Sponzorováno

Syndrom neklidných nohou (RLS) – jak vzniká a jak na něj? 4.79/5 (33)

  • Syndrom neklidných nohou (RLS - Restless Legs Syndrome) je neurologické porucha charakterizovaná nepříjemným nebo bolestivým pocitem v nohou, který se projevuje převážně v klidu nebo večer, často při pokusu o usnutí. Tento pocit často vyvolává nutkání pohybovat nohama nebo přenášet hmotnost těla z jedné nohy na druhou za účelem zmírnění nebo eliminace nepříjemného pocitu.
  • Příčina syndromu neklidných nohou není zcela jasná, ale zdá se, že má genetickou složku a může být spojena s dysfunkcí dopaminového systému v mozku. Tato dysfunkce může vést ke změnám v regulaci pohybu a vnímání senzorických podnětů v nohách.
  • Příznaky syndromu neklidných nohou mohou zahrnovat pocit pálení, mravenčení, brnění nebo tlaku v nohou, které se zhoršují v klidu a během večerních hodin. Tento pocit může být dočasně zmírněn pohybem nebo masáží nohou, ale často se vrátí, jakmile osoba opět zaujme klidnou polohu.
  • Léčba syndromu neklidných nohou znamená braní léků a změny životního stylu. Mezi léky používané k léčbě patří dopaminergní látky (které zvyšují hladinu dopaminu v mozku), léky proti křečím a léky ovlivňující neurotransmiter gabapentin. Změny životního stylu mohou zahrnovat vyhýbání se stimulantům jako je kofein, pravidelné cvičení a udržování zdravého spánkového režimu. V některých případech může být účinná také fyzioterapie nebo akupunktura.

Lidé trpící RLS pociťují v nohách mravenčení, svědění, dráždění, mravenčení, napínání či tažení.

Lidé trpící RLS pociťují v nohách mravenčení, svědění, dráždění, mravenčení, napínání či tažení.

Budíte se kvůli tomu, že samovolně pohybujete nohama? Ničí vám pohodlný spánek nepříjemný pocit v končetinách? Je dost pravděpodobné, že trpíte syndromem neklidných nohou! Co to vlastně je? Syndrom neklidných nohou (RLS – restless legs syndrome) je považován za neurologickou diagnózu. Charakterizují ho nepříjemné pocity v oblasti dolních končetin při klidném ležení nebo sezení. Nejde však o pocit bodání či pálení – ty jsou totiž spojovány s poruchou prokrvení končetin.

Jaké jsou příznaky syndromu neklidných nohou?

Lidé trpící RLS pociťují v nohách mravenčení, svědění, dráždění, mravenčení, napínání či tažení. Jde v podstatě o pocit nepohodlí, který nelze blíže vysvětlit. Dá se ovlivnit či zmírnit pohybem končetin. Nejvíce ho pacienti vnímají v klidu, v nočních či večerních hodinách, když leží nebo usínají. Název syndrom neklidných nohou je tedy zcela vhodný.

Co je příčina RLS?

Většina pacientů, kterým byl RLS diagnostikován, má od 30 do 60 let. Syndrom neklidných nohou se však vyskytuje poprvé i u tříletých dětí či pacientů nad 80 let. Třetina až polovina případů syndromu neklidných nohou je dědičná. Děti rodičů, kteří trpí RLS, mají mnohem vyšší šanci výskytu tohoto onemocnění. Zároveň i projevy jsou závažnější. Mnohé případy RLS jsou však i následkem jiných onemocnění a stavů. Syndromem neklidných nohou trpí často ženy v průběhu těhotenství. Způsobit jej však mohou i poruchy výživy, anémie z nedostatku železa či poruchy mikrocirkulace v dolních končetinách. Existují však mnohé případy, kdy nelze najít dědičný ani jiný faktor, který syndrom spustil. Jeho intenzitu může ve značné míře ovlivnit příjem kofeinu. Nadměrný přísun kofeinu do organismu v některých dokumentovaných případech ovlivnil RLS a při vysazení pití kávy se symptomy zlepšily nebo zcela vymizely.

Existuje více druhů tohoto onemocnění?

Mluvíme o primárním nebo sekundárním syndromu. Primární syndrom neklidných nohou je – pravděpodobně – vrozený. Sekundární syndrom neklidných nohou způsobují jiné příčiny. Je jich opravdu mnoho, například:

Zajímavost: Poměrně často se snadněji příznaky objevují u jinak zdravých žen, během těhotenství.

Sponzorováno

Následky syndromu mohou být velmi nepříjemné

Jelikož lidé trpící tímto syndromem zažívají nepříjemné pocity a vyznačují se neustálým pohybem nohou, snižuje se i kvalita jejich spánku. Mnozí z nich kvůli tomu trpí dokonce závažnými poruchami spánku. Syndrom neklidných nohou ovlivňuje takto postižené jedinců i v běžných každodenních aktivitách. Kvůli nekvalitnímu spánku trpí mnozí denní spavostí. Nedokáží klidně sedět, delší cestování považují za nepříjemné a zároveň působí netrpělivě a nervózně i na okolí. U těchto lidí byl zaznamenán nižší pracovní výkon, nechutenství, bolesti hlavy, stres, deprese, snížení imunity organismu, ztráta pozornosti, únava, zhoršení mezilidských vztahů či zvýšení rizika nehod.

RLS se dá léčit

RLS se dá léčit

Syndrom neklidných nohou a jeho léčba

Pokud pociťujete podobné problémy, rozhodně byste měli navštívit lékaře, a to neurologa nebo somnologa (odborníka na spánek). Ten po vyloučení jiných příčin z anamnézy určí diagnózu a nasadí léčbu. Mírně případy RLS se dají ovlivnit vysazením stimulujících látek ze stravy a pravidelným fyzickým cvičením. V případě, že důvodem rozvoje tohoto syndromu je výživová porucha, příznaky je možné ovlivnit užíváním doplňků stravy. Závažnější případy se léčí medikamenty. Nasazení léčby je nutné svěřit do rukou lékaře, rozhodne se nespoléhejte na svůj úsudek. Léčba je poměrně jednoduchá. Účinné jsou léky, které se používají také v léčbě Parkinsonovy choroby, epilepsie, resp. opiáty. Pacient užije tabletku před očekávaným nástupem potíží, například podvečer, nebo před delší cestou letadlem, či vlakem. Většinou stačí už malé dávky. Jen v úporných případech je nutné užívat vyšší dávky, nebo léky změnit – kvůli postupnému vyčerpání účinku. V případě sekundárního syndromu neklidných nohou je – samozřejmě – třeba léčit základní onemocnění.

Přestože onemocnění není vzácné – předpokládaný výskyt je u 13% žen a 8% u mužů, zůstává často neodhalené, bývá zřídka nebo nesprávně léčeno.

Jak se diagnostikuje syndrom neklidných nohou?

Diagnóza se určuje podle obtíží. Speciální test nebo vyšetření, které by potvrdilo syndrom neklidných nohou, neexistuje. V rámci diagnostiky se snažíme vyloučit sekundární syndrom neklidných nohou, tedy pátráme po poškození nervů, metabolických nebo hormonálních poruchách. Pacient by měl absolvovat EMG vyšetření a krevní testy.

Mohu pociťovat příznaky i v jiných částech těla?

V těžších případech mohou být postiženy i ruce, brada, obličej, či celé tělo. Naštěstí drtivá většina postižených má jen velmi lehké příznaky, což vysvětluje relativně nízký záchyt tohoto onemocnění.

Sponzorováno

Zajímavost: Asi 60% případů se objevuje v rámci postižených rodin, tedy je zde zřejmá dědičná zátěž. Neznamená to však, že každý člen rodiny má problémy.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Syndrom neklidných nohou (RLS) – jak vzniká a jak na něj?”

  1. david tomek napsal:

    jsou prášky proti chození………

  2. Mirek napsal:

    Dobrý den, děkuji za šíření důležitých informací o RLS. Chtěl bych doplnit, že hlavním problémem je, že tělo se snaží uvolnit, ale proces vybití napětí není dokončen, což vede k neustálé snaze těla dokončit tento proces.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva