Elektromyografie (EMG) – co je to a jak probíhá? 4.78/5 (32)

Sponzorováno

EMG vyšetření může odhalit nervovou dysfunkci, svalovou dysfunkci nebo problémy s přenosem signálu mezi nervem a svalem.

EMG vyšetření může odhalit nervovou dysfunkci, svalovou dysfunkci nebo problémy s přenosem signálu mezi nervem a svalem.

Elektromyografie (EMG) je diagnostický postup pro posuzování zdraví svalů a nervových buněk, které je řídí (tj. motorických neuronů). Motorické neurony přenášejí elektrické signály, které způsobují kontrakci svalů. EMG překládá tyto signály do grafů, zvuků nebo číselných hodnot, které odborník interpretuje (vyhodnocuje).

EMG používá drobná zařízení nazvaná elektrody pro přenos nebo detekci těchto elektrických signálů. Během EMG přístroj zaznamenává elektrickou aktivitu v tomto svalu pomocí jehlové elektrody, která je vložena přímo do svalu. Studie nervového vedení, která je součástí EMG, používá elektrody nalepené na kůži (povrchové elektrody) pro měření rychlosti a síly signálů pohybujících se mezi dvěma nebo více body.

EMG výsledky mohou odhalit nervovou dysfunkci, svalovou dysfunkci nebo problémy s přenosem signálu mezi nervem a svalem.

Proč se EMG vyšetření dělá?

Váš lékař může nařídit EMG, pokud máte nějaké příznaky, které mohou naznačovat nervovou nebo svalovou poruchu. Mezi tyto příznaky patří nejčastěji:

 • Brnění
 • Citlivost či necitlivost
 • Svalová slabost
 • Bolesti svalů nebo křeče
 • Některé typy bolesti v končetinách

Výsledky EMG jsou často nezbytné k diagnostice nebo vyloučení řady příčin problémů, jako jsou:

Rizika EMG vyšetření

EMG je vyšetření s nízkým rizikem a komplikace jsou spíše velmi vzácné. Existuje malé riziko krvácení, infekce a poranění nervu v místě, kde je vložena jehla.

Sponzorováno

Když jsou vyšetřovány svaly podél hrudní stěny pomocí jehlové elektrody, existuje velmi malé riziko, že by mohlo dojít k úniku vzduchu do oblasti mezi plicemi a hrudní stěnou, což způsobí kolaps plic (pneumotorax).

Co můžete očekávat?

Během EMG vyšetření

Při proceduře budete buď sedět na židli nebo ležet na stole. Následující části vyšetření vám pomohou pochopit, co se bude dít během vyšetření:

 • Elektrody. Neurolog umístí povrchové elektrody na různá místa na kůži, v závislosti na tom, kde máte nějaké problémové příznaky. Nebo neurolog může vložit jehlovou elektrodu na různých místech v závislosti na vašich příznacích.
 • Pocity. Elektrody občas vysílají malý elektrický proud, který můžete cítit jako malinkou křeč. Jehlová elektroda může způsobit nepohodlí nebo bolest, která obvykle končí krátce poté, co je jehla odstraněna. Není to nic hrozného.

Během EMG neurolog vyšetří, zda existuje nějaká spontánní elektrická aktivita, když je sval v klidu – aktivita, která není přítomna ve zdravé svalové tkáni – a stupeň aktivity při mírné kontrakci svalu. Neurolog vám bude dávat instrukce o odpočinku a zatnutí svalu ve vhodných časech.

Po EMG vyšetření

Může dojít k dočasným, drobným otlakům a modřinám v místě, kde byla jehla vložena do vašeho svalu. Tato modřina by měla zmizet během několika dní.

Výsledek EMG

Neurolog interpretuje výsledky vašeho vyšetření a připraví kompletní zprávu. Váš lékař (nebo ten lékař, který si objednal EMG), s vámi projede zprávu při následné schůzce. Z výsledků EMG se pak odvíjí další postup léčby.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s EMG? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Elektromyografie (EMG)

VIDEO: EMG – vyšetření magnetickým stimulátorem

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva