Sponzorováno

Azbest a zdraví – je škodlivý? Způsobuje rakovinu? 4.83/5 (12)

Maska pro práci s azbestem...

Maska pro práci s azbestem…

Azbest je minerál zařazen mezi hlavní představitele skupiny průmyslových vláknitých prachů. Všechny průmyslové prachy jsou popisovány jako škodliviny v životním i pracovním prostředí. Navzdory vynikajícím izolačním vlastnostem azbestu je jeho využívání zakázáno pro závažné zdravotní důsledky.

Využití azbestu

Původně byl azbest využíván pro jeho odolnost k vysokým teplotám, korozi, oxidaci, biologické degradaci, chemickým látkám. Nejčastěji se s ním člověk dostával do kontaktu přímo ve svém domově, kde byl používán jako tepelný izolant, střešní materiál či součást nátěrů a maleb, nebo součást tzv. azbestocementu. Azbestové nátěry přiměřeně udržované nepředstavovaly přímé ohrožení zdraví. Azbest se využíval v minulosti v různých odvětvích průmyslu jako je automobilový, loďařský a letecký.

Škodlivost azbestu

Zprávy o škodlivém účinku azbestových vláken na člověka se objevily již v minulém století. Symptomy, které zaměstnance vystavených azbestu provázely byly vykašlávání, dráždivý kašel a neurčitý tlak na hrudi. Postupně se objevila dušnost a srdečně-plicní nedostatečnost. Azbestóza je onemocnění patřící mezi pneumokoniózy, které je způsobeno vdechováním azbestového prachu.

Problematika azbestu a jeho vláken spočívá ve velikosti respirabilní frakce (velikosti vdechovaných částic), která je dostatečná na to, aby se dostala až do plicních sklípků, kde se vlákna pro jehličkovitý tvar zachytí (připomíná vlas s trny) a je nemožné je uvolnit. Tím dochází k problémům s plícemi a k poškození plící, které je nevratné.

Příznaky azbestózy

Rozvoj onemocnění je pomalý a trvá přibližně 15 let, onemocnění je nevratné – ireverzibilní. Azbestóza může dlouho probíhat bez příznaků, postupně se objevuje dušnost, dráždivý kašel, slabost, úbytek tělesné hmotnosti, paličkovité prsty a modravé zbarvení kůže a sliznic z nedostatku kyslíku. Dochází k rozvoji chronické hypertrofie pravé srdeční komory tzv. plicní srdce – „cor pulmonale“.

Latentní doba mezi začátkem expozice azbestu a vznikem onemocnění je 20 až 40 let. Neexistuje známá bezpečná úroveň expozice azbestu a není určena ani prahová dávka azbestové expozice (neškodné množství vdechnutí se azbestových vláken). Čím více jsme vystaveni azbestové expozici, tím větší je riziko, že nás postihne některá z uvedených chorob.

Diagnostika

Prvotním indikátorem je informace o výskytu azbestu v pracovním prostředí, kde se osoba nacházela a pracovala. Následuje klinické vyšetření pacienta, RTG hrudníku, spirometrie, počítačová tomografie (CT).

Sponzorováno

Léčba azbestózy

Azbestóza je neléčitelné ireverzibilní onemocnění, léčí se pouze příznaky (symptomatická léčba) a komplikace nemoci. V první řadě je důležité vyloučit jedince z pracovního prostředí a prostředí, kde by mohl být nadále vystaven působení azbestu a zákaz kouření.

Prevence azbestózy

Prevence spočívá v monitorování pracovního prostředí formou měření a vyhodnocení expozice. Dále je důležitý i monitoring zdravotního stavu pracovníků a obyvatel v azbestové expozici, dále je potřebné legislativní podchycení problematiky týkající se expozice průmyslovým vláknitým prachem v životním prostředí a sjednocení postupů při měření (koncentraci vláken).

Kde všude můžeme přijít s azbestem do styku?

– Stěny, příčky (izolační panely v mezistěnách),
– Stavební fasády, podhledy a obklady vnějších plášťů budov,
– Protipožární postřik na ocelových konstrukcích,
– Izolace na ocelových konstrukcích budov,
– Podhledové konstrukce (jako ochrana proti ohni ve stropních přepážkách),
– Střechy (hlavně jako azbestocementové produkty, tzv. Eternit),
– Stropnice kanceláří,
– Dekorativní obklady a nátěry,
– Dlažba, podlahy s linoleem,
– Kotle s tepelnou izolací,
– Tepelná izolace na topných tělesech a kotlích,
– Elektroinstalace, dveře,
– Vodovodní a odpadní potrubní sítě.

Jak postupovat při styku s azbestem?

V případě, že se z azbestem setkáme v práci, je důležité uvědomit pracovníka BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci), případně správce budovy. V žádném případě s materiály obsahujícími azbest nemanipulujeme, nesnažíme se je odstranit, řezat, vrtat ani lámat. Pokud se s azbestem a materiály obsahujícími azbest nemanipuluje a pokud nedochází k uvolňování azbestových vláken, nehrozí poškození zdraví.

Pokud přemýšlíte o odstranění materiálů obsahujících azbest z vašeho okolí, doporučujeme vám obrátit se na firmu, která má oprávnění manipulovat s tímto materiálem. Firma pak musí být schopna předat vám prostory po sanaci ve stavu vhodném k dalšímu zdravotně nezávadnému užívání – to znamená s dokladem o kontrolním měření s informací, že v ovzduší nejsou přítomny karcinogenní azbestová respirabilní vlákna. Proto je třeba si vždy ověřit, zda daná firma odbornou způsobilostí disponuje.

Kam dál?

VIDEO: Azbest – bílá smrt – dokument

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

4 Komentářů u článku “Azbest a zdraví – je škodlivý? Způsobuje rakovinu?”

 1. Nelly napsal:

  Dobrý den,
  mám takový problém, na zahradě u domu máme položené eternitové desky, o víkendu se budou odvážet. Ale nyní jsem zjistila, že jedna deska, která je opřená o ty, které leží, má ulomený roh. Na ostatních deskách vidím trochu prachu, mám jej preventivně pokropit vodou? A při manipulaci navíc využít respirátor? 
  Budu vděčná za jakoukoliv radu
  Nelly

  • Milan napsal:

   Mám podobný problém,koupil jsem pozemek na kterém jsou uloženy pro zpevnění záhonků asbestové desky(20×100 cm).Desky tam byly uloženy před 10 lety,je možné , že zemina je kontsminovaná asbestem a může proniknout do pěstované zeleniny nebo do ovoce(jabloně,Švestka).Předem děkuji za odpověď.Milan Jsroš ,mobil 603295003

 2. admin napsal:

  dobrý den,
  koukněte zde, toto by vám mohlo pomoci:

  http://www.krasec.cz/krasec/otazkydetail/7925

 3. Tibor napsal:

  Likvidácia azbestu je výnosný biznis.Tak treba držať ľudí v neustálom strachu.Je zaujimavé, že plast, ktorým nás zaplavuje vyspelý západ nikomu nevadí.Kto chce a zájde si do mestečka Dobšiná, kde sa azbest roky ťažil, uvidí nad mestom celý kopec z azbestu.Keď sa niekoho opýtam koľko umrelo ľudí vplyvom azbestu, nik nevie, ale na alkohol a špatné životné podmienky, ktoré priviedla demokracia a nezamestnanosť spústa…Azbest ktorý je zabetonovaný v trubkách a škridlách nemôže škodiť.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva