Co se stane, když přestanete jíst pečivo? 4.57/5 (190)

Sponzorováno

Co když vynecháte pečivo?Mnozí lidé v nedávné době experimentovali s vynecháváním pečiva a sacharidů ze svého jídelníčku. Zkoušeli, jestli to má dobré účinky na hubnutí. Je třeba však rozlišovat mezi rafinovanými obilovinami, celými zrny a různými zdroji sacharidů, protože účinky se mohou velmi lišit.

Pokud zcela vyloučíte sacharidy a pečivo ze svého jídelníčku, může to na vás působit takto:

1. Odvodňujete se

Pokud snížíte příjem sacharidů, první věc, kterou si všimnete je, že se rychle snižuje vaše hmotnost. Není to však tuk, ale voda. Když se sacharidy ukládají v těle ve formě glykogenu, 3 až 4-násobek jeho váhy se skládá právě z vody. Takže jakmile snížíte příjem sacharidů, začnou se využívat vaše zásoby glykogenu a ztratíte tak znatelné množství vody. A tím i snížíte svoji váhu.

2. Cítíte se jako při chřipce

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro mozek. Když člověk sníží příjem sacharidů, mozek běží „na výpary“, zejména pokud se zásoby glykogenu dostaly nízko a je v těle takřka vyčerpaný. Nakonec vaše tělo začne spalovat tuk a vzniknou malé uhlíkové fragmenty zvané ketony. Výsledkem je zápach z úst, sucho v ústech, únava, slabost, závratě, nespavost či nevolnost. V podstatě, máte pocit, že máte chřipku. Nakonec se vaše tělo se přizpůsobí a běží na ketony, takže se nebudete cítit tak špatně. Ale ketony nejsou zrovna nejvhodnějším palivem pro vaše tělo.

3. Ztratíte neovladatelné chutě

Rafinované sacharidy jsou nechvalně známé díky zvyšování hladiny cukru v krvi, kdy následuje jeho prudký pokles. Výzkum naznačuje, že tak prudké výkyvy aktivují v mozku jistou závislost, což vede k těžko ovladatelným chutím. Volba potravin bohatých na vlákninu – zelenina, celozrnné výrobky, vám pomohou udržet hladinu cukru v krvi stabilní a zabrání takovým neovladatelným chutím.

Sponzorováno

4. Snížíte riziko srdečních chorob a diabetu

Záleží na typech zrn v pečivu a jiných výrobcích. Protože rafinované sacharidy obsahují mastné kyseliny (tzv. Kyselina palmitolejová) a zvyšují riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu. Ale celá zrna mohou zlepšit hladinu cholesterolu v krvi a snížit riziko srdečních chorob, mrtvice, obezity a diabetu 2. typu.

5. Máte méně energie

Celá zrna jsou výborným zdrojem železa, hořčíku a vitamínů skupiny B, všechny jsou rozhodující pro udržení energetické hladiny. A sacharidy jsou i výhodným zdrojem paliva pro vaše tělo a pokud jich budete mít nedostatek, váš organismus nebude fungovat plnohodnotně. Jde o to nahradit pečivo jinými, lepšími, sacharidy.

6. Budete mít problémy s velkou potřebou

Příjem zrn je důležitý i pro celé vaše trávení. Tato nestravitelná část rostlin nejen pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, snižuje riziko obezity a chronických onemocnění, ale udržuje vaše trávení a frekvenci průběh velké potřeby v normě.

7. Pocítíte únavu

Nedostatečný příjem sacharidů vede i k únavě. Sacharidy zvyšují hladinu neurotransmiteru serotoninu v mozku a cítíte se tak „nabuzenější“. Takže vybírejte si ty zdravější sacharidy a uvidíte, že i vaše psychika vám za to poděkuje.

8. Trénování bude těžší

Sacharidy jsou v těle hlavním zdrojem energie potřebné pro všechny druhy cvičení, zaručují vytrvalost a odolnost. Pokud vyloučíte sacharidy, vaše energie bude klesat. A pokud snížíte celkovou hladinu sacharidů, které si vaše tělo ukládá, snížíte i vaši schopnost produkovat sílu. Trénování bude těžší a dobré výsledky se nedostaví až tak snadno. Opět jde o to nahradit sacharidy z pečiva jinými sacharidy.

Co ještě si o pečivu můžete přečíst?

VIDEO: Jaký chléb je zdravý? Cereální a vícezrnný je jen klamání spotřebitele!

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Co se stane, když přestanete jíst pečivo?”

  1. Lenka napsal:

   Dobrý den,u chleba baleného do igelitu bych se ani nezastavila,natož o něm mluvila jako o zdravém. Stačí 3hodiny v igelitu a rozjede se plísňové bujení.Neni nad poradny celozrnný a žitný chléb nebaleny, nejlépe doma upečený.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva