Sponzorováno

Rakovina prsu – prevence a příznaky 4.88/5 (25)

Rakovina prsuV souvislosti s rakovinou prsu výzkumníci stále nejvíce pozornosti věnují příčinám jejího vzniku a co nejpřesnějším formám diagnostiky. Lékaři z klinické praxe se však shodují, že klíčovou roli hraje i prevence, se kterou je třeba začít v co nejmladším věku. Genetickou predispozici a rodinnou anamnézu sice ovlivnit nemůžeme, ale další významné faktory máme ve svých rukou. Zjistěte, jak se před touto zákeřnou nemocí chránit a jak se cítit skvěle i ve zralém věku.

Důležitá je včasná diagnóza a prevence

Digitální mamografie, ultrazvuk či magnetická rezonance – to vše jsou technicko-medicínské vymoženosti, díky kterým lékaři mohou odhalit nádor v prsu ještě dříve, než si žena nahmatá bulku. Výzkum z posledních dvou desetiletí pomohl odborníkům zjistit, že existují různé typy rakoviny prsu a byly vyvinuty nové diagnostické testy. To vše přispívá k tomu, aby byla zahájena Dřívější terapie ušitá na míru každé pacientce. V minulosti se od stanovení diagnózy dožilo dalších pěti let v průměru 70% žen. V roce 1992 se toto číslo zvýšilo na 85% a dnes při podchycení nádorového onemocnění prsu v raném stádiu prožívá až 95% pacientek. Bohužel, tyto optimistické statistiky nic nedokážou změnit na faktu, že nová diagnóza rakoviny prsu ve světě přibývá zhruba každé tři minuty. Je proto důležité, aby se dámy dokázaly příkladně postarat o své tělo a snížily riziko vzniku onemocnění směrem k nulovým hodnotám.

U koho je riziko vzniku rakoviny prsu nejvyšší?

 • Na pozoru by se měly mít především všechny ženy, v rodině kterých se onemocnění již vyskytlo. Pokud nádor diagnostikovali vaší mámě, dceři, sestře nebo babičce, je třeba tuto informaci zmínit gynekologovi i obvodnímu lékaři.
 • Důležité je také to, kdy u vás nastoupila samotná menstruace a období klimakteria. Pokud se u vás menses objevil ještě před 11. rokem života, případně se menopauza dostavila až po 55. roce života, patříte do rizikové skupiny.
 • Ohroženy jsou také ženy, které na svět nepřivedly žádné děti, nebo ty své v kojeneckém období nekojily.

Základem je samovyšetření prsů

Pravidelná prohlídka v gynekologické ambulanci je sice samozřejmostí, ale ženy by se měli svým prsům věnovat i v domácím prostředí. Dámy po menopauze by si měly určit alespoň jeden den v měsíci, ve kterém budou samovyšetřování prsů pravidelně opakovat. Pokud patříte k ženám, které stále menstruují, jako nejvhodnější se jeví 3. nebo 4. den po skončení periody, kdy vliv ženských hormonů není tak výrazný.

Sponzorováno

Co přispívá ke snížení rizika? Prevence rakoviny prsu

 • Držte alkohol na uzdě – traduje se sice, že pravidelný panák či sklenice vína přispívá k pevnějšímu zdraví, ale odborníci jsou v tomto směru opatrní. Podle nejnovějších zjištění totiž jedna či více skleniček, které si žena dopřeje každý den, riziko vzniku rakoviny prsu zvyšuje.
 • Zkroťte kila navíc – snad každá žena, obzvláště v období klimakteria, ví, že udržet si ideální hmotnost není zdaleka jednoduché. Obezita však nepřispívá pouze k onemocněním kardiovaskulárního systému a ke vzniku cukrovky. Pokud máte nadváhu, šance, že se u vás objeví rakovina prsu je vyšší, než u vašich štíhlých vrstevnic. Dopřejte si proto na talíři více zeleniny a zkuste omezit příjem červeného masa.
 • Dobře zvažte hormonální terapii – bez ohledu na to, zda vám hormonální léčba pomáhá překonat menopauzu nebo užíváte antikoncepci, měli byste se svým lékařem poradit o alternativách. Specialisté na rakovinu prsu totiž doporučují, aby ženy neužívaly umělé hormony vůbec nebo v co nejkratším čase – tedy jen pokud je to nezbytné.
 • Dejte sbohem cigaretám – kouříte a nedaří se vám s tímto zlozvykem skoncovat? Tabákový kouř je klasifikován jako karcinogen a podporuje vznik nejen rakoviny plic, ale i rakoviny prsu. To platí i při pasivním kouření, tedy v případě, že se nacházíte v kuřáckém prostředí a kouř „pouze“ vdechujete.
 • Dobře si zacvičte – pravidelná fyzická aktivita je mimořádně důležitá, zvláště pokud máte sedavé zaměstnání. Věděli jste však že už jediná hodina rychlejší chůze denně dokáže snížit riziko rakoviny prsu o 15%? Pomůže i to, když místo výtahu začnete používat schody. V ideálním případě byste pohybu měli věnovat alespoň 45 minut pět dní do týdne.

TIP: Mrkněte na alternativní léčbu rakoviny prsu

Příznaky rakoviny prsu

Zpočátku je zhoubný nádor nehmatný, nebolí a nezpůsobuje ani žádné jiné potíže. V tomto stadiu ho může odhalit jedině mamograf, případně ultrazvuk. Jak nádor roste, zanechává na prsu určité stopy, které jsou viditelné pouhým okem a zjistitelné samovyšetřením.

Vtahování kůže

Bulka nebo uzlík jsou v prsu fixované, takže při zvednutí paží odolávají pohybu, což se projeví vtažením kůže.

Důlkovatění

Vtažením určitých částí tkáně vznikají na prsou důlky.

Váznutí při souhybu

Při pomalém upažování a vzpažování se projevuje asymetrie prsou – zdravý prs se hýbe vláčně a dynamicky, zatímco u nemocného jsou vidět překážky a vtaženiny.

Nepravidelnosti bradavky

Přichycený tumor může způsobit v určitém místě zploštění nebo vtažení bradavky, patrné na první pohled nebo viditelné při souhybech.

Na další příznaky rakoviny prsu se podívejte na webu www.rakovinaprsu.cz/.

VIDEO: Samovyšetření prsu – prevence rakoviny prsu

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva