Sponzorováno

Cucání a kousání kostky ledu vás může připravit o zuby – proč? 4.78/5 (9)

Do ledu raději moc nekousejte.

Do ledu raději moc nekousejte.

Z úzkosti nebo nervozity jste pravděpodobně nepřítomně začali žvýkat či kousat něco, co jste neměli. Klasikou je třeba okousaná tužka. Do této kategorie může spadat i kostka ledu. Nebo vám je prostě horko a cucáním ledu se chcete trochu ochladit? Ať už tak či onak, pokud budete kousat kostku ledu, zaděláváte si na „parádní“ problémy se zuby.

Možná se teď divíte, proč vás láká cucat a kousat něco tak studeného, jako je led. Podle odborníků, by to mohlo být proto, že je to uklidňující. Cucání ledu zvyšuje průtok krve do mozku a stimuluje parasympatický nervový systém, což má uklidňující účinek. Lidé se cítí lépe, když cucají led.

Pagofagie – nutkavé pojídání ledu

A i když chronické cucání ledu není úplně obvyklé – má dokonce jméno: pagofagie. A rozhodně to není zvyk, který byste si chtěli osvojit. Proč? Hned vám vysvětlím, proč je cucání a kousání ledu pro vaše zuby špatné, a poradím i několik tipů, jak s tím přestat.

Nebezpečí kousání do kostek ledu

Chronické cucání ledu může být velmi škodlivé pro vaše zdraví a zejména vaše zuby.

Pro začátek nemusíte led neustále cucat či kousat do něj, aby to byl problém. Dokonce i pouhé kousání ledu jednou nebo dvakrát příliš silně by mohlo vést k problémům. Ke zlomení zubu není potřeba velká kousací síla, zvláště pokud má zub již drobné praskliny. I pouhé skousnutí kousku chleba může zlomit zub, pokud už v něm jsou praskliny.

Zde jsou některé další potenciální negativní účinky kousání do kostek ledu:

Pozor na korunky a náhrady zubů

Výplně zubů (plomby) a korunky se mohou snadno odštípnout nebo zlomit, když do ledu koušete – zvláště pokud koušete zubem, který je již poněkud narušen.

Bílé korunky jsou vyrobeny z určitého druhu porcelánu. Některé druhy porcelánů jsou pevnější než jiné, ale přesto mohou prasknout nebo se zlomit.

K těmto zlomům může dojít, pokud své zuby nadměrně zatěžujete současně i jiným způsobem. Například není neobvyklé mít zlomeniny náhrad zubů a korunek, pokud jste „kousač ledu“, který také skřípe v noci zuby a zatíná zuby (tj. trápí vás bruxismus).

Můžete si poškodit rovnátka

Kousání ledu je zvláště špatný zvyk u lidí, kteří nosí ortodontická rovnátka. Takové kousání může vytáhnout nebo zlomit části rovnátek.

Může způsobit bolest svalů

Kousání ledu vyžaduje použití nadměrné síly čelistních svalů, což může ve finále způsobit bolest svalů.

Poškozuje to sklovinu

Sklovina neboli ta vnější vrstva vašeho zubu je nejtvrdší látkou ve vašem těle. To ale neznamená, že je nezničitelná. Přemýšlejte o zubech jako o porcelánovém talíři. Sklovina je velmi náchylná k prasknutí. Kousání ledu může mít za následek zlomeniny zubů, které nemusí být možné opravit.

Poškození skloviny závisí také na tom, jakou silou působíte na zuby. Pokud skřípete zuby a zatínáte zuby a pak k tomu přidáte kousání do kostek ledu – je to na zuby velká zátěž.

Potenciálně může i prasknout zub

Kousání kostek ledu může také způsobit více než jen poškození skloviny. Pokud denně koušete led – nebo to prostě děláte často – můžete si rozštípnout nebo zlomit zub.

Sponzorováno

Na zubech mohou vzniknout mikroskopické trhliny – ve vaší zubní sklovině – které často nelze zachytit ani na rentgenovém snímku. Někdy je můžete vidět tak, že si posvítíte na zub. Tyto praskliny začínají jako velmi malé, stejně jako prasklina v čelním skle auta, ale mohou růst a růst a být hlubší a širší.

Tyto praskliny mohou jít tak hluboko, že zlomený zub pak nelze opravit. Můžete dokonce přijít o zub, pokud se zlomí.

Je žvýkání ledu známkou anémie?

Lékaři si nejsou jisti proč, ale ano, chtít neustále cucat a kousat led může být známkou nedostatku železa, jinak známého jako anémie.

Jste chronickým cucačem a kousačem ledu? Zajděte si k lékaři, aby vám udělal krevní testy, zejména kvůli kontrole hladiny železa. Cucání a kousání do ledu by mohlo naznačovat nedostatek železa.

Jak přestat kousat do kostek ledu

A nyní pár rad k tomu, jak přestat kousat do ledu.

Obecně platí, že pokud koušete led každý den, je to znamení, že se pravděpodobně něco děje – ať už to ukazuje na nedostatek železa, stres nebo úzkost. Asi prostě nejste v pohodě.

Pokud jednou, dvakrát do měsíce cucáte led, není to nutkavé chování. Ale chronické kousání a cucání ledu může naznačovat určité emocionální obavy. Pro některé lidi, kteří žvýkají led, je pocit chladu uklidňující. Takže místo kousání ledu ho jen nechte rozpustit v ústech nebo si rozmixujte drcený led na kaši – na takovou ledovou tříšť.

Obecně se doporučuje postupovat opatrně, když nahrazujete kousání ledu jiným druhem žvýkací činnosti. Pokud žvýkáte žvýkačku, je měkká, ale používáte hodně svalové síly. A pokud jsou zuby náchylné ke zlomenině, můžete si je časem zlomit také. Ale obecně je žvýkání žvýkačky nejmenší zlo. Takže si sem tam místo kostky ledu dejte žvýkačku. Bez cukru.

Váš lékař může také doporučit i kognitivně behaviorální terapii. Ta se běžně používá k řešení jiných návyků, které chcete přerušit.

Kousání ledu má poskytnout určitý uklidňující účinek, a proto se špatně odstraňuje. Někteří lidé se po tom cítí lépe. Někdy však ke kousání a cucání ledu přispívá stres a obsedantně-kompulzivní chování. V případech, jako je tento, mohou být užitečné právě kognitivně behaviorální terapie.

Sponzorováno

Pokud se obáváte, že byste si mohli poškodit jakékoli zubní náhrady, výplně zubů, porcelánové korunky nebo dokonce svůj zdravý zub, zavolejte svému zubnímu lékaři. Rentgenové snímky a klinické vyšetření mohou odhalit, co se v puse děje a jak to tam vypadá.

A dále si o zubech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva