Sponzorováno

31. května – Světový den bez tabáku – pozor na vážná rizika kouření 4.78/5 (9)

Řekněte kouření NE!

Řekněte kouření NE!

Každý rok se u příležitosti „Dne bez tabáku“ vyhlašovaném Světovou zdravotnickou organizací (WHO) řeší problematika kouření. Ta se v České republice týká okolo 23 % obyvatel, celosvětově pak kouří 1,3 miliardy lidí. Většina z nich uvažuje o tom, že přestane – ke kvalitní léčbě, která může s tímto problémem pomoct, má však přístup jen třetina z nich.

Většina kuřáků nicméně sama přestat nedokáže. Zákazy, osvěta, ani jiné restrikce nepomáhají. Začíná se proto rozšiřovat takzvaná politika snižování škodlivosti (harm reduction), která umožňuje závislým kuřákům přijímat nikotin a s ním spojené návyky šetrnější cestou.

Tabák každoročně způsobí 8 milionů úmrtí. Důkazy zveřejněné v letošním roce ukazují, že kuřáci měli větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine závažné onemocnění COVID-19, než u nekuřáků. Pandemie COVID-19 vedla k tomu, že miliony uživatelů tabáku si řekly, že chtějí s kouřením přestat. Zavažte se k tomu ještě dnes skončit a podepište vnitřní slib.

Látkou, která při kouření způsobuje závislost, je nikotin

Opravu to tak je, nikotin způsobuje závislost. Svou roli hraje také samotný návyk, jež se stává každodenní součástí kuřákova života. Panuje však shoda, že drtivá většina škodlivin vzniká při spalování tabáku a papíru, a proto existuje prostor pro šetrnější alternativy. „Podle agentury PHE, kterou zaštiťuje britské ministerstvo zdravotnictví, můžou kuřáci díky přechodu na elektronické cigarety snížit dopady škodlivosti kouření až o 95 %. Britští odborníci se shodují, že podpora elektronických alternativ může mít pozitivní vliv na veřejné zdraví a snižovat tak rizika rozvoje souvisejících chorob, kterými je zejména rakovina. Snižování škodlivosti navíc podporuje také Evropský parlament,“ komentuje Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování (KEVAP).

Evropský parlament totiž na začátku roku 2022 téměř jednohlasně přijal „Zprávu o prevenci a léčbě rakoviny“, která je reakcí na „Evropský plán boje proti rakovině“ vydaný Evropskou komisí. Evropští poslanci se ve zprávě věnují rozdílům mezi klasickými cigaretami a jejich alternativami, potvrzují přínosy snižování škodlivosti a uznávají, že jde o nástroj v boji proti kouření i rakovině.

Sponzorováno

„Mapují také zásadní roli e-cigaret v pomoci lidem přestat kouřit. Z mezinárodních průzkumů totiž vyplývá, že lidé, kteří přejdou na elektronické alternativy, mají 80% šanci, že s kouřením běžných cigaret úplně skončí,“ doplňuje Robert Hrdlička. Východiskem jednání na úrovni EU by mělo být odlišení regulace klasických cigaret a jejich alternativ tak, aby měli občané všech zemí EU přístup k alternativním produktům s menší škodlivostí.

Těmi jsou ve většině případů e-cigarety. „Česká republika byla po roce 2008 jednou z prvních zemí, kde se e-cigarety začaly nabízet. Existují i další moderní alternativy, vaping je z nich ale nejdéle sledovaný a zkoumaný. Fakt, že eliminuje prakticky všechny škodlivé účinky kouření, je téměř univerzálně přijímaný,“ vysvětluje Robert Hrdlička.

Po počátečním boomu se počet uživatelů elektronických cigaret stabilizoval a v současné době je v Česku užívá asi 5 % dospělé populace, celosvětově pak jde asi o 82 milionů lidí.

„Podstatné je, že trend pomalu stoupá a stále se objevují další kuřáci klasických cigaret, kteří přechází na e-cigarety. Zároveň je nutné stále připomínat, že vaping není bez rizika a rozhodně nejde o ,lék‘ na samotnou závislost na nikotinu,“ říká prezident Komory elektronického vapování. Má ale podle mnoha domácích i zahraničních odborníků potenciál smrtelná rizika spojená s kouřením zásadně redukovat. A může to tak být i jeden z nástrojů, jak pracovat na Česku bez tabáku.

O KEVAPu
Komora elektronického vapování je dobrovolné sdružení prodejců elektronických cigaret a souvisejícího příslušenství v ČR a na Slovensku. Sdružení vzniklo za účelem sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků pro elektronické vapování a poskytovat veřejnosti objektivní informace o e-kouření.

Sponzorováno

A co vy? Jakými metodami se pokoušíte skončit s kouřením? Budeme rádi za komentáře.

A dále si okouření přečtěte

Studie a odborné zdroje

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva