Obsah článku
Sponzorováno
Radiofrekvenční ablace (RFA), také nazývaná radiofrekvenční neurotomie, je postup, který zahrnuje zahřívání části nervu přenášejícího bolest pomocí radiofrekvenční jehly, aby se vytvořila tepelná léze (tedy záměrné poranění nervu teplem). Tato výsledná léze brání nervu vysílat signály bolesti do mozku. Léčba radiofrekvenční ablací obvykle poskytuje úlevu od bolesti.
Metoda destrukce tkáně je založena na tepelných účincích elektrického proudu o frekvenci 500–1000 kHz, elektrický obvod je uzavřen buď mezi hrotem nástroje (katetru) a plošnou elektrodou připevněnou obvykle na zádech pacienta, nebo je použit nástroj, který má hroty dva, a elektrický obvod se uzavírá mezi nimi.
Jak funguje radiofrekvenční ablace
Tepelná léze na nervu může být způsobena některou z následujících tří metod:
- Konvenční radiofrekvenční ablace (CRF) – nepřetržitý vysokonapěťový proud je přiveden k nervu a použit k vytvoření tepelné léze.
- Pulzní radiofrekvenční ablace (PRF) – krátké výboje vysokonapěťového proudu jsou přenášeny k nervu (výboje se střídají s dobou, kdy není přenášen žádný proud).
- Vodou chlazená radiofrekvenční ablace (WCRF) – používá se speciální jehla, která se zahřívá, ale také chladí nepřetržitým proudem vody, aby se zabránilo případnému přehřátí.
K vytvoření malých, dobře definovaných lézí se používají CRF a PRF. K vytvoření větších lézí zahrnujících větší plochy tkáně se používá WCRF.
Jakmile je vytvořena léze (přerušení nervu), ztratí se schopnost nervových vláken přenášet bolest a signály bolesti ze zdroje (fasetový nebo sakroiliakální kloub) se nedostanou do mozku. Účinky radiofrekvenční ablace mohou trvat několik měsíců až let, poté se nerv obvykle regeneruje a bolest se může nebo nemusí vrátit.
K vedení jehly k cílovému nervu se používá fluoroskopie nebo rentgen.
Úspěch obvykle závisí na přesnosti diagnostiky, změnách v anatomii nervu a typu použité techniky. Úleva od bolesti obvykle trvá od 6 měsíců do 2 let, ačkoli některé studie uváděly úlevu až po dobu 3-4 let. Pokud je pozorována dobrá počáteční odpověď, může se ošetření touto metodou opakovat.
Kdy se provádí radiofrekvenční ablace (RFA)
Je několik oblastí, kde se dá RFA použít:
Řešení různých bolestí
Radiofrekvenční ablace je považována za vhodnou léčbu bolesti kloubů v krční, hrudní nebo bederní páteři, nebo pro sakroiliální bolest kloubů v pánvi.
Sponzorováno
Radiofrekvenční ablaci lze provést v následujících případech:
- Problémový stav obratlů a / nebo páteře, jako je degenerace způsobující bolest krku, střední části zad nebo dolní části zad
- Facetová bolest kloubů nebo artritida
- Cervikogenní bolest hlavy (přenesená bolest hlavy z oblasti krční páteře)
- Týlní neuralgie (problém s nervy v týlu v zadní části lebky – když způsobují bolest)
- Bolest pramenící ze sakroiliakálního kloubu
Typicky se radiofrekvenční ablace provádí poté, co jiné lékařské metody vedly ke konečné, ale jen dočasné úlevě od bolesti.
Při nádorech ledvin a jater
V případě nějakého postižení ledvin nádorovým onemocněním, bývá častou metodou volby chirurgický zákrok. Pokud jsou však u pacienta přítomny nějaké komplikace, lze za určitých okolností provést i miniinvazivní výkon spojený s RF ablací nádoru. Ano, i to je možné.
Křečové žíly
K terapii křečových žil, se obvykle používá bipolární elektrody, která je pod ultrazvukovou kontrolou zavedena do povrchové žíly s varixem. Elektrický proud uvnitř žíly způsobí její poškození, kontrakci a následnou postupnou přeměnu ve vazivový pruh.
Vedlejší účinky a rizika radiofrekvenční ablace (RFA)
Během prvních několika týdnů nebo dnů může být v místě vpichu pociťováno mírné pálení (jako po spálení sluncem) nebo znecitlivění – to obvykle u RFA prováděné v krku. Odpočinek, ledový zábal a používání lokálních nebo orálních léků může pomoci zmírnit toto nepohodlí.
Rizika, i když vzácně, mohou zahrnovat infekci, poškození sousedního nervu, poškození krevních cév a / nebo abnormální pocity v kůži v místě léčby.
Radiofrekvenční ablace může být, nebo nemusí být prováděna za mírné sedace (lékař znecitlivuje malou oblast kůže injekcí znecitlivujícího léku (anestetika) do oblasti místa vpichu RFA). Pokud se používá nějaké sedativum, pacient je obvykle udržován vzhůru a při vědomí, aby byl schopen popsat, co cítí během stimulace a léze nervu.
1 až 2 dny po proceduře RFA si dávejte teplou sprchu místo koupele.
Co si dále přečíst o bolesti?
- TOP 20 alternativních a přirozených metod řešení bolesti – jak na to?
- Jak předejít bolesti zad? Máme pro vás TOP 8 rad a triků
VIDEO: Radiofrekvenční ablace arytmií
Sponzorováno
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína