Lamazova metoda (porodnická psychoprofylaxe) – co to je a jak vám při porodu pomůže? 4.57/5 (7)

Sponzorováno

Lamazova metoda (porodnická psychoprofylaxe) - co to je a jak vám při porodu pomůže?

Co to je Lamazeho metoda porodu?

Metoda Lamaze, vyvinutá francouzským porodníkem Ferdinandem Lamazem, se ve Spojených státech používá od konce 50. let a zůstává jednou z nejčastěji vyučovaných typů porodních metod. Lamazova metoda se od té doby hodně rozšířila. Lamazeho metoda je známá pro své rytmické dýchací techniky, které zdůrazňují aktivní koncentraci a podporu relaxace. Rytmické dýchací vzorce pomáhají ženám odvrátit pozornost od kontrakcí a bolesti.

Cílem kurzů Lamaze je „zvýšit důvěru žen v jejich schopnost porodit“. Tomuto cíli se ženy učí různými jednoduchými strategiemi. Cílem kurzů je pomoci ženám naučit se reagovat na bolest způsobem, který usnadňuje dřinu při porodu a zvyšuje pohodlí.

Lamazova metoda je založena na nácviku dýchání (povrchního, zrychleného nebo vzdychavého), které umožňuje využít neuromuskulární výchovu (relaxační technika).

Průkopníkem metody je francouzský porodník Fernando Lamaze. V padesátých letech prosazoval psychoprofylaxi, metodu přípravy těhotných žen fyzickým a psychologickým výcvikem. To zahrnuje vědomou relaxaci a řízené dýchání jako alternativu k lékům pro léčbu kontrakční bolesti během porodu. Metoda Lamaze se dodnes učí. Je snadné se ji naučit, a v určitých situacích může být jednou z mála dostupných strategií porodu.

Lamazova metoda dýchání je dýchací technika založená na myšlence, že řízené dýchání může zlepšit relaxaci a snížit vnímání bolesti. Některé důležité techniky pro kontrolované dýchání zahrnují:

 • pomalé, hluboké dýchání
 • udržování rytmu dechu
 • dýchání ústy nebo nosem
 • snaha udržet oči otevřené nebo zavřené
 • zaměřuje se na jednu jednoduchou fyzickou věc, například fotografii nebo partnera

Ti, kdo podporují používání Lamazeho metody, naznačují, že dýchání je jen součástí Lamazeovy metody. Lamaze je plnohodnotný program pro budování důvěry a udržování jednoduchých procesů pro bezpečný a zdravý porod.

Sponzorováno

Výhody Lamazeho metody

Léčba bolesti bez zásahu do léků – to je na Lamazově metodě přitažlivé, zejména je oblíbená mezi rodiči, kteří hledají přirozené možnosti porodu.

Jeden lékař shrnul jeho zkušenosti do jedné věty:

„Stejně jako i zbytek života, ani porod není tak dobrý a kvalitní, když jste pod vlivem léků nebo strachu.“

Filozofie Lamazeho metody se točí kolem „šesti zdravých porodních postupů“. Individuální instruktoři mají různé styly, ale pokud vyučují Lamazeho metodu, sledují a vyučují tyto základní principy, založené na desetiletích pečlivého výzkumu.

Kurzy Lamazeho metody nepodporují ani neodrazují od užívání léků nebo běžných lékařských zákroků během porodu a po porodu. Místo toho informují maminky o svých možnostech, aby se mohly rozhodovat o porodu samy. Součástí programu Lamaze je také budování vaší důvěry v porod, nebo mluvení o tom, jak udělat narození dítěte jednoduché, příjemné a bezpečné.

Naučení této metody zabere nejméně 12 hodin výuky a při výuce se dozvíte třeba tyto informace:

 • Různé způsoby, jak se k porodu postavit
 • Masážní a relaxační techniky pro zmírnění bolesti
 • Dýchací techniky během porodu
 • Nácvik relaxace
 • Podpora při porodu
 • Efektivní komunikační dovednosti během a po porodu
 • Lékařské postupy při porodu
 • Informace o kojení

Nejdůležitějším poselstvím, které Lamazova metoda ráda podporuje, je to, že „porod je normální, přirozený a zdravý“ a že „ženy mají právo porodit bez rutinních lékařských zákroků“ – pokud je to možné. Potřebné léky proti bolesti mohou být žádoucí, ale žena by měla být schopna poskytnout skutečný informovaný souhlas.

Sponzorováno

Lamazova metoda je nejznámější pro své rytmické dýchací techniky, které zdůrazňují aktivní koncentraci a podporu relaxace. Rytmické dýchací vzorce pomáhají ženám odvrátit pozornost od kontrakcí.

Kam pro další informace o Lamazově metodě?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva