Sponzorováno

Pasivní kuřáci a pasivní kouření – jaké má negativní vlivy na naše zdraví? 4.91/5 (47)

 • Pasivní kouření vzniká, když nekouřící osoba vdechuje kouř od cigaret nebo jiných tabákových výrobků, které kouří ostatní v jejím okolí. Je dobře zdokumentováno, že pasivní kouření může být velmi nebezpečné a zdraví škodlivé.
 • Kouř z tabákových výrobků obsahuje mnoho kancerogenních látek, jako jsou benzopyreny, formaldehyd, aceton a mnoho dalších. Tyto látky mohou způsobit poškození buněk a přispět k rozvoji rakoviny.
 • Kouř obsahuje mnoho jedovatých látek, jako je oxid uhelnatý, nikotin, dusičnany a další chemikálie, které mohou způsobit různé zdravotní problémy, zejména u dětí, starších lidí a jedinců se základními zdravotními stavby.
 • Pasivní kouření může způsobit podráždění očí, nosu a hrdla. Může také zhoršovat astma a další respirační onemocnění, zejména u dětí.
 • Vystavení pasivnímu kouření může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění, včetně srdečních infarktů a ischemické choroby srdeční.
 • Těhotné ženy vystavené pasivnímu kouření mohou mít zvýšené riziko komplikací, jako jsou předčasná narození dětí, nízká porodní hmotnost a další problémy spojené s těhotenstvím.

Pasivní kouření vám ubližuje. Jak? To si přečtěte ve článku.

Pasivní kouření vám ubližuje. Jak? To si přečtěte ve článku.

Kouření vás může zabít! Jasně, většina lidí to samozřejmě ví. Víte však také to, že i když přímo nekouříte, ale jste vystaveni pasivnímu kouření, je to pro vás prakticky stejně škodlivé?

Co je to vlastně pasivní kouření?

Pasivním kouřením je dýchání kouře, který pochází ze zapálené cigarety, dýmky nebo doutníku. Dýcháte tedy ze vzduchu kouř, který pochází z cigaret či dýmek. Tento nepříjemný kouř může překvapivě rychle zaplnit vzduch v autě, doma, v restauraci nebo na jakémkoli jiném místě, které je kryté.

Když nekuřáci přímo dýchají tyto zplodiny ve vzduchu, nazývá se to pasivní kouření a obecně se to považuje za velmi škodlivé pro zdraví člověka. Ve skutečnosti expozice pasivnímu kouření přispívá každoročně k přibližně 41 000 úmrtí u dospělých nekuřáků a až 400 úmrtí u dětí. Tento kouř je vysoce jedovatý a obsahuje více než 4 000 chemikálií, včetně benzopyrenu, formaldehydu, kyanovodíku a amoniaku.

Víte, že: Když dítě nebo dospělý, kteří jsou nekuřáci, jsou vystaveni toxickým chemikáliím při pasivním kouření, mohou trpět různými zdravotními problémy.

Pokud potřebujete přesvědčit někoho z vašich blízkých nebo jen dobrého přítele, že pasivní kouření je opravdu nebezpečné, stačí jim ukázat tento článek.

Zde jsou tedy negativní vlivy pasivního kouření:

1. Plicní infekce

Zvláště malé děti, které jsou vystaveny pasivnímu kouři, jsou vystaveny vyššímu riziku, že budou v budoucnu trpět plicními infekcemi, jako je chronická bronchitida a pneumonie.

Pasivní kouř je vysoce toxický a jeho pravidelná expozice může poškodit plíce a vlastně i vaše celkové zdraví. Toxické chemikálie mohou zúžit průchody pro vzduch v plicích a ztěžovat dýchání. Také způsobují chronický zánět nebo otok na plicích. Musíte se vyvarovat pasivního kouření, pokud chcete, aby vaše plíce byly silné a zdravé.

Zajímavost: Studie z roku 2000 zjistila, že vedle přímého kouření cigaret je i vystavení účinkům pasivního kouření významným rizikovým faktorem chronické bronchitidy u tchajwanských žen.

2. Rakovina plic

Mnoho chemikálií v cigaretách může způsobit poškození DNA, a to včetně klíčových genů, které chrání před rakovinou. Kouření cigaret je primárním rizikovým faktorem pro rakovinu plic, ale expozice pasivnímu kouři může také parádně zvýšit vaše riziko.

Studie z roku 2008, publikovaná v časopise Cancer Lung, zjistila, že lidé vystavení pasivnímu kouři mají vyšší riziko rakoviny plic. Navíc tato studie naznačuje, že subjekty vystavené tomuto kouři před dosažením věku 25 let mají vyšší riziko rakoviny plic ve srovnání s těmi, jejichž první expozice nastala až po 25 letech věku.

Novější studie publikovaná v roce 2016 v japonském časopise Journal of Clinical Oncology uvádí, že expozice kouření v domácnosti během dospělosti vede ke statisticky hodně významnému zvýšení rizika rakoviny plic.

Kromě rakoviny plic existují ještě další dva druhy rakoviny, které se mohou vyvinout u lidí, kteří byli vystaveni často pasivnímu kouři – rakovina děložního čípku a rakovina močového měchýře. Takže pozor na to.

3. Astma

Jakýkoli druh kouře může dráždit vaše plíce, zvláště pokud máte ač jen minimální náběh na astma. Ve skutečnosti je pasivní kouření dobře známým spouštěčem astmatu. A zvláště děti mají vyšší pravděpodobnost astmatu při vystavení pasivnímu kouření. Ale i dospělí s astmatem mohou mít časté problémy s dýcháním v důsledku expozice kouření. Chcete toto tvrzení podpořit studiemi? Dobře, několik jich máme.

Sponzorováno

Studie z roku 2005, zveřejněná v magazínu Thorax, uvádí, že expozice pasivnímu kouření spouští astma. Z hlediska veřejného zdraví tyto výsledky podporují zákaz kouření na veřejných místech (třeba v restauracích).

Další studie z roku 2015, publikovaná v magazínu Annals of Alergy, Asthma & Immunology, zjistila, že děti s astmatem, které jsou vystaveny pasivnímu kouření, mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizovány s exacerbací astmatu a mají vyšší pravděpodobnost, že budou mít o dost horší výsledky testů plicní funkce.

A konečně studie z roku 2017, publikovaná v programu PLOS ONE, zjistila, že děti vystavené pasivnímu kouření měly významně větší závažnost astmatu. Výzkumní pracovníci poukázali na to, žedopady se liší podle rasy / etnického původu.

4. Srdeční onemocnění

Jak aktivní, tak i pasivní kuřáci mají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Negativní účinky pasivního kouření mohou způsobit zvýšenou srdeční frekvenci, méně kyslíku v srdci a zúžené krevní cévy – to má za následek zvýšení krevního tlaku a celkové zhoršení stavu vašeho srdce.

Škodlivé chemické látky v kouři také poškozují krevní buňky, což může dost negativně ovlivnit funkci vašeho srdce a cév. To zase zvyšuje riziko aterosklerózy, což může způsobit vyšší pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice. Nic pěkného, opravdu.

Studie z roku 2016, publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association, podporuje spojitost pasivního kouření se záněty a onemocnění periferních arterií.

5. Nízká porodní hmotnost u dětí

Děti narozené matkám, které žijí s kuřáky, mají extrémně často při narození nižší váhu. Pasivní kouření těhotných žen způsobuje snížení přívodu obsahu kyslíku a dalších důležitých živin skrze placentu. To zabraňuje správnému růstu dítěte, což vede k nízké porodní hmotnosti.

Studie z roku 2011 zveřejněná v časopise Maternal and Child Health Journal zjistila, že expozice matky pasivnímu kouření v průběhu těhotenství je spojena se zvýšenou pravděpodobností nízké porodní hmotnosti a také předčasného porodu. Další studie z roku 2013 ukázala, že expozice kouření těhotných žen může být významně spojena s předčasným předčasným porodem. Studii najdete zde.

Těhotné ženy vystavené pasivnímu kouři mohou také mít větší riziko potratů a předčasného porodu. Navíc novorozenci, kteří dýchají pasivní kouř, mají větší šanci umírat na syndrom náhlého úmrtí dětí (SIDS). Takže naše doporučení je jasné: vyvarujte se pasivnímu kouření, pak budete mít zdravé těhotenství.

6. Zhoršená imunita

Pasivní kouření je také špatné pro váš imunitní systém. Toxické chemické látky v kouři mohou způsobit zmatek v imunitním systému potlačením imunitních buněk. Když vdechujete toxické chemikálie, měníte počet různých imunitních buněk, což narušuje fungování ostatních.

Vystavení pasivnímu kouření může způsobit, že budete více náchylní k infekcím dýchacích cest, k alergiím a dokonce i k běžné rýmě. Pasivní kouření vás také dělá staršími. A to prostě nechcete.

7. Předčasné stárnutí vaší pokožky

Být vystaven pasivnímu kouření – to není nic dobrého ani pro vaši pokožku. Tabákový kouř způsobuje zánět jak aktivním kuřákům, tak i každému pasivnímu kuřákovi kolem. Rovněž způsobuje poškození volnými radikály a ovlivňuje membrány kožních buněk, což může opět způsobit problémy na pokožce – vrásky, linky na pokožce a její stárnutí.

Sponzorováno

Navíc expozice pasivnímu kouření také snižuje produkci kolagenu, která dává pokožce pevnost a mladistvý vzhled.

Tipy, jak se vyhnout pasivnímu kouření

 • Nikomu neumožňujte kouřit ve vašem domě nebo v autě.
 • Nedovolte, aby někdo kouřil blízko vás a zejména kolem vašeho dítěte. Ozvěte se.
 • Povzbuďte rodinu, přátele a sousedy k vytvoření prostředí bez kouře.
 • Nechoďte se svým dítětem na místa, kde kouření není zakázáno.
 • Ujistěte se, že dětská hřiště v okolí a školy jsou nekuřácké (a že se to dodržuje).
 • Učte své děti, abyste se držely dále od pasivního (a samozřejmě i aktivního) kouření.
 • Když cestujete, zaměřte se na hotely, které nepovolují kouření.
 • Buďte dobrým vzorem, nekuřte.

A co si ještě přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva