Sponzorováno

Jak si můžete zajistit kvalitní noční spánek? 4.92/5 (13)

Zkuste naše rady pro kvalitní spánek...

Zkuste naše rady pro kvalitní spánek…

Není nikterak příjemné, pokud se večer co večer převracíte v posteli a nemůžete usnout či se ráno probouzíte s pocitem, že jste unavenější víc, než když jste šli večer spát. Stejně tak může negativně poznamenat váš den, pokud vás v noci neustále něco rušilo, často jste se probouzeli či se vám hlavou honily nepříjemné myšlenky. Po takové noci si můžete pochopitelně připadat spíše vyčerpaní, snadno se rozčílíte a celkově se váš den pak pouze vleče v čekání na další (snad příjemnější) noc.

Nejhorší variantou je, pokud se u vás takovéto noci opakují nebo se jedná vyloženě o trvalý stav. Pak se již může spánkový deficit promítnout do celkového zdravotního stavu. Odrazí se v nižší obranyschopnosti organismu, častých bolestech hlavy, podrážděnosti či depresivních náladách. S únavou přichází též nedostatek energie a obtížná motivace k podávání fyzických i duševních výkonů.

Pokud vás jako první cesta z uvedených problémů napadá sáhnout po lécích na uklidnění nebo na spaní, odsuňte toto rozhodnutí spíše až na poslední možnou pozici z veškerých variant řešení. Zkuste nejprve vyzkoušet jiné metody, které mohou přispět ke kvalitě vašeho spánku. Jaké? Poradíme vám.

1. Zajistěte si vhodné prostředí pro spánek

Je velmi podstatné, jak vypadá místnost, v níž spíte. Budete se jistě cítit méně odpočatí, pokud spíte v místnosti, kterou nemáte vyhrazenou jen na spaní, večer zde ještě partner sleduje televizi nebo pracuje na počítači. Je ideální, pokud v ložnici není televize, počítač, ani vás při spaní neruší světla z dalších spotřebičů.

2. Postel, matrace i polštář jsou pro kvalitní spánek důležité

Dále svůj pohled zaměřte na samotnou postel. Velký vliv má kvalitní matrace a vhodná deka a polštář. Zde záleží na materiálu, tvaru polštáře i rozměrech deky. Pokud sdílíte s partnerem jednu společnou deku a v noci se probouzíte s tím, že vaše drahá polovička je dekou obalená natřikrát, a vy se krčíte pod zbývající cíp, asi je na místě zauvažovat o jiném řešení.

Udává se, že životnost matrace je v průměru kolem deseti let, proto případně neotálejte s výběrem nové. Vhodné jsou kvalitní zdravotní matrace, u nichž si vyberete jednak dle použitého materiálu, ale i tvrdosti, která vám bude vyhovovat. Je třeba, aby vaše páteř měla zajištěnou adekvátní oporu. Přečtěte si proto článek o tom, jak správně vybrat matraci do postele. Na to navazuje i výběr polštáře, kdy ty anatomicky tvarované zajistí vhodné umístění krční páteře, které může předejít mnoha zdravotním problémům.

3. Větrejte a udržujte chladnější teplotu

Do ložnice se hodí vybrat jemné uklidňující barvy a jednoduše ji zařídit. Vyhněte se přílišnému odkládání věcí právě do místnosti, kde spíte. Dbejte na to, aby místnost byla před ulehnutím dobře vyvětraná a byla v ní vhodná teplota. V ložnici by pro spánek měla být trošku chladnější teplota, tak na to pamatujte. Nikomu se v přetopené místnosti nespí příliš dobře.

Sponzorováno

4. Rituály před spaním

Zkuste se zamyslet nad tím, po jaké činnosti se vám nejlépe usíná. Pro někoho je ideální, pokud se večer na chvilku projde na čerstvém vzduchu, dá si sprchu a následně spokojeně usne. Někdo se potřebuje před spaním trochu zklidnit při čtení knihy, poslechu rádia nebo sledování televize. Snažte se neusínat v průběhu dne. Delší odpolední spánek může způsobit, že budete obtížně usínat ve večerních hodinách.

Je vhodné, pokud můžete chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Zde vám v mnohém může nabourat váš spánek práce na směny. Je při ní značně rozladěn vnitřní biorytmus a těžko se naladíte na nějakou pravidelnost, pokud pracujete střídavě přes den a v noci. Snažte se však i v této situaci dodržovat jistý řád ve dnech, kdy máte stejnou pracovní dobu.

TIP: Podívejte se na to, co dělat a co nedělat před spánkem

5. Bylinky a další recepty na spaní

Pokud rádi využíváte pomoci bylinek, můžete zkusit si před spaním udělat čaj z květů lípy, z mateřídoušky nebo heřmánku. Je možné zakoupit i již hotové namíchané směsi bylinek, které podpoří kvalitu spánku a celkově vás trochu uklidní, odstraní psychické napětí. Doporučováno bývá též vypití sklenice teplého mléka s medem. Můžete zkusit přidat i skořici nebo si tento koktejl vylepšit rozmixovaným banánem. Podívejte se na nejlepší čaje a vůně pro váš spánek.

Snažte se omezit konzumaci těžkého jídla, kávy nebo velkého množství zeleného čaje ve večerních hodinách. Zde se podívejte na to co jíst a co nejíst před spaním.

6. Psychická pohoda

Poslední bod není nikterak méně důležitý než ty předchozí. Pokud se přes den trápíte myšlenkami, co vše musíte stihnout, v práci jste v neustálém stresu, máte strach ze zkoušek nebo vás trápí některé zdravotní potíže, těžko si v noci zajistíte klidné spaní. Je třeba najít si něco, u čeho tyto emoce vypustíte, a odpočinete si.

TIP: Špatně spíte? Zkuste naše tipy.

Někdo může nalézt zálibu ve výrobě šperků, keramiky, jiný se přihlásí na kurz malování či fotografování. Možná je pro vás relaxem váš oblíbený sport nebo čas strávený s rodinou. V každém případě se snažte tyto chvilky pravidelně zařadit do svého programu a naučte se vypustit z hlavy veškeré starosti.

Pokud vám nic z dříve uvedeného nezabírá a probouzíte se stále vyčerpaní, je na místě konzultace s lékařem. Jako první se obraťte na praktického lékaře, který může podat základní rady, případně zajistit další potřebná vyšetření. Je lépe problém aktivně řešit, než být každý den mrzutý hned od ranních hodin.

Co si dále o spánku můžete přečíst?

VIDEO: Průvodce výběrem doplňků pro kvalitní spánek

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva