Jaké potraviny by neměly chybět ve vašem jídelníčku? 4.9/5 (10)

Zelenina by se měla ve vašem jídelníčku objevovat co možná nejčastěji...

Zelenina by se měla ve vašem jídelníčku objevovat co možná nejčastěji…

Chcete být nejenom zdraví, ale chcete i skvěle vypadat? Pokud ano, nezapomeňte na správný životní styl. Ten nesouvisí jenom s pohybem, ale souvisí také s vaší stravou. Nemusíme připomínat, že vaším cílem by mělo být hlavně omezení všeho špatného. Sem řadíme:

 • Nadbytek soli
 • Tučná jídla
 • Nesprávnou přípravu jídel
 • Nesprávnou volbu nápojů

Dále je třeba zamyslet se nad tím, z čeho se váš jídelníček skládá. Zde už je dobré myslet na to, jaké potraviny jsou pro vaše tělo ty nejlepší. My vám přinášíme přehled těch, se kterými zaručeně nešlápnete vedle.

Začněte mléčnými výrobky

Ano, sílu mléčných výrobků rozhodně nepodceňujte, jelikož mají hned několik předností. V první řadě jsou dobrým zdrojem vápníku, který je vhodný nejenom pro zdraví vašich kostí. Stejně tak mohou mléčné výrobky odbourávat také tukové zásoby. Pokud budeme konkrétnější, je ideální volbou třeba nízkotučné mléko, nebo odtučněný tvaroh. Stejně tak je kvalitní potravinou i sýr cottage, nebo některé druhy jogurtů. U sýrů a jogurtů však dávejte pozor na výběr, jelikož je mnoho typů, u kterých je problémem jak množství tuku, tak i nadměrné množství soli.

Živočišné produkty nevynechávejte

Co dále nesmí ve vašem jídelníčku chybět, to jsou rozhodně živočišné produkty. Pokud vyznáváte veganský styl života, budete se muset bez nich obejít. V rámci pestrosti jídelníčku jsou ale velmi důležité. Pokud se podíváme na hlavní potravinu z tohoto segmentu, jsou to rozhodně vejce. Proč? Jelikož jsou primárně velmi dobrým zdrojem bílkovin. Stejně tak jsou dobrým antioxidantem, ale i potravinou, která dokáže pomáhat při řadě onemocnění. Umí také zvyšovat obranyschopnost, stejně jako zlepšit stav vlasů, nebo pokožky. Ideální je konzumovat spíše jenom bílek, jelikož žloutek může zvyšovat hladinu cholesterolu. Při klasické konzumaci ale není problém ani on. Ze živočišných produktů dále doporučujeme určitě ryby (správně upravené) a obecně libové maso.

Nezapomínejte na ryby

Jak už bylo řečeno, ani bez nich se ve svém jídelníčku neobejdete. Dnes je doporučováno konzumovat rybu alespoň dvakrát týdně. A to především z důvodu, že rybí maso obsahuje nejenom dostatek vitamínů, ale obsahuje také zdraví prospěšné omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Ty jsou pro organismus velmi zdravé a prospěšné. Samozřejmě vhodné je do jídelníčku zařadit skutečně kvalitní a nejlépe čerstvé ryby. Pokud se podíváme na to, jaké to mohou být, doporučíme primárně tuto trojici:

Zelenina je základ – ač to neradi slyšíte

To ví každé malé dítě. Ani vy byste na to zcela logicky neměli zapomínat. Bez zeleniny to zkrátka a jednoduše nepůjde. Ne každý druh je ale ideální a tak se společně podíváme hlavně na takové, které zaručeně nezklamou. Hitem je listová zelenina, jako například špenát, nebo kapusta. Obsahují širokou škálu zdraví prospěšných látek, stejně jako vitamínů. Dále není radno podceňovat třeba ani obyčejnou cibuli, stejně jako česnek, nebo i pórek.

Pokud hledáte další prospěšné druhy, nezapomínejte na známou červenou řepu, stejně jako třeba na rajčata, která podle posledních výzkumů dokážou velmi dobře prospívat lidskému srdci a krevnímu oběhu jako takovému.

Je to také ovoce

Když už jsme zmínili zeleninu, musíme říci, že chybět v jídelníčku nesmí také ovoce. Jaké konkrétně? Mnoho předností má především lesní ovoce. Sem zařaďme třeba ostružiny, stejně jako sem můžeme zařadit také borůvky, ale i maliny, nebo černý rybíz. Hlavním důvodem doporučení těchto druhů je především to, že se jedná o velmi významné antioxidanty. Kromě těchto druhů můžete zkusit třeba i brusinky, nebo exotické avokádo, které také nezklame. Obecně téměř každé ovoce je plné vlákniny a vitamínů. Ale převažovat by v jídelníčku přeci jen měla zelenina. Ovoce často obsahuje hodně cukrů.

Do jídelníčku doplňte i luštěniny

Jaké luštěniny si vybrat? Je to například hrách, stejně jako čočka. Nejedná se ale o jediné možnosti, jelikož stejně tak je do tohoto segmentu zařazena třeba cizrna, stejně jako fazole. A když mluvíme o luštěninách, nezapomínejme také na klíčky. A jaké jsou hlavní důvody konzumace? Je to především vysoký obsah vlákniny, stejně jako prospěšnost pro trávicí systém. Především tedy pro oblast tlustého střeva.

Co dále můžete konzumovat?

Hlavní shrnutí je za námi. Nyní se podívejme ještě na několik dalších potravin, které je dobré do jídelníčku také zařadit. Jsou to třeba ovesné vločky, a to jak pro obsah vlákniny, tak i pro obsah sacharidů, díky kterým můžeme do těla dostat tolik potřebnou energii. Dále určitě nezklamou ani různé druhy ořechů, a to samozřejmě i proto, že mají vysoký obsah kvalitních tuků. Zapomínat nesmíme ani na kvalitní olivový olej, který lidskému zdraví taktéž celkem výrazně prospívá.

VIDEO: Vím, co jím – Naučte se nakupovat

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva