Obsah článku
Sponzorováno

Pasivní kouření vám ubližuje. Jak? To si přečtěte ve článku.
Co je to vlastně pasivní kouření?
Pasivním kouřením je dýchání kouře, který pochází ze zapálené cigarety, dýmky nebo doutníku. Dýcháte tedy ze vzduchu kouř, který pochází z cigaret či dýmek. Tento nepříjemný kouř může překvapivě rychle zaplnit vzduch v autě, doma, v restauraci nebo na jakémkoli jiném místě, které je kryté.
Když nekuřáci přímo dýchají tyto zplodiny ve vzduchu, nazývá se to pasivní kouření a obecně se to považuje za velmi škodlivé pro zdraví člověka. Ve skutečnosti expozice pasivnímu kouření přispívá každoročně k přibližně 41 000 úmrtí u dospělých nekuřáků a až 400 úmrtí u dětí. Tento kouř je vysoce jedovatý a obsahuje více než 4 000 chemikálií, včetně benzopyrenu, formaldehydu, kyanovodíku a amoniaku.
Víte, že: Když dítě nebo dospělý, kteří jsou nekuřáci, jsou vystaveni toxickým chemikáliím při pasivním kouření, mohou trpět různými zdravotními problémy.
Pokud potřebujete přesvědčit někoho z vašich blízkých nebo jen dobrého přítele, že pasivní kouření je opravdu nebezpečné, stačí jim ukázat tento článek.
Zde jsou tedy negativní vlivy pasivního kouření:
1. Plicní infekce
Zvláště malé děti, které jsou vystaveny pasivnímu kouři, jsou vystaveny vyššímu riziku, že budou v budoucnu trpět plicními infekcemi, jako je chronická bronchitida a pneumonie.
Pasivní kouř je vysoce toxický a jeho pravidelná expozice může poškodit plíce a vlastně i vaše celkové zdraví. Toxické chemikálie mohou zúžit průchody pro vzduch v plicích a ztěžovat dýchání. Také způsobují chronický zánět nebo otok na plicích. Musíte se vyvarovat pasivního kouření, pokud chcete, aby vaše plíce byly silné a zdravé.
Zajímavost: Studie z roku 2000 zjistila, že vedle přímého kouření cigaret je i vystavení účinkům pasivního kouření významným rizikovým faktorem chronické bronchitidy u tchajwanských žen.
2. Rakovina plic
Mnoho chemikálií v cigaretách může způsobit poškození DNA, a to včetně klíčových genů, které chrání před rakovinou. Kouření cigaret je primárním rizikovým faktorem pro rakovinu plic, ale expozice pasivnímu kouři může také parádně zvýšit vaše riziko.
Studie z roku 2008, publikovaná v časopise Cancer Lung, zjistila, že lidé vystavení pasivnímu kouři mají vyšší riziko rakoviny plic. Navíc tato studie naznačuje, že subjekty vystavené tomuto kouři před dosažením věku 25 let mají vyšší riziko rakoviny plic ve srovnání s těmi, jejichž první expozice nastala až po 25 letech věku.
Novější studie publikovaná v roce 2016 v japonském časopise Journal of Clinical Oncology uvádí, že expozice kouření v domácnosti během dospělosti vede ke statisticky hodně významnému zvýšení rizika rakoviny plic.
Kromě rakoviny plic existují ještě další dva druhy rakoviny, které se mohou vyvinout u lidí, kteří byli vystaveni často pasivnímu kouři – rakovina děložního čípku a rakovina močového měchýře. Takže pozor na to.
3. Astma
Jakýkoli druh kouře může dráždit vaše plíce, zvláště pokud máte ač jen minimální náběh na astma. Ve skutečnosti je pasivní kouření dobře známým spouštěčem astmatu. A zvláště děti mají vyšší pravděpodobnost astmatu při vystavení pasivnímu kouření. Ale i dospělí s astmatem mohou mít časté problémy s dýcháním v důsledku expozice kouření. Chcete toto tvrzení podpořit studiemi? Dobře, několik jich máme.
Studie z roku 2005, zveřejněná v magazínu Thorax, uvádí, že expozice pasivnímu kouření spouští astma. Z hlediska veřejného zdraví tyto výsledky podporují zákaz kouření na veřejných místech (třeba v restauracích).
Další studie z roku 2015, publikovaná v magazínu Annals of Alergy, Asthma & Immunology, zjistila, že děti s astmatem, které jsou vystaveny pasivnímu kouření, mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizovány s exacerbací astmatu a mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít o dost horší výsledky testů plicní funkce.
Sponzorováno
A konečně studie z roku 2017, publikovaná v programu PLOS ONE, zjistila, že děti vystavené pasivnímu kouření měly významně větší závažnost astmatu. Výzkumní pracovníci poukázali na to, žedopady se liší podle rasy / etnického původu.
4. Srdeční onemocnění
Jak aktivní, tak i pasivní kuřáci mají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Negativní účinky pasivního kouření mohou způsobit zvýšenou srdeční frekvenci, méně kyslíku v srdci a zúžené krevní cévy – to má za následek zvýšení krevního tlaku a celkové zhoršení stavu vašeho srdce.
Škodlivé chemické látky v kouři také poškozují krevní buňky, což může dost negativně ovlivnit funkci vašeho srdce a cév. To zase zvyšuje riziko aterosklerózy, což může způsobit vyšší pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice. Nic pěkného, opravdu.
Studie z roku 2016, publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association, podporuje spojitost pasivního kouření se záněty a onemocnění periferních arterií.
5. Nízká porodní hmotnost u dětí
Děti narozené matkám, které žijí s kuřáky, mají extrémně často při narození nižší váhu. Pasivní kouření těhotných žen způsobuje snížení přívodu obsahu kyslíku a dalších důležitých živin skrze placentu. To zabraňuje správnému růstu dítěte, což vede k nízké porodní hmotnosti.
Studie z roku 2011 zveřejněná v časopise Maternal and Child Health Journal zjistila, že expozice matky pasivnímu kouření v průběhu těhotenství je spojena se zvýšenou pravděpodobností nízké porodní hmotnosti a také předčasného porodu. Další studie z roku 2013 ukázala, že expozice kouření těhotných žen může být významně spojena s předčasným předčasným porodem. Studii najdete zde.
Těhotné ženy vystavené pasivnímu kouři mohou také mít větší riziko potratů a předčasného porodu. Navíc novorozenci, kteří dýchají pasivní kouř, mají větší šanci umírat na syndrom náhlého úmrtí dětí (SIDS). Takže naše doporučení je jasné: vyvarujte se pasivnímu kouření, pak budete mít zdravé těhotenství.
6. Zhoršená imunita
Pasivní kouření je také špatné pro váš imunitní systém. Toxické chemické látky v kouři mohou způsobit zmatek v imunitním systému potlačením imunitních buněk. Když vdechujete toxické chemikálie, měníte počet různých imunitních buněk, což narušuje fungování ostatních.
Vystavení pasivnímu kouření může způsobit, že budete více náchylní k infekcím dýchacích cest, k alergiím a dokonce i k běžné rýmě. Pasivní kouření vás také dělá staršími. A to prostě nechcete.
7. Předčasné stárnutí vaší pokožky
Být vystaven pasivnímu kouření – to není nic dobrého ani pro vaši pokožku. Tabákový kouř způsobuje zánět jak aktivním kuřákům, tak i každému pasivnímu kuřákovi kolem. Rovněž způsobuje poškození volnými radikály a ovlivňuje membrány kožních buněk, což může opět způsobit problémy na pokožce – vrásky, linky na pokožce a její stárnutí.
Sponzorováno
Navíc expozice pasivnímu kouření také snižuje produkci kolagenu, která dává pokožce pevnost a mladistvý vzhled.
Tipy, jak se vyhnout pasivnímu kouření
- Nikomu neumožňujte kouřit ve vašem domě nebo v autě.
- Nedovolte, aby někdo kouřil blízko vás a zejména kolem vašeho dítěte. Ozvěte se.
- Povzbuďte rodinu, přátele a sousedy k vytvoření prostředí bez kouře.
- Nechoďte se svým dítětem na místa, kde kouření není zakázáno.
- Ujistěte se, že dětská hřiště v okolí a školy jsou nekuřácké (a že se to dodržuje).
- Učte své děti, abyste se držely dále od pasivního (a samozřejmě i aktivního) kouření.
- Když cestujete, zaměřte se na hotely, které nepovolují kouření.
- Buďte dobrým vzorem, nekuřte.
A co si ještě přečíst na toto téma?
- O pasivním kouření na wikipedii
- Vzduch znečištěný tabákovým kouřem dýchá až 700 milionů dětí
- Co dále ubližuje vašemu tělu a zdraví? Nejvíc těchto 10 věcí
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Drogy, Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění