Sponzorováno

Máta korejská (Agastache Rugosa) a její účinky na zdraví 4.7/5 (20)

 • Rostlina Agastache rugosa, známá také jako Máta korejská, má několik účinků na zdraví, které jsou výsledkem obsahu různých bioaktivních sloučenin v rostlině. V tomto článku najdete některé z těchto účinků.
 • Má antimikrobiální účinky: Extrakt z Agastache rugosa prokázal antimikrobiální účinky proti různým mikroorganismům, včetně bakterií a plísní. To může pomoci při boji proti infekcím.
 • Má protizánětlivé účinky: Některé složky v rostlině mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánětlivé procesy v těle. To může být užitečné při různých zánětlivých onemocněních.
 • Obsahuje antioxidanty: Agastache rugosa obsahuje antioxidanty, jako jsou fenolické sloučeniny a flavonoidy, které pomáhají chránit tělo před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. Antioxidanty mají potenciál chránit buňky a tkáně před poškozením a mohou pozitivně podporovat celkové zdraví.
 • Relaxační účinky: Některé složky Agastache rugosa mají relaxační účinky na nervový systém a mohou pomáhat uvolnit napětí a stres. Může to mít blahodárný vliv na celkovou pohodu a spánek.
 • Před použitím jakýchkoli bylinných přípravků, včetně Agastache rugosa, je vhodné to konzultovat se zdravotním odborníkem nebo lékařem, zejména pokud máte existující zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky, aby se minimalizovaly možné interakce nebo nežádoucí účinky.

Máta korejská se běžně používá v čínském bylinkářství, kde je považována za jednu z 50 základních bylin.

Máta korejská se běžně používá v čínském bylinkářství, kde je považována za jednu z 50 základních bylin.

Agastache rugosa, běžně nazývaná Máta korejská, je aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Stejně jako ostatní členové této rodiny, jako je bazalka, máta peprná, šalvěj, je i máta korejská také hodně aromatická a užitečná v oblastí léčitelství.

Rostlina pochází z vlhkých pastvin, údolí a břehů potoků ve východní Asii (Čína, Japonsko, Korea, ruské Primorye, Tchaj-wan, Indie a Vietnam). Modrá lékořice, čínské pačuli, vrásčitý obří yzop, fialový obří yzop, indická máta, huo xiang, čínský obří yzop, máta korejská, korejská lékořicová máta a bylina pačuli jsou všechno názvy této rostliny. Rodové jméno pochází z řeckých slov agan, což znamená velmi mnoho a stachys, což znamená klas pšenice, v souvislosti s četnými květními klasy hustě napěchovanými přesleny (vyrůstání tří nebo více listů, větví nebo květů z jedné uzliny stonku) pestrobarevných fialových květů.

Popis rostliny

Máta korejská je vzpřímená, trsovitá, vytrvalá rostlina, která dorůstá asi 40–100 cm do výšky. Rostlina roste na travnatých místech v horách, zejména u potoků, a v údolích. Rostlině se nejlépe daří v suché, dobře odvodněné půdě a preferuje půdu bohatou na organickou hmotu a neutrální ph.

Tato rostlina patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae) a je známá pro své aromatické listy a květy, které mají výraznou vůni. Je často pěstována pro léčebné, kulinářské a okrasné účely. Rostlina Agastache rugosa je oblíbená mezi zahradníky a bylinkáři kvůli své schopnosti přitahovat hmyz, jako jsou včely a motýli, a také kvůli svému použití v čajích, koření a léčivých přípravcích.

Zdravotní přínosy Máty korejské

Máta korejská získává své zdravotní výhody díky různým sloučeninám, které obsahuje. Níže je uvedeno několik populárních zdravotních přínosů máty korejské.

1. Léčí průjem

Odvar z listů korejské máty a sušené kůry mandarinky se užívá k léčbě akutní gastroenteritidy doprovázené zvracením a průjmem. Směs mastku, agastache rugosa a hřebíčku se rozdrtí na prášek pro orální užívání k léčbě zvracení a průjmu v důsledku patogenního letního vedra.

2. Prevence potratů

Prášková korejská máta, kořen ořechové trávy a kořen lékořice se užívá se slanou vodou, aby se zabránilo potratu. Agastache rugosa neboli Máta korejská nebo Čínský anýzový hyzop je rostlina, která má opravdu v tradiční medicíně několik použití, včetně podpory reprodukčního zdraví u žen. Nicméně, je důležité si uvědomit, že účinky Agastache rugosa jako prevence potratů nejsou dostatečně prozkoumány nebo potvrzeny moderními vědeckými studiemi.

Pokud máte zájem o prevenci potratů nebo máte jakékoli zdravotní problémy spojené s těhotenstvím, je nezbytné konzultovat tuto situaci se zdravotním odborníkem nebo gynekologem. Pouze oni vám mohou poskytnout přesné a odpovídající rady a doporučení v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a vaším individuálním zdravotním stavem.

Použití a výhody korejské máty – dle tradiční čínské medicíny (TCM)

Máta korejská se běžně používá v čínském bylinkářství, kde je považována za jednu z 50 základních bylin.

Sponzorováno

Je považována za „zahřívací“ bylinu a používá se v situacích, kdy je v trávicím systému „vlhko“, což má za následek špatné trávení a sníženou vitalitu.

Listy a stonky jsou antibakteriální, protiplísňové, aromatické, karminativní (proti nadýmání, působí proti křečově a desinfekčně), diaforetické (usnadňující pocení) a stomachikum (podporující chuť k jídlu). Používají se vnitřně ke zlepšení chuti k jídlu a posílení trávicího systému; zmírňují příznaky, jako je nadýmání břicha, poruchy trávení, nevolnost a zvracení.

 • Listy a stonky se používají také k léčbě ranních nevolností.
 • Listy se také používají při léčbě průjmu a bolestí hlavy.
 • Nálev z listů se používá při léčbě anginózních bolestí.
 • Rostlina se používá jako lidový lék na rakovinu, extrakty z rostliny prokázaly ve studiích protirakovinnou aktivitu.
 • Tradičně se Máta korejská používala k úlevě od nevolnosti, zvracení a špatné chuti k jídlu.
 • Máta korejská údajně zmírňuje nevolnost a zvracení a léčí plísňové infekce.
 • Esenciální olej se používá proti horečce, bolestem hlavy, žaludku, ranní nevolnosti a gastrointestinálním poruchám.
 • Čaj z Máty korejské má hřejivý charakter a pomáhá při překrvení hrudníku, průjmu a bolestech hlavy, vlhkosti v trávicím systému, špatné chuti k jídlu a trávení, ranní nevolnosti, nadýmání břicha, špatném trávení, nevolnosti, zvracení a dalších zažívacích potížích.
 • Čaj je považován za antibakteriální, protiplísňový, aromatický, karminativní, diaforetický, protipožární a žaludeční.
 • Odvar z máty korejské se používá jako ústní voda k léčbě špatného dechu.

Zdravotní přínosy Máty korejské dle ajurvédy

 • Na řešení vrásek: Vezměte po 1/4 šálku vilínu a kostivalu. Přidejte 2 lžíce esenciálního oleje Pačuli. Aplikujte na postižené místo pomocí vatových tyčinek.
 • Na stařecké skvrny: Vezměte 2 lžíce kadidlového oleje, 2 lžíce jalovcového oleje, 2 lžíce rozmarýnu, 2 lžíce pačuli oleje, 2 lžíce růže, 2 lžíce pomerančového oleje, 2 lžíce levandulového oleje, 2 lžíce heřmánkového oleje a 2 lžíce mandlového oleje. Smíchejte všechny oleje. Zahřívejte 10 minut. Nechte zchladit. Skladujte v lahvičce. Denně 5 minut masírujte stařecké skvrny. Celkem pěkně odstraňuje stařecké skvrny.
 • Plešatost a problémy s vlasy: Vezměte 20 ml olivového oleje, 20 ml mandlového oleje, 20 ml jojobového oleje, 10 ml čajovníkového oleje, 10 ml tymiánového oleje, 10 ml pačuli oleje, 20 ml rozmarýnového oleje. Všechny oleje dejte do skleněné láhve. Nechte pár dní odstát. Po týdnu si tímto přípravkem dvakrát týdně masírujte pokožku hlavy. Je to účinná receptura k léčbě problémů s vlasy.

Kulinářské využití Máty korejské

 • Mladé listy Máty korejské lze konzumovat syrové nebo vařené.
 • Mají silnou vůni, která je podobná anýzu, běžně se používají jako příchuť nebo jako doplněk do salátové mísy.
 • Listy lze použít jako náhražku čaje.
 • Listy lze sušit a posypat na salát pro přidání zajímavé chuti.
 • Listy se používají jako náhražka francouzského estragonu nebo se vaří do čaje a květy se míchají do salátů mesclun.

Shrňme si to

Máta korejská se běžně používá v čínském bylinkářství, kde je považována za jednu z 50 základních bylin. Je považována za „zahřívací“ bylinu a používá se v situacích, kdy je v trávicím systému „vlhko“, což má za následek špatné trávení a sníženou vitalitu.

Listy a stonky Máty korejské jsou antibakteriální, protiplísňové, aromatické, karminativní, diaforetické účinky. Vnitřně se užívají ke zlepšení chuti k jídlu a posílení trávicího systému, zmírňují příznaky, jako je nadýmání břicha, špatné trávení, nevolnost a zvracení. Používají se také k léčbě ranních nevolností. Rostlina se používá jako lidový lék na rakovinu, extrakty z rostliny prokázaly protirakovinnou aktivitu.

Sponzorováno

Jak vidíte, Máta korejská má mnoho způsobů využití pro zdraví. Jak ji používáte vy? Napište nám do komentářů.

Dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva