Koilonychie (lžičkovité nehty) – příznaky, příčiny a léčba 4.56/5 (25)

Sponzorováno

Nedostatek železa je nejčastější příčinou koilonychie.

Nedostatek železa je nejčastější příčinou koilonychie.

V mnoha případech je koilonychie příznakem jiného stavu, např. nějakého onemocnění. Existuje mnoho různých příčin koilonychie, někdy však příčina může být neznámá.

Jaké jsou příčiny

Příčiny koilonychie mohou být následující:

1. Nedostatek ve výživě

Nedostatek železa je nejčastější příčinou koilonychie. Nedostatek železa je nejčastějším onemocněním nedostatku minerálu na světě a je nejčastější u žen v plodném věku a u dětí.

Nedostatek železa může vyvstat z následujících zdravotních problémů:

 • nedostatečné množství železa ve stravě
 • neschopnost absorbovat dostatečné množství železa ze stravy
 • podvýživa
 • střevní krvácení
 • rakovina
 • celiakie

Nedostatečný příjem folátu, bílkovin a vitaminu C může také přispět k nedostatku železa. Lidé s Plummer-Vinsonovým syndromem, což je stav, který může nastat u těch, kteří mají dlouhodobý nedostatek železa, mohou mít také koilonychii.

2. Autoimunitní příčiny

Lidé s Lupus erytematodes mají někdy koilonychii, ale mají typické i jiné charakteristické symptomy. Další příznaky zahrnují únavu, horečku a otoky kloubů.

Některé zánětlivé kožní stavy, včetně psoriázy a lichen planus, jsou spojeny s koilonychií. Oba tyto kožní stavy se projevují formou vyrážky.

3. Environmentální expozice

Koilonychie byla také spojena s produkty, které obsahují ropu. Někteří lidé, například kadeřníci, mohou často pracovat s produkty obsahujícími ropu, což by mohlo zvýšit riziko Koilonychie.

Lidé, kteří žijí ve vysokých výškách, mohou také mít větší riziko Koilonychie. Vzduch ve větších nadmořských výškách obsahuje méně kyslíku než v nižších úrovních a snížená hladina kyslíku vede tělo k produkci dalších červených krvinek, které vyčerpávají zásoby železa.

Sponzorováno

V roce 2003 vědci provedli studii mezi lidmi žijícími ve vysoké nadmořské výšce v indickém regionu Ladakh. Studie ukázala, že téměř polovina účastníků měla koilonychii a byla častější u lidí středního věku. Zajímavé je, že tradiční strava těch, kteří žijí v této oblasti, má nízký obsah železa, což je také ohrožuje koilonychií.

4. Genetika

Koilonychie může nastat v důsledku některých genetických stavů, jako je hemochromatóza a syndrom nail-patela.

5. Jiné příčiny

Koilonychia má spojení s následujícími podmínkami:

Některým příčinám koilonychie, jako jsou genetické stavy, nelze zabránit.

Rizikové faktory

Lidé, kteří jsou starší nebo mají špatný průtok krve do prstů, mohou mít tenčí nehty, což může zvýšit riziko vzniku koilonychie. A dále lidé, kteří mají vyšší riziko nedostatku železa, jako jsou menstruace žen a vegetariáni, mohou mít větší riziko rozvoje koilonychie.

Symptomy koilonychie

Ploché nehty mohou být jedním z prvních příznaků koilonychie, ke kterým dochází dříve, než se vyvine typický konkávní tvar (lžičkovité nehty). Nehty lidí s koilonychií jsou někdy popsány jako schopné držet kapku vody.

Léčba a prevence koilonychie

Léčba koilonychie bude záviset na příčině onemocnění. K určení příčiny budou lékaři pravděpodobně absolvovat úplnou anamnézu, provedou fyzikální vyšetření a mohou si objednat i krevní testy. V závislosti na příčině nedostatku železa se koilonychie může zlepšit při konzumaci potravin, které obsahují dobré zdroje železa nebo se užívají doplňky železa.

Maso a živočišné produkty jsou považovány za nejlepší zdroje železa. Pro vegetariány jsou dobrým zdrojem železa fazole, listová zelenina a obohacené obilné produkty.

Sponzorováno

A co vy? Máte problémy s koilonychií a nedostatkem železa v těle? Jak to řešíte? Budeme rádi za komentáře.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva