Sponzorováno

Triklosan (Triclosan) a jeho účinky na zdraví 4.8/5 (10)

Pokud vás popadne snaha chránit se před bakteriemi, zkuste raději něco bez triclosanu.

Pokud vás popadne snaha chránit se před bakteriemi, zkuste raději něco bez triclosanu.

O antibakteriálních přípravcích

Chemická látka Triklosan (Triclosan) byla veřejnosti představena v roce 1972, kdy se používala v nemocnicích (například pro desinfekci chirurgických nástrojů a podobně). Od té doby se stále více přidává k široké škále různých produktů jako antibakteriální prostředek. Obecně se v dnešní době na trh uvádějí produkty, u kterých chceme, aby držely bakterie na uzdě. Od letišť, přes obchody s potravinami, až po tělocvičny a mnoho dalších veřejných prostorů, všude tam je k dispozici dávkovač na antibakteriální činidlo.

Vzhledem k tomu, že kmeny, jakým byla třeba prasečí chřipka, způsobují velkou paniku, se zdálo rozumné, že se lidé uchýlili k používání více a více antibakteriálních produktů k řádnému čištění rukou a podobně. Ale proč nezůstat u staré, vyzkoušené a skutečné dobré metodě 20 sekundového mytí klasickým mýdlem? Podle různých výzkumů a asociací (například American Medical Association) neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že používání antibakteriálního mýdla funguje mnohem efektivněji než klasické mýdlo a voda.

Co je to Triclosan

Triclosan je syntetická chemická látka s antimikrobiálními vlastnostmi, která ničí nebo inhibuje růst mikroorganismů, jako jsou bakterie nebo houby. Když byl triclosan poprvé představen na začátku 70. let pro použití v nemocnicích, byl vnímám jako pomocník, protože je samozřejmě nezbytné udržovat lékařské nástroje sterilní. V posledním desetiletí se však s rychlým nárůstem používání produktů na bázi triklosanu stává tato chemikálie všudypřítomná.

Antibakteriální sloučenina Triklosan byla totiž spojena s řadou zdravotních problémů. K expozici dochází hlavně kvůli absorpcí kůží nebo sliznicí úst. Expozice této látce vedly ke kontaktní dermatitidě, k podráždění kůže a ke zhoršení alergických reakcí, zejména pak u dětí.

Triklosan byl také detekován ve vzorcích mateřského mléka a v moči – a to v docela vysokých koncentracích. Nedávné studie také zjistily, že Triklosan interferuje s metabolismem hormonu štítné žlázy v těle a možná je potenciálním endokrinním disruptorem (to jsou látky, případně směsi látek, které zasahují do normálních funkcí endokrinního systému a mohou tak narušovat fyziologické funkce endogenních hormonů). Děti vystavené takovýmto antibakteriálním látkám v raném věku mají také zvýšenou šanci na vznik alergií, astmatu a ekzému.

Existují také obavy týkající se Triclosanu a jeho spojení s dioxinem, což je vysoce karcinogenní směs a může způsobit zdravotní problémy tak závažné, jako je oslabení imunitního systému, snížená plodnost, potrat, vrozené vady a rakovina. Nedávná práce ukazuje, že Triclosan podporuje vývoj buněk rakoviny jater u myší.

Sponzorováno

Zatímco výrobky s tímto antibakteriálním činidlem tvrdí, že podporují dobré zdraví, tato tvrzení jsou skutečně docela zavádějící. Triclosan neposkytuje spotřebiteli žádné další přínosy pro zdraví, ale spíše představuje riziko pro lidské zdraví – většina rizik je ale lidmi často podhodnocována.

Kde všude se látka Triclosan používá? Tato chemikálie se používá v celé řadě výrobků pro domácnost, včetně mýdel, zubních past, kosmetiky, deodorantů, výrobků pro osobní péči, mycích prostředků, kuchyňského nádobí, hraček a dokonce i v oblečení! To je dlouhý seznam, když pomyslíme ne to, že původní záměr byl, že látka bude určena pouze pro nemocniční provoz.

Proč je Triclosan škodlivý?

Triclosan je známý endokrinní disruptor a je zde podezření, že má karcinogenní účinky. Existuje dobrý důvod se domnívat, že nadměrné používání přípravků s triklosanem přispělo k bakteriální rezistenci stejným způsobem, kdy jsme nyní varováni před přílišným použitím antibiotik (resistence na antibiotika).

Triclosan je také lipofilní, což znamená, že může ve vašem tuku bioakumulovat po dlouhou dobu, triclosan je nyní detekovatelný ve vzorcích mateřského mléka, krve a moči. Různé stude našly tuto chemickou látku ve 75% vzorků moči testovaných. Studie na zvířatech ukázaly, že triklosan mění regulaci hormonů. Jiné studie na bakteriích zmínily možnost, že triklosan přispívá k tomu, že bakterie jsou rezistentní na antibiotika.

Bezpečnost triclosanu je v současné době přezkoumávána.

Použití triclosanu souvisí s následujícími negativními účinky na lidské zdraví:

 • Abnormální signalizace endokrinního systému / hormonu štítné žlázy.
 • Oslabení imunitního systému.
 • Děti vystavené antibakteriálním přípravkům v raném věku mají zvýšenou šanci na vznik alergií, astmatu a ekzému.
 • Nekontrolovaný růst buněk.
 • Vývojová a reprodukční toxicita.

Mnoho výrobců začalo tuto složku ze svých produktů odstraňovat. Pokud se Triclosanu obáváte, hledejte produkty, které neobsahují tuto látku ve svém složení.

Jak zjistíte, zda v produktu je triclosan?

Antibakteriální mýdla a mycí prostředky a fluoridové zubní pasty jsou považovány za volně prodejné produkty. Pokud produkt obsahuje triclosan, měl by být uveden jako složka ve složení produktu. Bude tam uvedeno buď triclosan nebo Microban (to je to stejné, ale pod jiným názvem).

Tak proč se přes to všechno triclosan ještě používá?

Výzkumy si často odporují. Přezkum 30 studií z roku 2013 zaměřených na použití triclosanu v zubní pastě například zjistil, že je jeho použití bezpečné.

Dále třeba Agentura pro ochranu životního prostředí v USA (EPA), která má jisté pravomoci, hodnotila v roce 2008 triklosan s cílem zjistit, zda poškozuje lidské zdraví. Nezjistilo se ale nic znepokojujícího.

Sponzorováno

Agentura FDA v roce 2016 zakázala použití této chemikálie v antibakteriálních tekutých mýdlech. Totéž učinila minulý rok u volně prodejných antiseptických produktů. Agentura zakázala používání antibakteriálních mýdel, protože, jak se uvádí, společnosti nedokázaly, že triklosan je bezpečný. Takže se od něj opravdu často ustupuje.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Triklosan (Triclosan) a jeho účinky na zdraví”

  1. Marta H. napsal:

   Dnes, po patnácti letech používání produktů s látkou Triclosan, jsme upozorněni na její škodlivé účinky. Všichni jsme vedeni k přesvědčení, že Triclosan je kořenem všeho zla. A o patnáct let později budeme zase informováni, že bychom se měli vyhýbat mnoha dalším agentům. Ideální je asi nic nepřírodního nepoužívat.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva