Sponzorováno

Potraviny na usnutí – které vám pomohou? 4.82/5 (11)

Trocha třešní před spánkem vám může pomoci s usínáním. Opravdu.

Trocha třešní před spánkem vám může pomoci s usínáním. Opravdu.

Chcete žít zdravě a tak si zakládáte i na tom, abyste dostatečně dobře spali? Pokud nejste tolik unavení, nebo máte plnou hlavu starostí, může být usnutí celkem komplikované. Mnoho z nás proto pochopitelně sáhne po různých medikamentech a doplňcích stravy. Ty mají složení, které může pomoci k usnutí. Pokud se nejedná o přípravky na přírodní bázi, dostáváte do těla i mnoho chemie. Přitom k usnutí vám mohou pomoci i běžné potraviny. Jaké si před spaním dát, abyste bez problémů usnuli?

Banány

Oblíbené ovoce, které nejenom skvěle chutná, ale seženete ho v podstatě téměř všude. Kromě toho, že nabídne celkovou prospěšnost pro vaše zdraví, neopomíjejte ani to, že vám skvěle pomůže hlavně k dokonalému spánku. Důvodem, proč tomu tak je, je rozhodně celkem bohatý obsah draslíku a také hořčíku. V obou případech se jedná o látky, které dokáží velmi dobře uvolňovat lidské svalstvo. Když k tomu přidáme ještě takzvaný tryptofan, je banán dokonalým pomocníkem při jakékoliv nespavosti.

Třešně

U ovoce ještě zůstaneme. Tentokrát se podíváme na tuzemské ovoce, kterým jsou třešně. Proč vašemu spánku prospějí právě oni? Jelikož obsahují melatonin. I ten je zajímavou látkou, která vás pozvolna uspí. Dát si k brzké večeři ovocný salát a banánem a třešní je tedy ideální kombinace.

Ovesné vločky

Ano, i ty mohou prospět vašemu spánku. Pozor ale na to, že obsahují také sacharidy, které naopak dodávají tělu energii. Proto to s jejich konzumací nepřehánějte a doplňte je třeba výše zmíněným ovocem. Vytvoříte tak chutné jídlo, po kterém zaručeně usnete. A je jedno, zda si připravíte klasické müsli, nebo ovesnou kaši. Ve všech případech do svého těla dostanete několik velmi důležitých látek, mezi které musíme přirozeně zařadit:

Hroznové víno

I to je potravinou, která sice dokáže poskytovat energii, ale v době klidového režimu vás může celkem dobře uspat. Je to dáno tím, že podobně jako třešně obsahují právě melatonin, který je považován za jedno z nejlepších přírodních uspávadel. Stačí pár bobulí hroznového vína a spánek se vám rozhodně vyhýbat nebude. Navíc je jedno, zda zvolíte klasické bílé hroznové víno, nebo to červené. Stejně tak je jedno i to, zda sáhnete po běžné odrůdě, nebo po vyšlechtěné, která je bez jadérek. Ta vznikla právě s ohledem na jednodušší a lepší konzumaci.

Vajíčka

Milujete vajíčka? Potom jsou dobrou volbou i ve chvíli, kdy se snažíte usnout. Je v podstatě jedno, jak si je připravíte. Zda se bude jednat o vejce natvrdo, zda půjde o takzvané volské oko, nebo si uvaříte třeba i míchaná vajíčka. Ve všech případech se jedná o jednoduchou a také vděčnou večeři, kterou navíc oceníte ve chvíli, kdy ulehnete ke spánku. Vajíčka obsahují tryptofan, který podpoří rychlost vašeho usnutí. Dále mají vejce i další celkem důležitou vlastnost, která je spojena s tím, že jejich trávení nijak výrazně nezatěžuje váš organismus.

Sponzorováno

Mandle

Máte v plánu si na chvíli pustit televizi a během jejího sledování i něco zakousnout? Potom zapomeňte na klasické nezdravé chipsy. Místo nich zvolte něco lepšího, a to konkrétně mandle. Právě ty obsahují zajímavou trojici látek, kterými jsou tyto:

První látka je zodpovědná za uvolnění vašich svalů, což spánek pochopitelně podpoří. Zbývající dvě látky mají pozitivní vliv na zklidnění organismu a samotného mozku. Výsledkem toho je situace spojená s tím, že spánek navodíte mnohem jednodušeji. Navíc mandle obsahují i mnoho bílkovin, které jsou prospěšné při udržení správné hladiny krevního cukru.

A pamatujte: pár mandlí před spaním neuškodí, ale zbodnout před spaním celý pytlík asi nebude to pravé ořechové.

Cizrna

Zajímavá potravina, která se hodí do salátů, jako příloha, stejně jako lze jejím rozmixováním vytvořit pastu, která se označuje jako hummus a nabídne mnoho variant dochucení. Nejenom, že i vás jistě zláká chuť cizrny, ale často vás zaujme i to, že po ní můžete lépe usnout. Obsahuje totiž vitamín B6, který sice spánek nijak přímo nepodporuje, ale má velký vliv na zvýšení produkce melatoninu. A ten je důležitým spánkovým hormonem. Díky podpoře jeho tvorby ho vaše tělo bude mít podstatně více a tak usnutí už nebude žádným problémem. Drobným problémem cizrny však může být delší doba přípravy, která bývá spojená s tím, že ji musíte i na několik hodin namočit do vody.

Želatina

Představujete si želatinu jenom jako součást různých dezertů a dalších podobných jídel, kde hraje roli hlavně v souvislosti se spojením jednotlivých ingrediencí a s tím, aby byl držený tvar? Potom zpozorněte, jelikož želatina je velmi dobrým pomocníkem, když nemůžete usnout. Proč vám dokáže pomoci? Obsahuje totiž dvě velmi důležité látky, kterými jsou prolin a také glycin. Jedná se o aminokyseliny, které však mají v lidském těle i jiné pozitivní účinky. Mají vliv třeba i na to, v jakém stavu je vaše imunita, stejně jako mají i nemalý vliv na to, jak rychle se vám mohou hojit různé rány a poškození na pokožce. Pokud chcete z želatiny získat co možná nejvíce přírodních látek, a nikoliv cukr a látky chemické, volte želatinu v jejím přírodním stavu. A to bez dochucovadel a cukru, stejně jako bez jakýchkoliv barviv.

A co říci na závěr? I když vám potraviny mohou pomoci lépe usnout, nepřehánějte to s nimi. Někdy obsahují více energie, takže pokud se těmito potravinami „napráskáte“ před spaním, moc si nepomůžete. Tak na to myslete. I sladké typy ovoce, které jsme zmínili, se spíše hodí na brzkou večeři než na pozdní večeři. Na to také myslete.

A čemu se vyhnout?

Sponzorováno

Určitě se před spaním vyhněte tomuto:

 1. Těžká jídla (ne guláš s pěti nebo svíčková vám opravdu nepomůže usnout)
 2. Sladká jídla – mají hodně energie
 3. Velmi kořeněná jídla – spíš vás nabudí

Co by vám dále se spánkem mohlo pomoci?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva