Sponzorováno

Má zelený ječmen nějaké vedlejší účinky? 4.8/5 (10)

Má zelený ječmen nějaké vedlejší účinky?O přínosném vlivu užívání zeleného ječmene na naše zdraví je slyšet hodně. Pokud se však rozhodnete jej konzumovat, možná vás také napadne, zda může mít nějaké vedlejší účinky, nepříjemný dopad na zdraví či zda může v jeho užívání něco bránit.

Očistná reakce

Mnoho lidí svými zkušenostmi dokládá, že zejména v počáteční fázi konzumace zeleného ječmene u nich došlo k přechodnému zhoršení dosavadních zdravotních obtíží. Je to dáno tím, že tělo se začne zbavovat odpadních látek, a chvilku trvá, než tato fáze odezní. Obvykle se jedná o dobu 1 – 3 týdnů.

Můžete pozorovat zhoršení stavu pleti, průjem či pocit tlaku v břiše. Pokud pro vás tato situace není únosná, je dobré dočasně snížit dávkování a po ustání obtíží jej pomalu navyšovat k doporučené denní dávce.

Vedlejší účinky, alergie

Jako vedlejší projevy při užívání zeleného ječmene se může objevit mírná bolest hlavy nebo střevní obtíže. Vyskytují se však v minimu případů a obvykle během pár dní odezní. Pouze velmi málo pravděpodobná je vyloženě alergická reakce na jeho podání. Pokud by vás však přepadlo nečekané výrazné zhoršení stavu, objevila se vyrážka či jiné obtíže, přerušte jeho užívání a problém prodiskutujte s lékařem či poradcem, který obvykle funguje u firmy dodávající zelené potraviny.

Co když mám zelenou stolici?

Při užívání zeleného ječmene se neděste skutečnosti, že budete mít zelenou stolici. Nejedná se o zdravotní problém, ale jen to dokládá probíhající očistu organismu a zvýšený příjem chlorofylu. Při užívání zeleného ječmene je na místě dbát na dodržování pitného režimu a vypít okolo dvou litrů tekutin (vody, čaje) denně.

Sponzorováno

Kontraindikace

Třebaže u zeleného ječmene jednoznačně převažují jeho přínosy, přesto není vhodný u těchto vybraných skupin pacientů:

 • lidé po transplantacích orgánů (nevhodné je konzumovat zelený ječmen nejméně devět měsíců po operaci)
 • probíhající ozařování při rakovinném bujení (zde je na místě konzultace s onkologem, který vám poradí, kdy můžete s ječmenem začít)
 • těžké formy průjmových onemocnění či zvracení (nedoporučuje se též u akutně probíhající Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy)
 • stavy po operaci žaludku, tenkého, tlustého a slepého střeva
 • akutní zánět hlubokých žil
 • akutní plicní embolie

A co vy? Dáváte si někdy zelený ječmen?

Náš tip: zkuste tyto zelené potraviny

A co si dále o zeleném ječmenu můžete přečíst?

VIDEO: Mladý zelený Ječmen – STRUČNĚ JASNĚ JEDNODUŠE

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Má zelený ječmen nějaké vedlejší účinky?”

  1. jan nem. napsal:

   Dobrý den,

   přečetl jsem váš článek o zeleném ječmenu, ale mám ještě rychlý dotaz – je v pořádku si ječmen připravit (rozmíchat do sklenice) již večer a vypít ho až ráno? Už teď mám rituál, kdy ihned po zazvonění budíku vypiju sklenici čisté vody, která mě probudí.

   Děkuji,
   N.

  2. Anna Hobzová napsal:

   Užívám zelený ječmen asi 3 týdny, myslím, že mi prospívá. Trpěla jsem vždy nadýmáním, teď vůbec nic, Před 2 dny jsem se ale osypala svědivou vyrážkou, pátrám co by to mohlo být. Zároveň jsem byla před týdnem na CT vyšetření hrudníku.
   Děkuji za odpověď. Anna

   • I když zelený ječmen je znám pro své potenciální zdravotní přínosy, jako jsou bohatství na živiny a antioxidanty, může existovat riziko alergické reakce nebo nežádoucích účinků, včetně svědivé vyrážky. Každá osoba má individuální reakci na různé potraviny a doplňky, a co je bezpečné pro jednoho člověka, nemusí být pro druhého.

    Pokud máte podezření, že užívání zeleného ječmene způsobuje svědivou vyrážku nebo jiné nežádoucí reakce, měli byste okamžitě přestat užívat tento doplněk a konzultovat to s lékařem. Mohou vám doporučit alergologické testy nebo další vyšetření, abyste zjistili, zda jste alergičtí na některé složky v zeleném ječmenu nebo na nějakou kontaminaci nebo jiný faktor.

    Je důležité být opatrný při zkoumání nových potravin nebo doplňků a vždy dbát na reakce svého těla.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva