Sponzorováno

Biopsie jater – odběr jaterní tkáně – proč se dělá a co se při ní děje? 4.8/5 (15)

  • Biopsie jater je lékařský zákrok, při kterém se odebírá malý vzorek jaterní tkáně k vyšetření pod mikroskopem. Tento postup se používá k diagnostice a hodnocení různých jaterních onemocnění.
  • Výsledky biopsie jsou obvykle k dispozici za několik dní až týdnů. Patolog vyhodnotí vzorek tkáně a poskytne informace o přítomnosti zánětu, fibrózy, tukových změn nebo nádorů.

Biopsie jater je postup, při kterém se do jater vloží malá jehla, aby se odebral vzorek tkáně. Tkáň je poté analyzována v laboratoři, aby lékaři mohli diagnostikovat řadu poruch a onemocnění jater.

Biopsie jater je postup, při kterém se do jater vloží malá jehla, aby se odebral vzorek tkáně. Tkáň je poté analyzována v laboratoři, aby lékaři mohli diagnostikovat řadu poruch a onemocnění jater.

Co je to jaterní biopsie?

Biopsie jater je postup, při kterém je chirurgicky odstraněno malé množství tkáně jater. Tato odebraná tkáň může být v laboratoři následně analyzována (vyšetřena) patologem.

Biopsie jater se obvykle provádí k detekci přítomnosti abnormálních buněk v játrech, jako jsou rakovinné buňky, nebo k vyhodnocení chorobných procesů, jako je cirhóza jater. Váš lékař může tento test nařídit, pokud krev nebo zobrazovací testy naznačují, že máte nějaké problémy s játry.

Játra jsou životně důležitým orgánem. Produkují bílkoviny a enzymy odpovědné za základní metabolické procesy, odstraňuje nečistoty z krve, pomáhají v boji proti infekcím a ukládají důležité vitamíny a živiny. Problémy s játry mohou způsobit, že budete velmi nemocní nebo velké problémy s játry mohou vést i ke smrti.

Perkutánní biopsie jater - Nejčastěji používaná metoda. Vzorek tkáně se odebírá pomocí jehly, která se zavede přes kůži do jater pod lokální anestezií.

Perkutánní biopsie jater – Nejčastěji používaná metoda. Vzorek tkáně se odebírá pomocí jehly, která se zavede přes kůži do jater pod lokální anestezií.

 

Proč se provádí biopsie jater – kdy se doporučuje?

Váš lékař může nařídit biopsii, která pomůže určit, zda je tato oblast infikována, zanícená nebo rakovinná. Mezi příznaky, které vedou k doporučení pro provedení biopsie jater, patří:

  • vleklé problémy s trávicím systémem
  • přetrvávající bolesti břicha
  • pocit tlaku v pravá horní části břicha
  • laboratorní testy ukazující na játra jako na oblast zájmu

Biopsie jater se obvykle provádí, pokud jste obdrželi neobvyklé výsledky z nějakých jaterních testů, máte nádor nebo masu v játrech nebo trpíte trvalými, nevysvětlitelnými horečkami a bolestmi břicha.

Zatímco zobrazovací testy, jako jsou CT (počítačová tomografie) a rentgen, mohou pomoci identifikovat oblasti zájmu, nemohou rozlišit mezi rakovinnými a nerakovinovými buňkami. K tomu potřebujete právě jaterní biopsii.

Ačkoli biopsie jsou obvykle spojovány s rakovinou, neznamená to, že máte rakovinu, pokud si ji váš lékař objedná. Biopsie také umožňuje lékařům zjistit, zda váš příznak způsobuje jiný stav než rakovina.

Biopsii jater lze použít k diagnostice nebo sledování řady poruch jater. Některé zdravotní problémy a stavy, které ovlivňují játra a mohou vyžadovat biopsii, jsou například tyto:

Rizika jaterní biopsie – existují nějaká?

Jakýkoli lékařský postup, který invaze do kůže, nese riziko infekce a nějakého krvácení. Řez pro jaterní biopsii je obecně ale hodně malý a biopsie jsou také méně invazivní, takže riziko je mnohem nižší.

Sponzorováno

Ve většině případů nejsou žádné komplikace při podstoupení biopsie jater. Zřídka se však může objevit vnitřní krvácení a také únik žluči z jater nebo žlučníku.

Jak se připravit na jaterní biopsii

Biopsie nevyžaduje obecně žádnou extra přípravu ze strany pacienta. V závislosti na vašem stavu vás lékař může požádat, abyste:

  • podstoupit fyzickou prohlídku a kompletní anamnézu u svého lékaře
  • přestaňte užívat jakékoli léky, které ovlivňují krvácení, včetně látek proti bolesti, antikoagulancií a některých doplňků stravy
  • si nechali odebrat krev na krevní test
  • nepili a nejezte až osm hodin před zákrokem
  • zařiďte si, aby vás někdo odvezl domů po zákroku

Průběh – jak se provádí biopsie jater

Těsně před zákrokem se převlečete do nemocničního oděvu. Váš lékař vám podá sedativum intravenózně (IV) – které vám pomůže relaxovat.

Existují tři základní typy biopsií jater.

  1. Perkutánní: Tato biopsie se také nazývá biopsie jehlou a je to vlastně vložení tenké jehly břichem do jater. Obecně se dá říci, že jde o nejběžnější typ jaterní biopsie.
  2. Transjugulární: Tento postup znamená provedení malého řezu na krku. Tenká ohebná trubice je vložena krční krční žílou do jater. Tato metoda se používá u lidí s poruchami krvácení.
  3. Laparoskopická: Tato technika používá různé nástroje, pomocí kterých se odebírá vzorek malým řezem v břichu.
Transjugulární biopsie jater - Vhodná pro pacienty s poruchami srážlivosti krve nebo ascitem. Vzorek se odebírá přes katetr zavedený přes jugulární žílu (velká žíla na krku), který se dostane do jaterních žil.

Transjugulární biopsie jater – Vhodná pro pacienty s poruchami srážlivosti krve nebo ascitem. Vzorek se odebírá přes katetr zavedený přes jugulární žílu (velká žíla na krku), který se dostane do jaterních žil.

 

Druh anestezie, kterou vám lékař dá, bude záviset na tom, jaký typ jaterní biopsie se provádí. Perkutánní a transjugulární biopsie používají lokální anestézii, což znamená, že je znecitlivěna pouze postižená oblast. Laparoskopické biopsie vyžadují celkovou anestézii, takže během procedury budete v hlubokém spánku.

Po dokončení biopsie budou všechny řezné rány uzavřeny stehy a řádně ošetřeny. Obvykle budete muset ležet v posteli ještě několik hodin po zákroku, zatímco lékaři sledují vaše vitální funkce.

Jakmile k tomu dá lékař souhlas, můžete se vrátit domů. Měli byste si odpočinout i po dalších 24 hodin. Po několika dnech byste se měli v pohodě vrátit do normálního života.

Po jaterní biopsii

Po odebrání vzorku tkáně bude tento vzorek odeslán do laboratoře k testování. To může trvat až několik týdnů.

Až budou výsledky zpět, lékař vám zavolá nebo vás požádá o následnou schůzku s cílem sdílet s vámi výsledky jaterní biopsie. Jakmile je dosaženo diagnózy, lékař s vámi prodiskutuje všechny doporučené léčebné plány nebo další kroky.

Na jaké příznaky dávat pozor po jaterní biopsií

Pokud se tyto příznaky objeví do 72 hodin od biopsie, zavolejte svého lékaře nebo navštivte nejbližší pohotovost:

  • Horečka
  • Závrať
  • Zimnice
  • Obtížné dýchání
  • Bolest na hrudi
  • Břišní otok nebo nadýmání
  • Zvyšování bolesti břicha
  • Těžká bolest nebo velké zarudnutí v místě biopsie

Jaterní biopsie je tedy odběr vzorku jaterní tkáně, který se provádí pomocí speciální jehly buď necíleně z pravého jaterního laloku nebo cíleně pod kontrolou ultrazvuku. Vzorek je pak vyšetřen patologem ke stanovení diagnózy jaterního onemocnění.

A co vy? Byli jste na biopsii jater? Budeme rádi, pokud uvedete svoje zkušenosti do komentářů pod článkem.

Co si ještě o játrech přečíst?

VIDEO: Jaterní biopsie | Vyšetřovací metody

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva