Nedostatek železa v těle – jaké jsou jeho projevy a příznaky? 4.83/5 (75)

Sponzorováno

Jedním z příznaků nedostatku železa může být i bledost.

Jedním z příznaků nedostatku železa může být i bledost.

Železo je látkou, která je pro vaše tělo velice důležitá. Pokud vám bude chybět, můžete to na sobě celkem dobře poznat. Jak a v jakém směru? Na to se podíváme společně. Možná vás výrazně překvapí, v čem všem je železo důležité a co konkrétně může, pokud jde o vaši krásu, přesně způsobovat.

Co tedy v těle způsobí nedostatek železa? Podívejte se na možné problémy.

1. Svalové slabosti a únava

Připadá vám, že jste poslední dobou doslova bez energie? Je to jasný příklad toho, že můžete být skutečně bez železa. Nebo ho máte ve svém těle opravdu malé množství. Poznáte to podle toho, že se vám téměř nic nechce, stejně jako to můžete poznat i podle toho, že vaše svaly jsou spíše ochablé a vaše síla rozhodně není taková, jak by se mohlo a dalo očekávat. V takovém případě je rozhodně nutné zařadit do svého jídelníčku několik druhů mas. Co je ideální? My doporučíme?

2. Bolesti hlavy a neschopnost se soustředit

Jedete do práce a už v tu dobu vás začíná bolet hlava? A tento stav trvá v podstatě po celý den, až do večera? A pokud jde o vás pracovní výkon, není takový, jak byste si vy a okolí přálo? I to může být důvod, že je ve vašem těle opravdu jenom malé množství železa. Jeho nedostatek může mít vliv skutečně na dlouhodobou bolest hlavy, stejně jako může mít vliv na problémy se soustředěním. Rychle ztrácíte pozornost a schopnost se na cokoliv soustředit.

3. Všímejte si i krásy vaší kůže

Nedostatek železa má také vliv na to, jak jste, nebo také jak nejste krásní. I na to doporučujeme myslet. Co může nedostatek této látky způsobovat? Je to celkem jednoduchá. Když se každé ráno podíváte do zrcadla a zjistíte, že jste nějaká bledí, je to rozhodně způsobeno tím, že má vaše tělo málo železa.

Stejně tak si na své pleti můžete všímat několika dalších změn, které jsou jasnou známkou právě toho, že vám chybí tato látka. Je to třeba situace, kdy je vaše kůže výrazně suchá, stejně jako je to i situace spojená s tím, že vám začnou z ničeho nic praskat koutky, nebo se začnou objevovat kožní problémy. V takovém případě je dobré začít železo doplnit. A pokud nechcete využívat výše zmíněné živočišné zdroje, není nic jednoduššího, než se podívat i na ty přírodní. Také existují a také pomohou. Jsou to třeba tyto konkrétní:

4. Pozorujte také své vlasy a nehty

Byli jste po této stránce vždy spokojená se svou krásou, ale nyní pozorujete, že se něco výrazně změnilo? Pokud ano, tak si buďte jista, že daná změna je také spojena právě s nedostatkem železa ve všem těle. Když se zaměříte na své nehty a jejich krásu, tak můžete jasně pozorovat to, že jsou spíše bledé a také jsou velmi křehké. Objeví se u nich také nadměrná lámavost, a to i při zcela běžných činnostech.

Také si všímejte i vašich vlasů, u kterých se při nedostatku železa také výrazně zhorší jejích kvalita. A v jakém konkrétním směru? Stanou se lámavější, budou bez lesku a také u nich budete pozorovat to, že již nebudou tolik silné, jako tomu bylo dříve. I to jsou cesty, kterým je vhodné učinit přítrž.

Suchá či poškozená kůže a vlasy mohou být znaky nedostatku železa. Je to proto, že když vaše tělo má nedostatek železa, nasměruje svůj omezený kyslík na důležitější funkce, jako jsou orgány a jiné tělesné tkáně. Když jsou kůže a vlasy zbaveny kyslíku, mohou se snadno stát suchými a slabými.

5. Je vám teplo, nebo zima?

Byli jste vždy člověkem, který nijak zvlášť netrpěl zimomřivostí? Ale to se teď výrazně změnilo a tak se doslova nemůžete obejít bez teplých ponožek a teplého oblečení? Pokud je tomu tak, možná se nezměnila teplota ve vašem interiéru, ale změnila se hladina železa ve vašem těle. A to tak, že klesla. Právě zimomřivost je také jedním z poměrně známých příznaků nedostatku této látky. A proto právě nyní, v chladných měsících, myslete na dostatek potravin, které vám železo pomohou dodat. Pokud jsou ty, které jsme ještě nezmínili, tak můžete do svého jídelníčku přidat fazole neb o čočku, stejně jako do něho přidejte i špenát či mandle. Pomoci ale může například také mák, stejně jako to mohou být mořské řasy, ale i sója.

6. Jak je to s vámi po zdravotní stránce? Co takhle dušnost nebo tlukot srdce?

Nejenom, že nemusíte fungovat v práci, nebo se necítíte dokonale s ohledem na to, jak vypadáte. Nedostatek železa je spojován i s další věcí, kterou je to, že na tom nejste a nebudete dokonale po stránce zdravotní. Jaké konkrétní projevy můžete očekávat? Tím prvním je to, že se může čas od času objevit problém s dýcháním. Pokud pocítíte takzvanou dušnost, může to skutečně být známka toho, že vám v těle chybí železo.

Také je dobré soustředit se i na vaše srdce a jeho tlukot. Pokud jste si dříve ničeho nikdy nevšimli, ale nyní vám připadá, že vám srdce tluče mnohem více, opravdu se může jednat o problém spojený právě s tím, že nemáte tolik železa, kolik by bylo potřeba. Proto ho doplňujte. A když nechcete nutně kontrolovat a měnit svou stravu a návyky, tak můžete sáhnout po variantě, která je v tomto směru rozhodně nejpohodlnější. Je spojena s tím, že si nakoupíte doplňky stravy, třeba ve formě tablet.

Sponzorováno

7. Bledost

Bledá kůže a bledé zbarvení vnitřku dolních víček jsou dalšími běžnými známkami nedostatku železa. Proč k tomuto jevu dochází? Hemoglobin v červených krvinkách dává krvi červenou barvu, takže jeho nízké hladiny při nedostatku železa způsobují, že krev je méně červená. To je důvod, proč může kůže ztrácet svou zdravou, růžovou barvu u lidí s nedostatkem železa.

Zmíněná bledost u lidí s nedostatkem železa se může objevit po celém těle, nebo může být omezena na jednu oblast, jako je obličej, dásně, vnitřek rtů nebo dolních víček a dokonce i na nehty. Toto je vlastně často jedna z prvních věcí, které lékaři budou hledat jako znak nedostatku železa. Nicméně by to mělo být potvrzeno vyšetřením krve.

TIP: Bledost je nejběžněji pozorována u středně závažných nebo závažných případů anémie.

Pokud stáhnete dolní víčko dolů, vnitřní vrstva by měla mít živou červenou barvu. Pokud se jedná o velmi bledě růžovou nebo až žlutou barvu, může to znamenat, že máte nedostatek železa.

8. Opuchlý a bolestivý jazyk + ústa

Někdy, když se jen díváte dovnitř nebo kolem úst, může vám to poskytnout informaci o tom, zda trpíte anémií s nedostatkem železa. Když se váš jazyk zduří, je zanícený, bledý nebo podivně hladký, je to znak nedostatku železa.

Nízká hladina hemoglobinu díky nedostatku železa může způsobit blednutí jazyka, zatímco nižší hladiny myoglobinu mohou způsobit bolesti, hladkost a otoky. Myoglobin je protein v červených krvinkách, který podporuje vaše svaly, jako je právě sval, který tvoří jazyk.

Nedostatek železa může způsobit také sucho v ústech, bolavé červené praskliny v ústech nebo i vředy v ústech.

9. Neklidné nohy

Nedostatek železa byl také spojen s syndromem neklidných nohou.

Syndrom neklidných nohou je silné nutkání pohybovat nohama i v klidu. Může také způsobit nepříjemné svědění v oblasti nohou. V noci je to obvykle ještě horší, což znamená, že trpící lidé mohou mít problémy se spánkem. Příčiny syndromu neklidných nohou nejsou plně pochopeny. Avšak až u 25% lidí se syndromem neklidných nohou se předpokládá, že mají anémii s nedostatkem železa a čím nižší jsou hladiny železa, tím horší jsou příznaky tohoto syndromu.

10. Křehké nebo lžičkovité nehty

Mnohem méně častým příznakem nedostatku železa jsou křehké nebo lžičkovité nehty, stav nazvaný koilonychie. Často to začíná křehkými nehty, které snadno splaskávají. V pozdějších stadiích nedostatku železa se mohou objevovat nehty ve tvaru lžíce, kdy uprostřed klesají a okraje se zvedají – výsledkem je zaoblený vzhled jako lžička. Jedná se však o vzácný vedlejší účinek a obvykle se vyskytuje pouze u závažných případů anémie s nedostatkem železa.

Lžičkovité nehty mohou být příznakem nedostatku železa v těle.

Lžičkovité nehty mohou být příznakem nedostatku železa v těle.

11. A zmiňme i další potenciální znaky nedostatku železa

Existuje několik dalších příznaků, že vaše hladina železa v těle může být nízká. Mezi další známky nedostatku železa patří:

  1. Zvláštní chutě: Divné chutě na podivné potraviny nebo nepotravinářské zboží se nazývá „pica syndrom„. Obvykle se jedná o divné chutě jíst led, hlínu, špínu, křídu nebo papír – to může být známkou nedostatku železa. Toto se může také objevit během těhotenství.
  2. Pocit úzkosti: Nedostatek kyslíku, který není dostupný tělním tkáním při nedostatku železa může způsobit pocity úzkosti. Toto však má tendenci se zlepšit nebo úplně vyřešit, jakmile jsou korigovány hladiny železa.
  3. Studené ruce a nohy: nedostatek železa znamená, že k rukám a nohám dochází méně kyslíku. Někteří lidé mohou obecně cítit chlad nebo mají opravdu studené ruce a nohy.
  4. Častější infekce: Jelikož je pro zdravý imunitní systém potřeba železo, jeho nedostatek může způsobit více nemocí než obvykle.

Tak a teď už víte, proč dbát na dostatek železa v těle a vyhnout se jeho nedostatku.

Co si dále přečíst o železe v lidském těle?

VIDEO: Železo ve stravě • prof. John Scharffenberg, MD, MPH

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva