Obsah článku
- Kryoterapie využívá extrémní chlad k ničení rakovinných buněk. Říká se tomu také kryochirurgie nebo kryoablace. Kryoablace je tedy léčba rakoviny, která zabíjí rakovinné buňky extrémním chladem.
- Během kryoterapie lékař zmrazí rakovinné buňky, aby je zneškodnil / zabil.
- Kryoablace na rakovinu může být použita, když chirurgický zákrok není z nějakého důvodu možný.
- U rakoviny na kůži lékaři dávají do oblasti rakoviny tekutý dusík. U rakoviny uvnitř těla lékař používá malou tyčinku (sondu) zvanou kryosonda. Lékař vloží jednu nebo více kryosond vedle nebo dovnitř abnormálních buněk nebo rakoviny. Kryosonda je připojena ke zdroji kapalného dusíku, který používá k zmrazení rakovinných buněk.
Co je kryochirurgie?
Kryochirurgie je léčba, která využívá extrémní chlad produkovaný kapalným dusíkem nebo plynem argonu ke zničení rakovinných buněk a abnormální tkáně. Jedná se o lokální léčbu, což znamená, že je zaměřena na určitou část vašeho těla. Kryochirurgie se používá k léčbě nádorů na kůži, stejně jako některých nádorů uvnitř těla.
Kryochirurgie může být také nazývána kryoterapie nebo kryoablace.
Rakoviny léčené kryochirurgií
Kryochirurgie lze použít k léčbě následujících typů rakoviny:
- retinoblastom (zhoubný nádor sítnice)
- rakoviny kůže, včetně bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu
- kožní léze způsobené Kaposiho sarkomem souvisejícím s AIDS
- rané stadium rakoviny prostaty
- rakovina jater, která je omezena na játra
- rakovina kostí, většinou chondrosarkom
- nemalobuněčný karcinom plic
Kryochirurgie se dále také používá k léčbě následujících stavů, které nejsou rakovinou:
- kožní výrůstky zvané aktinické keratózy, které se mohou změnit v rakovinu
- abnormální buněčné změny v děložním čípku, které se mohou změnit v rakovinu děložního čípku, známou jako cervikální intraepiteliální neoplazie nebo cervikální prekanceróza
- benigní kostní nádory, jako je enchondrom, obrovský buněčný nádor, aneuryzmatická kostní cysta a chondroblastom
Jak kryochirurgie léčí rakovinu
Kryochirurgie zmrazí tkáň, což způsobí odumření buněk v ošetřované oblasti.
U nádorů na kůži lékař aplikuje tekutý dusík přímo do abnormální oblasti pomocí vatového tamponu nebo sprejového zařízení. U nádorů uvnitř těla může lékař použít zařízení zvané kryosonda ke zmrazení nádorové tkáně. Kryosondy lze vložit do těla během operace nebo malým řezem v kůži. Když kryosondou proudí kapalný dusík nebo plynný argon, lékař ji umístí přímo na nádor. Během tohoto postupu lékař používá ultrazvuk nebo MRI k vedení kryosondy na správné místo, což pomáhá omezit poškození blízké zdravé tkáně. Někdy se ke zmrazení různých částí nádoru používá více než jedna kryosonda.
Když zmrazená tkáň rozmrzne, buňky odumírají. Nádory, které byly zmraženy uvnitř těla, budou absorbovány. Nádory, které byly na kůži zmrzlé, vytvoří strup, který odpadne, jak se poškozená kůže hojí.
Sponzorováno
Kryochirurgie může být použita s jinými způsoby léčby rakoviny, jako je hormonální terapie, chemoterapie, imunoterapie, radiační terapie nebo chirurgie. Například tkáň zbývající po odstranění primárního kostního nádoru chirurgicky může být ošetřena kryoterapií, která pomůže snížit riziko, že se nádor vrátí.
Výhody kryochirurgie
Kryochirurgie má mnoho výhod.
- U nádorů uvnitř těla je obvykle zapotřebí pouze malý řez nebo punkce k zavedení kryosondy přes kůži. Výsledkem je snížení bolesti, krvácení a dalších problémů, které s sebou operace přináší. To je velký přínos.
- Kryochirurgie může být často prováděna s lokální anestezií a nemusí vyžadovat pobyt v nemocnici.
- Vzhledem k tomu, že kryochirurgie je lokální léčba a lékaři mohou zaměřit léčbu na přesnou oblast, lze hodně snížit poškození blízké zdravé tkáně.
- Kryochirurgii lze bezpečně opakovat a lze ji použít s jinou léčbou rakoviny.
- Kryochirurgie může být použita i tehdy, když nádory nelze odstranit chirurgicky nebo když lidé nemohou podstoupit operaci kvůli svému věku nebo jiným zdravotním problémům.
- Kryochirurgie může být další vhodnou možností, když rakovina nereaguje na standardní léčbu.
Nevýhody kryochirurgie
Někdy při použití kryochirurgie lékaři nevědí, jak dobře kontroluje rakovinu nebo zlepšuje, jak dlouho lidé žijí v dlouhodobém horizontu. Kryochirurgii lze také použít pouze k léčbě nádorů, které lze vidět pomocí zobrazovacích testů.
Vzhledem k tomu, že dlouhodobá hodnota kryochirurgie u některých druhů rakoviny a prekanceróz se stále testuje.
Vedlejší účinky kryochirurgie
Kryochirurgie může způsobit vedlejší účinky, i když jsou pravděpodobně méně závažné než ty z jiných lokálních léčebných postupů, jako je chirurgie nebo radiační terapie.
Nežádoucí účinky, které byste mohli zaznamenat, závisí většinou na části vašeho těla, která je léčena. Například to mohou být tyto vedlejší účinky:
- Kryochirurgie k léčbě abnormálních cervikálních buněk může způsobit křeče, bolest nebo krvácení.
- Kryochirurgie kožních nádorů může způsobit zjizvení a otoky. Pokud jsou poškozeny nervy, můžete zaznamenat i ztrátu citu. Vzácně může způsobit ztrátu kožního pigmentu nebo ochlupení v ošetřované oblasti.
- Kryochirurgie k léčbě nádorů v kosti může vést k poškození okolní kostní tkáně, která časem způsobí zlomeniny kostí.
- Kryochirurgie k léčbě nádorů v játrech může způsobit poškození žlučovodů a hlavních krevních cév, což může vést k těžkému krvácení nebo infekci.
- Kryochirurgie k léčbě rakoviny prostaty může způsobit zablokování toku moči, inkontinenci, impotenci a poškození konečníku. Je pravděpodobnější, že budete mít nějaké vedlejší účinky z kryochirurgie, pokud jste také podstoupili radiační terapii prostaty.
Samotná kryoterapie se běžně používá u širokého spektra benigních kožních nádorů i prekanceróz.
Sponzorováno
Máte s kryoterapií nějaké zkušenosti? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.
A dále si na toto téma přečtěte
Studie a zdroje článku
- The Effect of Repetitive Whole Body Cryotherapy Treatment on Adaptations to a Strength and Endurance Training Programme in Physically Active Males Autor: Adnan Haq
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Moderní medicína, Rakovina
Přečtěte si také naše další články