Sponzorováno

Nejlepší a nejsilnější kombinace superpotravin 4.82/5 (11)

Olivový olej a rajčat k sobě patří. Spolu jsou zdravější než zvlášť.

Olivový olej a rajčat k sobě patří. Spolu jsou zdravější než zvlášť.

Treska v majonéze s bílým rohlíkem. Škubánky s mákem. Jsou kombinace, které jsou věčné a nepřekonatelné. Jsou však i takové, které kromě vašich chuťových pohárků potěší i vaše zdraví. Pojďme se na ně spolu podívat. Díky pestré a vyvážené stravě budete zdraví, ale některé potraviny spolu fungují výjimečně dobře. Jak superzdravě kombinovat superpotraviny? Máme pro vás několik zajímavých tipů.

1. Fazole + červená paprika

Fazole jsou výborným zdrojem železa. Železo z rostlinných zdrojů se však nevstřebává tak jednoduše jako ze živočišných. Jen 2 až 20 procent železa z rostlinné potravy si najde cestu z vašeho trávicího traktu do krve (ve srovnání s 15 až 35 procenty v případě živočišné stravy). Na pomoc přicházejí potraviny bohaté na vitamin C, například taková paprika. Dokáží zlepšit vstřebávání železa až šestinásobně. Proto je tato kombinace parádní.

2. Celozrnné potraviny + cibule + česnek

Železo a zinek, které najdete v celozrnných potravinách, tráví vaše tělo rychleji, než je stihne vstřebat. Netřeba však zoufat. Potraviny bohaté na síru, jako česnek či cibule, dokáží s tímto problémem pomoci tím, že zvyšují dostupnost železa i zinku.

3. Rajčata + olivový olej

Všichni dobře víme, že olivový olej je dobrý pro srdce a zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu, přičemž snižuje hladinu toho špatného (LDL cholestreolu), který ucpává cévy. Kombinace s rajčaty je však ještě o stupeň lepší. Výsledky studie ve Free Radical Biology and Medicine z roku 2000 ukazují, že olivový olej zvýšil antioxidační aktivitu lykopenu v rajčatech. Za zmínku určitě stojí, že totéž zkusili vědci i se slunečnicovým olejem, ale bezvýsledně. Takže rajčata a olivový olej se vzájemně pozitivně ovlivňují.

4. Brokolice + rajčata

Tato kombinace je silným bojovníkem proti rakovině. Podle výsledků studie pro Cancer Research z roku 2007 dokáže jídelníček obsahující 10 procent rajčat a 10 procent brokolice snížit hmotnost nádorů až o 52 procent.

Sponzorováno

5. Zelený čaj + pepř

Zapomeňte na med do čaje. Mnohem lépe vám udělá špetka pepře. Zelený čaj obsahuje antioxidant katechin (katechin je přírodní antibakteriální látka získávaná z listů čajovníku, která pokud se dostane do kontaktu s bakteriemi, tyto bakterie zneškodňuje), který zlepšuje metabolismus a chrání před vznikem rakoviny. Pepř však obsahuje alkaloid piperin, který, jak se ukazuje, fungování katechinu ještě zdokonaluje tím, že zlepšuje jeho absorpci.

6. Kurkuma + pepř

Piperin v pepři nefunguje skvěle jen s katechinem v zeleném čaji. Dalším vynikajícím partnerem pro něj je kurkuma. Je bohatá na silný antioxidant kurkumin, který má protizánětlivé, antiseptické a antibakteriální účinky. Kurkumin však vaše tělo stráví dříve, než ho stihne dokonale vstřebat. Vezměte si proto na pomoc pepř.

7. Růžičková kapusta + olivový olej

Růžičková kapusta obsahuje mnohé klíčové živiny, mimo jiné i vitamin K. Ten je výborný proti srážení krve a stará se i o zdraví kostí. Vitamin K je rozpustný v tucích, proto růžičkovou kapustu připravujte na zdravém olivovém oleji. Díky němu se vám vaše srdce poděkuje.

8. Hořká čokoláda + jablka

Tato kombinace není jen výjimečně chutná. Má navíc potenciál zlepšovat vaše srdečně-cévní zdraví. Kůra jablek obsahují flavonoid kvercetin, který má protizánětlivé účinky. Kakao v hořké čokoládě je bohaté na katechin, antioxidant, který udržuje v kondici vaše cévy. Kombinace katechinů a kvercetinu je výbornou zbraní v boji proti ucpávání cév.

9. Česnek + losos

Sponzorováno

Česnek dodá rybě chuť. Navíc však tato kombinace snižuje riziko vzniku srdečně-cévních chorob. Výsledky studie publikované v The American Journal of Nutrition v roce 1997 ukázaly, že kombinace 12 gramů rybího oleje a 900 miligramů česneku snižuje celkovou hladinu cholesterolu o více než 12 procent a hladinu špatného LDL cholesterolu o 9,5 procenta. To je v každém případě výborná zpráva, protože příliš mnoho cholesterolu ucpává cévy a zhoršuje průtok krve. Takže si lososa s česnekem dejte.

Co ještě si o superpotravinách přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva