako zúžení aortální chlopně (Aortální stenóza), které omezuje průtok krve
  • syndrom hypoplastického levého srdce, kde je levá strana srdce nedostatečně rozvinutá
  • poruchy, které znamenají díry v srdci, obvykle ve stěnách mezi komorami a mezi hlavními krevními cévami opouštějícími srdce, včetně defektů komorového septa, defektů síňového septa
  • Fallotova tetralogie, což je kombinace čtyř defektů: otvor v komorové přepážce, zúžený průchod mezi pravou komorou a plicní tepnou, zesílená pravá strana srdce, posunutá aorta

Vrozené srdeční vady mohou mít negativní dlouhodobé účinky na zdraví dítěte. Obvykle jsou tyto problémy léčeny chirurgickým zákrokem, katetrizačními procedurami, léky a v závažných případech i transplantacemi srdce. Některé děti s nějakou srdeční chorobou budou i tak vyžadovat celoživotní sledování a léčbu.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je termín používaný k popisu nahromadění plaků plných tuku a cholesterolu uvnitř tepen. Jak se hromadí, tepny ztuhnou a zúží se, což zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin a infarktu. Obvykle trvá mnoho let, než se ateroskleróza vyvine. Je většinou neobvyklé, že tímto problémem trpí děti nebo teenageři.

Avšak obezita, cukrovka, hypertenze a další zdravotní problémy ohrožují i dnešní děti. Lékaři doporučují screening na vysoký cholesterol a kontrola vysokého krevního tlaku u dětí, které mají rizikové faktory, jako je rodinná anamnéza srdečních chorob nebo cukrovka, a mají nadváhu nebo obezitu. Léčba obvykle zahrnuje změny životního stylu, jako je více cvičení a úpravy stravy.

Arytmie

Arytmie je označení pro abnormální srdeční rytmus. Arytmie ve finále může způsobit, že srdce pumpuje krev méně efektivně.

U dětí se může objevit mnoho různých typů srdečních arytmií, včetně těchto:

Příznaky mohou zahrnovat:

  • slabost
  • únava
  • závrať
  • mdloby
  • potíže s krmením dítěte

Léčba závisí na typu arytmie a na tom, jak ovlivňuje zdraví dítěte.

Kawasakiho choroba

Kawasakiho choroba je vzácné onemocnění, které primárně postihuje děti a může způsobit zánět krevních cév v rukou, nohou, ústech, rtech a krku. Také způsobuje horečku a otoky v lymfatických uzlinách. Vědci si zatím nejsou jisti, co přesně ji způsobuje.

Podle American Heart Association (AHA) je toto onemocnění hlavní příčinou srdečních chorob až u 1 ze 4 dětí. Většina z nich je mladší 5 let.

Léčba závisí na rozsahu onemocnění, ale často zahrnuje rychlou léčbu intravenózním gama globulinem nebo aspirinem (Bufferin). Kortikosteroidy mohou někdy snížit budoucí komplikace. Děti, které trpí tímto onemocněním, často potřebují celoživotní návštěvy lékaře, aby mohl dohlížet na zdraví jejich srdce.

Srdeční šelesty

Srdeční šelest je „chraplavý“ či „šelestivý“ zvuk vydávaný krví cirkulující v srdečních komorách nebo chlopních nebo v cévách v blízkosti srdce. Často je tento problém neškodný. Jindy to může signalizovat nějaký kardiovaskulární problém.

Srdeční šelesty mohou být způsobeny ischemickou srdeční chorobou, horečkou nebo anémií. Pokud lékař uslyší u dítěte abnormální šelest na srdci, provede další testy, aby se ujistil, že je srdce zdravé. „Nevinné“ srdeční šelesty se obvykle vyřeší samy, ale pokud je srdeční šelest způsoben problémem se srdcem, může to vyžadovat další léčbu.

Sponzorováno

Perikarditida

Tento stav nastává, když se tenký vak neboli membrána obklopující srdce (perikard) zanítí nebo infikuje. Množství tekutiny mezi jeho dvěma vrstvami se zvyšuje, což zhoršuje schopnost srdce pumpovat krev tak, jak by mělo.

Perikarditida se může objevit po chirurgickém zákroku k k léčbě ischemické choroby srdeční, nebo může být způsobena bakteriálními infekcemi, traumaty hrudníku nebo poruchami pojivové tkáně, jako je lupus. Léčba závisí na závažnosti onemocnění, věku dítěte a jeho celkovém zdraví.

Revmatická choroba srdeční

Pokud se neléčí, mohou streptokokové bakterie, které způsobují streptokok a spála (neboli šarlach), také způsobit revmatické srdeční onemocnění.

Toto onemocnění může vážně a trvale poškodit srdeční chlopně a srdeční sval (tím, že způsobí zánět srdečního svalu, známý jako myokarditida). Revmatická choroba srdeční se obvykle vyskytuje u dětí ve věku od 5 do 15 let, ale příznaky revmatické srdeční choroby se obvykle neobjeví 10 až 20 let po původní nemoci. Tomuto onemocnění lze předcházet okamžitým léčením streptokoků antibiotiky. Toto onemocnění je u nás spíše neobvyklé.

Viry a virové infekce srdce

Viry mohou kromě onemocnění dýchacích cest nebo chřipky také negativně ovlivnit zdraví srdce. Virové infekce mohou způsobit myokarditidu, která může ovlivnit schopnost srdce pumpovat krev do celého těla.

Virové infekce srdce jsou vzácné a mohou vykazovat jen málo příznaků. Když se příznaky objeví, jsou podobné příznakům podobným chřipce, včetně únavy, dušnosti a nepohodlí na hrudi. Léčba znamená užívání léků a další léčbu příznaků myokarditidy.

Další příznaky srdečních chorob a problémů u dětí

Známky srdečních problémů u dětí se liší v závislosti na stavu, věku dítěte a na tom, zda byl srdeční stav nebo onemocnění získáno před narozením dítěte nebo během dětství.

Srdeční problémy u kojenců

Příznaky možných srdečních problémů u kojenců mohou být tyto:

  • Problémy s přibíráním na váze
  • Namodralá barva rtů, jazyka nebo nehtových lůžek
  • Potíže s krmením
  • Rychlé nebo rychlé dýchání nebo potíže s dýcháním, i při odpočinku
  • Snadná únava při jídle
  • Pocení při krmení

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si všimnete, že vaše dítě vykazuje některý z těchto příznaků.

Srdeční problémy u malých dětí

U malých dětí hledejte:

  • Omdlévání nebo malátnost při fyzickém cvičení nebo aktivitě
  • Palpitace srdce – tlukot srdce, který je pro dítě zábavný nebo třepetavý
  • Dýchavičnost při hraní nebo při aktivitě
  • Bolest na hrudi

Srdeční problémy u dospívajících a teenagerů

Příznaky srdečních chorob u dospívajících (teenagerů) jsou podobné těm u mladších dětí. Dospívající, kteří se aktivně věnují sportu, obvykle podstoupili u svého pediatra fyzickou zkoušku, jež obvykle zahrnuje otázky, které by měly pomoci včas zachytit potenciální srdeční problémy. Pokud si však váš dospívající sportovec během aktivity stěžuje na bolest na hrudi nebo jiné srdeční příznaky, zvažte naplánování screeningu a vyhodnocení pediatrickým kardiologem. Také malátnost při sportu nebo omdlení je samozřejmě důvod k obavám

Příznaky problémů se srdcem, které se často přehlíží

Bez ohledu na věk jsou přetrvávající potíže s dýcháním často přehlíženy a mohou být známkou potenciálního stavu srdce u dětí. Je to proto, že většina lidí spojuje dýchací potíže spíše s plícemi než s něčím, co souvisí se srdcem. Pokud má vaše dítě trvalé potíže s dýcháním nebo mu byly diagnostikovány dýchací potíže, které nereagují na léčbu, mohla by být prospěšným dalším krokem konzultace a screening s dětským kardiologem.

Sponzorováno

Pokud máte podezření, že vaše dítě může mít nějaké srdeční onemocnění, projednejte to otevřeně s pediatrem svého dítěte. Nechte ho posoudit vaše dítě, aby pomohlo určit, jaký by měl být váš další krok. To může zahrnovat různé screeningové testy, několik změn v životním stylu nebo doporučení k pediatrickému kardiologovi.

Co si dále přečíst o srdci?

Zdroj článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva