Důvody, proč zastavit noční jezení – jak přestat jíst v noci? 4.75/5 (32)

Sponzorováno

Důvody, proč zastavit noční jezení - jak ho zastavit?Určitě znáte podobné vtipy typu: Kdyby člověk neměl jíst v noci, proč by dávali do ledničky světlo? A podobné. Každý z nás, už určitě jednou v životě zažil noční nájezdy na ledničku. Buď proto, že se vracíte z práce až v noci nebo jste uprostřed bujarého večírku. Nebo nastávající maminky, v těhotenství se mohou jejich chutě naprosto zbláznit. Bohužel, tento jistě velmi oblíbený „noční sport“ může v extrémních případech skončit až vážným poškozením zdraví.

V poslední době vědci však stále častěji upozorňují na velké zdravotní benefity spojené s občasným půstem. Pokud si myslíte, že nejste z těch, co by vydrželi zrovna den a více bez příjmu potravy, zkuste alespoň zvážit v současné době velmi moderní, přerušovaný půst (angl. intermittent fasting). Jeho výhoda spočívá v tom, že právě do tohoto období půstu lze zařadit i spánek, takže v ideálním případě se prostě vyhnete jídlu několik hodin před spaním.

Jíte v noci?

Jistě jste se setkali s tvrzením, že je chyba začínat den bez snídaně. Ovšem záleží, na kdy si takovou snídani připravíte. Výzkumy z poslední doby ukazují, že přerušovaný půst má mnoho zdravotních benefitů, ale pro některé je těžké držet půst i jen krátkodobě. Pro ty z vás máme dobrou zprávu – už jen odstranění nočního jezení může mít velmi příznivé účinky na vaše zdraví.

Zde jsou některé důvodů, proč skončit s jídlem dřív:

Trávení

Podle Ayurvédy a tradiční čínské medicíny (TČM) se náš zažívací systém přizpůsobuje slunci. Když slunce vychází, tak trávicí systém přirozeně zrychluje a když slunce zapadá, trávicí systém zpomaluje. Moderní věda toto myšlení podporuje. Podle studie v magazínu Arquivos de Gastroenterologia, trávicí systém v podstatě spí, když spíme my. Má to smysl, tělo při odpočinku nespotřebovává a tím pádem ani nepotřebuje žádnou další energii. Také je důležité u jídla sedět vzpřímeně, aby správně fungovalo naše zažívání. Jídlo vleže nám může rovněž způsobit zažívací problémy.

Paměť

Pozdní stravování může dokonce ovlivnit mozek. Jedna studie zjistila, že u myší, které jedly během času, kdy běžně spí, byl zaznamenán výrazný pokles paměťových funkcí. Jiná studie dokonce prokázala, že myši zapomněly na děsivé situace (pokud si myš nepamatuje děsivou situaci, samozřejmě se jí příště nevyhne a je to pro ni vážné ohrožení). Vědci také zjistili, posunutý stravovací režim negativně ovlivnil schopnost myší učit se. Samozřejmě je těžké říci, jaké výsledky by měl podobný výzkum s lidmi, nicméně toto zjištění, jak pozdní stravování může ovlivňovat mozek je znepokojující.

Spánek

Skoncovat s jídlem dříve než večer je také velmi prospěšné pro náš spánek. Vědci totiž také zkoumali čtyři sta vysokoškoláků a jejich stravovací návyky a poté jejich spánek a sny. Tento průzkum pak ukázal, že čím později jedli, tím bizarnější a rušivější sny měli. Důvodem bylo pravděpodobně špatné a pozdní trávení jídla.

Metabolismus a hmotnost

Podle článku zveřejněného v magazínu Penn Medicine News, výzkum ukazuje, že pozdní noční stravování výrazně zvyšuje naši váhu, ale to není vše. Zjistili také, že když jíme pozdě v noci, pravděpodobně to přiměje naše tělo, aby metabolizovalo více sacharidů a méně lipidů (tuků). Bylo také zjištěno, že se zvyšuje hladina inzulínu a glukózy nalačno, ale také cholesterolu a triglyceridů.

Stejná studie prokázala, že noční svačinka ovlivňuje i naše hormony, zejména hormon ghrelin, který stimuluje chuť k jídlu a pocit hladu a také hormon leptin. Leptin je hormon, který reguluje výdej a příjem energie, díky kterému se cítíme nasycení nebo hladoví. Během našeho spánku totiž hladina leptinu přirozeně stoupá – naše tělo chce, abychom v tomto čase odpočívali, nikoliv přijímali energii. Během našeho spánku jsou také buňky odolnější vůči inzulínu. Pokud jde tedy o jídlo, je velmi vhodné následovat naše již staletími prověřené rytmy a tudíž v noci jídlo spíše vynechat.

Sponzorováno

Pozdní jídlo vs. pozdní svačinka

Staré známé pořekadlo nám říká: Snídej jako král, obědvej jako princ a večeřej jako chuďas. Jeho základní myšlenkou je, že bychom měli nejvíce jíst ze začátku dne, kdy jsme nejaktivnější a trávící systém funguje nejlépe.

I když je spousta důvodů přestat s jídlem daleko brzo před spaním, malé občerstvení může být v pořádku. Výzkum na toto téma ukazuje, že menší svačinka z výživných potravin s nízkou spotřebou energie (jako malá porce zeleniny) nemá stejné negativní účinky jako větší porce sytějšího jídla. Ve skutečnosti to může dokonce mít i nějaké zdravotní přínosy (jako např. budování svalů).

V zásadě, když si dáte malou zdravou svačinku před spaním, nemusí to být tak škodlivé, jako byste si dali například plný talíř špaget. Pokud často vynecháváte snídani a často šidíte i oběd (když máte náročný pracovní den), musíte se upřímně podívat na to, zda se pozdě v noci nepřejídáme proto, že kompenzujeme nedostatek jídla přes den.

Jak přestat jíst v noci

Kdy nejpozději před spaním přestat jíst? Odpověď se může lišit v závislosti na individuálních potřebách, harmonogramech a úrovních aktivity, samozřejmě, ale většina odborníků doporučuje alespoň dvě hodiny před spaním.

Identifikujte spouštěče

Když jíme pozdě v noci často, nemá to s hladem nic společného. Je v tom nuda, stres nebo jiný emocionální spouštěč? Rozpoznání té pravé příčiny nám může pomoci vyřešit právě noční jezení.

Dostatek jídla během dne

Někdy je samozřejmě pozdní noční občerstvení výsledkem opravdového hladu, protože jsme během dne nejedli dost. Je třeba také dbát na kvalitu toho, co sníme přes den. Jíst jídlo bohaté na všechny potřebné živiny a také jídlo, co nás zasytí – to zabrání pocitu vlčího hladu pozdě večer. To je obzvláště důležité pro rodiče malých dětí, kteří se pro péči o nejmenší členy domácnosti často v jídle odbývají.

Plánem je, sednout si k jídlu společně rodinou na snídani, oběd a večeři (pokud je to samozřejmě možné), i taková maličkost může pomoci snížit chuť na jídlo pozdě večer.

Závislost na cukru

Závislost na cukru a sacharidech – to u mnoha z nás spouští pozdní večerní občerstvení. Pod kontrolu ji dostaneme rovnováhou hladiny cukru v krvi tím, že sledujeme skladbu našeho jídla přes den. Je třeba dbát na dostatek bílkovin a zdravých tuků, jedině tak dostaneme náš hlad pod kontrolu.

Další způsoby, jak upravit závislost na cukru:

  • Pohyb – aktivní pohyb nebo cvičení uvolňuje podobné endorfiny, jako v nás probouzí některé sladké či slané pokrmy.
  • Dostatek spánku – pravidelný spánek je důležitý pro vyváženou hladinu cukru v krvi a správnou hormonální funkci.
  • Využijte doplňky – B-vitamíny a l-glutamin jsou vitamínové doplňky, které mohou pomoci tělu řešit problémy s hladinou cukru v krvi a tím pádem regulovat i chuť k jídlu.
  • Nastavit pravidelný režim v jídle – víme, že je to těžké, nicméně pokud chodíme spát denně přibližně ve stejný čas a tím pádem i jíme také přibližně ve stejnou dobu, pomáhá nám to udržovat rovnováhu našich hormonů – což udržuje naše chutě na uzdě. Čím pravidelnější je rutina, tím jednodušší je pro náš organismus vyvarovat se nočního přejídání.
  • Pijte místo jídla – Ale zdaleka nemáme na mysli alkohol 🙂 Také určitě znáte rčení, že hlad je převlečená žízeň. A skutečně to takto platí. Zkuste tedy ošálit svůj organismus tím, že když máte hlad, jednoduše se víc napijte.
  • Pokud už svačinku, pak něco lehkého. Pokud už se rozhodneme pro malou večerní svačinu, snažíme se vybrat něco vyváženého a snadno stravitelného. Např. kousek sýra (kvalitní, ne příliš tvrdý sýr je zdrojem bílkovin, který nám, v přiměřeném množství váhu nezvýší), jogurt bez přidaného cukru nebo kousek zeleniny. Ta obsahuje hodně vlákniny, takže zasytí a zároveň snižuje hladinu „špatného cholesterolu“. Třeba kousek mrkve.

Sečteno a podtrženo

Pokud to tedy shrneme, uzavření domácí jídelny alespoň dvě hodiny před spaním je pro nás prospěšné z mnoha důvodů. Jak už z důvodu regulace hormonů nebo udržení zdravé hladiny cukru v krvi. Pravidelná rutina nám pak pomáhá sníst více jídla přes den a zabrání tak nočnímu přejídání. Zkrátka, pro náš organismus je velmi prospěšné, když naše tělo v noci odpočívá a nepřijímá tak žádnou další energii.

Sponzorováno

A co vy? Jak s večerním vlčím hladem bojujete vy?

Co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva