Obsah článku
Ashwagandha je považována za adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu zvládat stres. Používá se také k boji proti stárnutí, posílení a budování svalů, k pomoci proti neurologickým poruchám a zmírnění revmatoidní artritidy.
Používá se po staletí v tradiční medicíně, získala si nedávnou popularitu i jako alternativní metoda léčby problémů se štítnou žlázou.
V tomto článku se podíváme, zda byste měli brát Ashwagandhu na podporu zdraví štítné žlázy.
Typy poruch štítné žlázy
Štítná žláza je orgán ve tvaru motýla, který se nachází na přední straně krku. Hraje klíčovou roli v metabolismu, zdraví kostí, růstu a vývoji.
Tři hlavní hormony důležité pro zdraví štítné žlázy jsou:
- hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). TSH je glandotropní hormon, který stimuluje sekreci hormonů štítné žlázy
- Trijodthyronin (T3)
- Tyroxin (T4)
TSH je řízena hypofýzou, malou žlázou umístěnou v blízkosti základny mozku. Když jsou hladiny T3 a T4 příliš nízké, TSH se uvolňuje, aby produkoval více těchto hormonů. Nerovnováha mezi nimi může znamenat problémy se štítnou žlázou.
Existují dva hlavní typy poruch štítné žlázy – hypotyreóza a hypertyreóza.
Hypotyreóza se objevuje, když štítná žláza nevytváří dostatek hormonu štítné žlázy. Obvykle je spojována s určitými léky, nedostatkem jódu nebo Hashimotovou chorobou, autoimunitní poruchou, při které vaše tělo napadá zdravou tkáň štítné žlázy. Časté příznaky hypotyreózy jsou přibývání na váze, únavu, zácpu a suchou kůži.
Naopak hypertyreóza je charakterizována nadprodukcí hormonu štítné žlázy. Lidé s tímto stavem obvykle mají dušnost, nepravidelný srdeční tep, únavu, vypadávání vlasů a neúmyslný úbytek hmotnosti.
V západních zemích má 1–2% a 0,2–1,3% populace hypotyreózu nebo hypertyreózu (zdroj zde).
Oba stavy jsou typicky léčeny syntetickým lékem. Někteří pacienti však mohou hledat přírodní alternativy, jako je právě třeba ashwagandha.
Může ashwagandha zlepšit zdraví štítné žlázy?
Říká se, že ashwagandha má mnoho potenciálních přínosů pro zdraví. Ale můžete si položit otázku, zda stojí za to ji užívat pro zdraví štítné žlázy.
Pomáhá ashwagandha s hypotyreózou?
Obecně, existuje zatím spíše nedostatečný výzkum toho, že doplňky s ashwagandhou mají přímý vliv na zdraví štítné žlázy.
Nedávné studie však ukazují slibné výsledky týkající se hypotyreózy. 8týdenní studie u 50 lidí s hypotyreózou zjistila, že užívání 600 mg extraktu kořene ashwagandhy denně vedlo k významnému zlepšení hladin hormonů štítné žlázy ve srovnání s užíváním placeba (zdroj zde). Ti ve skupině s ashwagandhou vykazovali signifikantní zvýšení hladiny trijodtyroninu (T3) a tyroxinu (T4) o 41,5% a 19,6%. Hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) dále klesly o 17,5%.
Sponzorováno
Chronický stres zvyšuje hladiny kortizolu, což vede k nižším hladinám T3 a T4. Zdá se, že Ashwagandha stimuluje váš endokrinní systém a zvyšuje hladiny hormonu štítné žlázy snížením hladiny kortizolu.
V další osmitýdenní studii dostávali dospělí s bipolární poruchou ashwagandhu. Někteří účastníci zaznamenali zvýšení hladin T4, tato studie však byla omezená (zdroj zde).
Jsou určitě potřeba další studie k lepšímu pochopení dlouhodobých účinků ashwagandhy na hypotyreózu.
Pomáhá ashwagandha s hypertyreózou?
Žádné lidské studie nezkoumaly doplňky ashwagandhou na hypertyreózu. To znamená, že ashwagandha může zhoršit příznaky hypertyreózy zvýšením hladiny T3 a T4, což může vést k závažné formě hypertyreózy zvané thyrotoxikóza. Thyrotoxikóza se vyskytuje, když jsou ve vašem těle extrémně vysoké hladiny cirkulujících hormonů štítné žlázy, ale nízké hladiny TSH.
Pokud tento stav nijak neřešíte, může v finále vést k selhání srdce, hubnutí, extrémní žízni a kožním problémům.
Proto je velmi důležité si promluvit s lékařem před užitím ashwagandhy, zejména pokud máte hypertyreózu.
Bezpečnost a vedlejší účinky
Pro většinu zdravých lidí je ashwagandha považována za bezpečnou. Ženy, které jsou těhotné nebo kojící, by se jí měly vyhnout – kromě lidí s hypertyreózou (zdroj zde). Kromě toho může tato bylina interagovat se sedativy, stejně jako s léky na tyto problémy:
- diabetes
- vysoký krevní tlak
- psychoaktivní poruchy
- hypotyreóza
- imunosuprese
Kromě toho může ashwagandha stimulovat váš imunitní systém, potenciálně zhoršovat autoimunitní onemocnění, jako je revmatoidní artritida, roztroušená skleróza a lupus (zdroj zde).
Před použitím ashwagandhy je proto nejlepší vše zkonzultovat s vaším lékařem.
Jak používat ashwagandhy
Ashwagandha je obvykle užívána ve formě doplňku. Často jsou tyto doplňky 300 mg tablety užívané dvakrát denně po jídle.
Také se dá tato bylinka užívat jako prášek a obvykle se přidává do vody, mléka, džusů nebo koktejlů. Někteří lidé ji míchají do pokrmů nebo ji nasypou na jogurt.
Kromě toho si můžete udělat ashwagandha čaj.
Jelikož veškerý současný výzkum používá formu tablety, není dosud známo, zda mají prášky a čaje stejné účinky.
Vzhledem k tomu, že neexistují žádné údaje o toxicitě ashwagandhy, je obecně považována za bezpečnou. Dodržujte doporučenou dávku výrobce, pokud váš lékař neučil jinak.
Sečteno a podtrženo
Ashwagandha je používána po staletí v alternativní medicíně.
Předběžný výzkum ukazuje, že může zlepšit hladiny hormonů štítné žlázy u pacientů s hypotyreózou. Může však zhoršit příznaky hypertyreózy. Na to pozor.
Sponzorováno
Proto byste měli konzultovat vše s lékařem před přijetím ashwagandhy.
Co si dále na toto téma přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ajurvéda, Příroda a zdraví, Štítná žláza
Přečtěte si také naše další články