Sponzorováno

Fazole a účinky na zdraví – pomohou při trávení, i když máte hlad 4.67/5 (6)

fazoleFazole, kterou lze jíst na množství způsobů na snídani, oběd i večeři, je bez pochyb výjimečná potravina. Nejen pro její chuť, druhovou rozmanitost či široké pole možností využití v kuchyni, ale i pro to, jaké látky obsahuje. Je tak zdravá, že někteří odborníci doporučují konzumovat alespoň tři šálky uvařené fazole týdně. Jedna z hlavních výhod fazolí spočívá v její nízké kalorické hodnotě (100 g uvařené fazole má kolem 100 kcal, záleží na druhu), protože obsahuje hodně vody, ale zároveň v sobě má množství vlákniny. Ta lidem často chybí, což je nebezpečné, protože je základem správného trávení a je důležitá pro srdce.

Její nedostatek pomůže vyřešit právě fazole – už jeden šálek nebo dvě třetiny konzervy fazolí obsahuje kolem 12 gramů vlákniny, přičemž denně se doporučuje zkonzumovat okolo 20 až 30 gramů.

Fazole má vysoký obsah vlákniny

Fazole má zásluhou množství vlákniny další zajímavou vlastnost – tělo ji dlouho tráví. To zajistí, že můžete sníst méně, ale přesto vydržíte dlouho sytí. V praxi to tedy znamená, že i malé množství nízkokalorické fazolí umlčí hlad, čímž vám může pomoci udržet hmotnost na uzdě. To samozřejmě snižuje riziko mnoha dalších chorob spojených s nadváhou.

Sponzorováno

Fazole – bez cukru a téměř bez tuků

Zároveň se ve fazolích neskrývá žádný cukr, který způsobuje krátce po najedení hlad, a téměř žádný tuk. Výzkum ukázal, že lidé, kteří často konzumují fazole, váží v průměru o tři kilogramy méně než ti, kteří se jí vyhýbají. Také měli štíhlejší pás, a to přesto, že dospělí denně přijali v průměru o 199 kilokalorií více a teenageři až o 335 kilokalorií více.

A aby toho nebylo málo, ve fazolích se najdou ještě i antioxidanty, látky, které ničí nebezpečné volné radikály ve vašem těle. Co se týče antioxidantů, malá červená fazole se dostala na čelo žebříčku vypracovaného americkým Ministerstvem zemědělství a na předních příčkách jsou i další druhy. Kromě toho je fazole zdrojem kyseliny listové, železa a bílkovin.

Zdravotní benefity fazolí výstižně shrnul profesor Mark Brick, který zkoumá tuto luštěninu a její schopnost předcházet rakovině a diabetu – podle něj je fazole je víceméně dokonalá potravina.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si občas fazole? Máte je občas v jídelníčku?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva