Sponzorováno

Kryoablace rakoviny (nádorů) – kdy a jak pomáhá? 4.75/5 (20)

Proces zmrazení kryoablací ničí buňky v nádoru.

Proces zmrazení kryoablací ničí buňky v nádoru.

Kryoablace je lékařský proces, při kterém pomocí extrémně nízkých teplot dojde k odstranění tkání, tzv. ablaci. Kryoablace se používá například při odstraňování rakovinných tkání – zabíjí rakovinové buňky extrémním chladem.

Jak kryoablace funguje?

Během kryoablace je do kůže a přímo do nádorové tkáně vložena tenká, hůlkovitá jehla. Do této jehly se pumpuje plyn, který zmrazí tkáň. Poté se tkáň nechá rozmrazit. Proces zmrazování a rozmrazování se několikrát opakuje během stejného ošetření.

Kdy se kryoablace používá?

Níže najdete několik případů, kdy lékaři kryoablaci používají:

1. Kryoablace u rakoviny

Kryoablace, příležitostně nazývaná kryoterapie nebo kryochirurgie, je minimálně invazivní léčba (bez řezů), která využívá extrémně nízké teploty k zabíjení rakovinových nádorů. Je to zavedená technologie pro léčení mnoha benigních a maligních nádorů a lézí, včetně třeba nádorů ledvin. Velmi přesné zacílení a kontrola extrémně studené energie umožňuje účinnou destrukci nádorových buněk, přičemž zůstává zdravá ledvinná tkáň neporušená a funkční.

Chcete-li zmrazit rakovinu, do místa určeného k ablaci se vloží speciální ultra-tenká sonda nazvaná kryoablační jehla. Argon se dodává pod tlakem do malé komory uvnitř špičky jehly, kde se roztahuje a ochlazuje – dosahuje teploty pod -100 °C. Tím se vytvoří jakási ledová kulička s předvídatelnou velikostí a tvarem kolem jehly. Tato ledová kulička působí na nádor a zabije rakovinné buňky, stejně jako malý okraj okolní tkáně, nezasáhne zdravé ledvinové struktury.

Ultratenké tepelné senzory mohou být také umístěny na okraji tumoru, aby monitorovaly teplotu tkání a pomohly zajistit, že celý tumor bude zničen.

Kryoablace se tedy někdy používá jako primární léčba rakoviny. Například pro tato onemocnění:

Kryoablace se také používá ke zmírnění bolesti a dalších příznaků způsobených rakovinou, která se šíří kostmi (tj. kostní metastázy) nebo jiným orgánem. Kryoablace u rakoviny může být také nazývána perkutánní kryoablace, kryochirurgie nebo kryoterapie.

2. Kryoablace pro léčbu fibrilace síní

Lékaři využívají kryoablaci k obnovení normálního srdečního rytmu tím, že zablokují srdeční buňky, které vytvářejí nepravidelný srdeční tep (fibrilace síní). Během této minimálně invazivní procedury se používá tenká ohebná trubice, nazývaná balónkový katetr, k lokalizaci a zmrazení srdeční tkáně, která způsobuje nepravidelný srdeční tep.

Lékaři zjistili, že používání chladu, spíše než tepla, k deaktivaci poškozeného tkaniva snižuje šance negativního dopadu na zdravou srdeční tkáň a okolní struktury. Nedávné studie zjistily, že kryoablace je podstatně účinnější než léky a pacienti obvykle trpí méně bolestmi než při radiofrekvenční ablaci.

Sponzorováno

Jak se tato kryoablace provádí? Lékař vloží balonkový katetr do krevní cévy, obvykle v horní části nohy, a pak jej protahuje po těle, dokud nedosáhne srdce. Tato úzká trubice má na jednom konci nafukovací balón. S využitím pokročilých zobrazovacích technik dokáže lékař dosáhnout do srdce. Jakmile je balon v ostiu plicní žíly, vytéká přes katétr extrémní chlad, který zničí toto malé množství tkáně a obnoví tak zdravý srdeční rytmus.

Jak bezpečná a úspěšná je kryoablace u léčby fibrilace síní?

Úspěšnost tohoto postupu je obecně velmi dobrá a závisí na mnoha faktorech, jako je doba trvání stavu, výskyt dalších onemocnění. Stejně jako u jiných léčebných postupů mohou nastat i vzácné komplikace. Mezi tyto komplikace patří perforace srdce, mrtvice, srdeční záchvat, zúžení plicních žil a krvácení v místě vstupu do nohy. Váš lékař s vámi projede všechna tato témata během vaší návštěvy před zahájením procedur.

Kryoablace je jen minimálně invazivní

Výhodou kryoablace je to, že postup může být prováděn perkutánně (přímo skrz kůži), což je minimálně invazivní postup. Minimálně invazivní povaha postupu znamená, že může být provedena s minimální ztrátou krve a bez velkého řezu. Minimálně invazivní postup ve srovnání s otevřeným chirurgickým výkonem může znamenat podstatně méně bolesti, kratší pobyt v nemocnici a rychlejší zotavení. Pacienti se většinou mohou vrátit do rodinné, pracovní a rutinní činnosti za méně než polovinu času, který potřebují k tomu, aby se zotavili z klasického (otevřeného) chirurgického zákroku.

Může se opakovat

Pokud se pacientovi znovu objeví nějaký nádor při následných návštěvách, může být pacientovi zopakována kryoablace s minimálním traumatem.

Časté otázky v souvislosti s kryoablací

Co se stane s nádorem, jakmile se zmrazí?

Proces zmrazení kryoablací ničí buňky v nádoru. Tato mrtvá tkáň nemusí být odstraněna, protože imunitní systém těla sám rozpozná, že buňky jsou mrtvé a vysílá bílé krvinky, aby je odstranily. Jakmile je proces vyčištění dokončen, zůstává pouze jizva tkáně, kde byl dříve umístěn nádor.

Co je to perkutánní kryoablace?

Perkutánní procedury jsou postupy, při kterých je přístup k cílové tkáni (například ledviny) dosažen pomocí jehly zavedené přes kůži. Perkutánní kryoablace ledvin používá velmi tenké jehly, které se vnesou přes kůži do ledvin.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Kardiologie – Katetrizační řešení fibrilace síní metoda KRYOABLACE

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva