Sponzorováno

Inverzní terapie – jaké má výhody, rizika a jak probíhá? 4.8/5 (15)

  • Inverzní terapie je alternativní terapeutická metoda, která se zaměřuje na uvolnění tlaku v páteři a zmírnění bolesti zad pomocí protahování.
  • Je to metoda, která se snaží o obrácení nebo inverzi gravitační síly, která působí na páteř a tím rozepnutí všech svalů, které na ní působí.
  • Inverzní terapie se obvykle provádí pomocí speciálního zařízení, jako je inverzní stůl nebo inverzní boty, které umožňují pacientovi být vzhůru nohama a zároveň udržovat stabilní polohu těla. Pacient je pak pomalu nakloněn do pozice hlavou dolů, což způsobuje mírné protažení páteře a zmírnění tlaku na meziobratlové ploténky.

Zkusíte inverzní terapii na bolest zad nebo při problémech s ploténkami?

Zkusíte inverzní terapii na bolest zad nebo při problémech s ploténkami?

Inverzní terapie je metoda, která se používá k léčbě bolesti zad a krční páteře. Spočívá v tom, že pacient je vystaven opačnému účinku gravitace tím, že se zavěsí za nohy nebo za trup. Tento proces umožňuje uvolnění svalů a páteře, což může pomoci zmírnit bolest.

Během inverzní terapie je tělo v poloze, která je proti působení gravitace, což umožňuje roztažení meziobratlových plotének a uvolnění svalů. Tím se snižuje tlak na nervová vlákna a zlepšuje se krevní oběh v oblasti zad a krční páteře.

Inverzní terapie se často používá jako doplněk k jiným terapiím, jako jsou cvičení, masáže a fyzioterapie. Je důležité si uvědomit, že inverzní terapie není vhodná pro všechny pacienty, jako jsou například těhotné ženy, lidé s vysokým krevním tlakem, problémy s očima nebo srdcem. Před použitím inverzní terapie je určitě důležité poradit se s lékařem.

Inverzní terapie se provádí pomocí speciálního stolu nebo nástroje, který umožňuje pacientovi zavěsit se na hlavu dolů, čímž se vytváří mírný tah na páteř. Tento tah pomáhá uvolnit svaly a snížit tlak na meziobratlové ploténky. Tento proces může být velmi užitečný pro osoby s chronickou bolestí zad, s problémy s ploténkami a poraněními páteře.

Inverzní stoly nabízejí neinvazivní, pasivní mechanickou trakci (mechanické natažení), jejímž cílem je dekomprese páteře, aby se snížilo namáhání tělesných struktur a zlepšilo se zdraví páteře.

O inverzních stolech

Inverzní stoly jsou zařízení, která umožňují osobě zaujmout obrácenou polohu v různých úhlech. Jednotlivec leží na plošině s kotníky podepřenými konzolou s ráčnovým mechanismem. I když mnoho zařízení umožňuje úplné otočení hlavou dolů, někdo při otočení nemusí nepřekročit 60 stupňů. Inverzní stoly mají uzamykací mechanismy nebo popruhy, které drží stůl v určitém úhlu.

Tento typ zařízení aplikuje trakci (tah) na páteř pomocí tělesné hmotnosti osoby a působení gravitace – tento tah páteř „protahuje“. Tím se zvětší prostor mezi páteřními obratli, uvolní se tlak na ploténky a nervy a zlepší se i oběh v oblasti.

Kdo může zkusit inverzní stůl?

Inverzní terapie může být užitečná zejména pro lidi s následujícími stavy:

Inverzní stůl může tyto stavy zlepšit díky své schopnosti zmírnit tlak na páteř.

Studie z roku 2020 zjistila, že inverzní terapie je účinná při léčbě chronické bolesti dolní části zad. Je však důležité poznamenat, že tento výzkum zahrnoval celkem malou skupinu účastníků.

Analýza z roku 2019 také dochází k závěru, že inverzní terapie (mechanická trakce) vede k významnému krátkodobému snížení bolesti dolní části zad u lidí s vyhřezlou ploténkou.

Kromě toho studie z roku 2021 zjistila, že inverzní stoly pomohly zmírnit příznaky u lidí s vyhřezlou bederní ploténkou. Autoři také zjistili, že inverzní stoly snížily počet účastníků, kteří podstoupili operaci do 2 let od studie. 21 % účastníků používajících inverzní stoly potřebovalo v tomto časovém rámci operaci ve srovnání s 39 % v kontrolní skupině.

Sponzorováno

Výzkum je však stále omezený a žádné studie nezjistily, že by inverzní terapie mohla léčit problémy se zády donekonečna.

Je důležité mít na paměti, že inverzní terapie není pro každého a měla by být prováděna pouze pod dohledem kvalifikovaného odborníka. Lidé s vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, glaukomem nebo těhotné ženy by neměli tuto terapii zkoušet.

Jaká jsou rizika inverzní terapie?

Obecně je bezpečné používat inverzní stoly a inverzní terapii. Částečná až úplná inverze však zvyšuje průtok krve a tlak směrem k očím a hlavě. S ohledem na to by se jednotlivci měli vyhnout používání inverzních stolů, pokud mají některý z následujících problémů:

  • hypertenze
  • srdeční choroby a další poruchy krevního oběhu
  • glaukom
  • odchlípení sítnice
  • osteoporóza
  • zlomeniny
  • problémy s kotníkem
  • kloubní problémy, jako je poranění předního zkříženého vazu

Doporučujeme si vždy promluvit s lékařem, abyste zjistili, zda jste vhodným kandidátem na inverzní terapii.

Benefity inverzní terapie

Inverzní terapie má několik potenciálních benefitů, zejména pro osoby trpící bolestmi zad a svalovými napětími. Některé z hlavních benefitů inverzní terapie jsou tyto:

Uvolnění svalového napětí

Inverzní terapie pomáhá uvolnit svalové napětí v oblasti zad, krku a ramen, které mohou být způsobeny stresovými situacemi nebo špatnou polohou při sezení.

Zlepšení flexibility

Pravidelné cvičení inverzní terapie může pomoci zlepšit flexibilitu svalů a kloubů, což může vést ke zlepšení celkového pohybu a snížení bolesti.

Snížení tlaku na meziobratlové ploténky

Inverzní terapie pomáhá snížit tlak na meziobratlové ploténky a pomáhá tak zmírnit bolesti zad spojené s problémy s ploténkami.

Zlepšení krevního oběhu

Inverzní terapie může zlepšit krevní oběh a snížit otoky a záněty, což může vést ke zlepšení celkového zdraví.

Zlepšení nálady a snížení stresu

Inverzní terapie může také pomoci snížit úzkost a stres, což může vést ke zlepšení nálady a celkovému pocitu pohody.

Jak se vlastně používá inverzní stůl?

Pokud si myslíte, že to stojí za vyzkoušení, zvažte tyto tipy, abyste při inverzní terapii vždy zůstali v bezpečí:

Promluvte si nejdříve se svým lékařem: Protože, jak jsme již ve článku uvedli, inverzní terapie není bezpečná pro každého, poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že ji můžete bezpečně používat.

Vyhledejte odborníka: Fyzioterapeuti někdy ve své praxi používají inverzní terapii. Poohlédněte se po jednom takovém v okolí.

Mějte někoho u sebe: Při prvním pokusu se ujistěte, že je nablízku někdo jiný, pro případ, že byste potřebovali pomoct se znovu dostat správnou stranou nahoru. Nechcete uvíznout s nohama ve vzduchu.

Začněte tím, že strávíte jen 30 až 45 sekund nakloněním dozadu. Přizpůsobit se inverzní terapii nějakou dobu trvá, takže začněte s kratšími časovými úseky. Pokud nepociťujete žádné závratě nebo zhoršující se bolesti, můžete se propracovat k delším úsekům, až třeba na pět minut v kuse.

Nepřehánějte to: Nemusíte jít do úplně vertikální polohy nebo trávit spoustu na inverzní terapii času, abyste získali výhody. Ačkoli studie zjistily smíšené výsledky, výzkum naznačuje, že tři minuty při náklonu 60 stupňů je optimální sladkou tečkou pro inverzní terapii. Ale sami si najděte polohu i dobu, která je pro vás vhodná. Lékař vám pomůže a poradí.

Nečekejte okamžité výsledky: Někteří lidé najdou v inverzní terapii rychlou krátkodobou úlevu od bolesti. Ale dlouhodobý přínos? Může trvat až osm týdnů, než se pozitiva inverzní terapie objeví, takže buďte trpěliví.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s inverzní terapií? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva