Sponzorováno

Alergie na bílkovinu kravského mléka – nejčastější alergie v dětském věku 4.78/5 (9)

Alergie na bílkovinu kravského mléka – nejčastější alergie v dětském věkuPod tímto pojmem (nebo velmi často jen pod zkratkou ABKM) se skrývá alergie typická pro kojence a malé děti. Není u nich nikterak výjimečnou záležitostí, dle dostupných dat se týká 2 – 7 % dětí ve věku do tří let. Její projevy mohou sice zprvu působit velmi nepříjemně a závažně, ale velkou výhodou je skutečnost, že obvykle postupem času vymizí.

Kdy se alergie na bílkovinu kravského mléka objevuje?

Stejně jako u ostatních alergií, i zde se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému. Potíže se objevují po požití kravského mléka či potraviny, která jej byť v malém množství obsahuje. První projevy je možné pozorovat krátce po narození, nejčastěji kolem třetího měsíce věku dítěte. Pouze ojediněle se objeví u dětí až v době podávání příkrmů.

Alergie se může týkat dětí plně kojených i těch, kteří konzumují umělé mléko. V naprosté většině odeznívá dříve, než dítě dosáhne tří let. Toto je zajištěno postupným vyzráváním trávicích funkcí organismu. V dospělosti se vyskytuje již jen výjimečně. Bohužel již celoživotně má jedinec vyšší sklon k alergiím, ty se tedy mohou objevit v jiné podobě.

Jak se pozná alergie na bílkovinu kravského mléka?

U dětí s alergií na bílkovinu kravského mléka lze zpozorovat zejména:

  • trávicí potíže: průjmy, krev či hlen ve stolici, zvracení, bolesti bříška
  • kožní projevy: výskyt ekzému
  • respirační obtíže: kašel, rýma, dušnost

K uvedeným potížím se může přidat i chudokrevnost, podrážděnost, celkový neklid dítěte a jeho neprospívání. Nelze jednoznačně říci, jak rychle se potíže projeví, či po jak velkém množství zkonzumované potraviny. Velmi vzácně je možné setkat se se závažnou anafylaktickou reakcí po podání mléčné bílkoviny.

Sponzorováno

Jak se diagnostikuje a léčí?

Pokud se rodičům ve výživě dítěte cokoliv nezdá v pořádku, je nejprve na místě konzultace s pediatrem. Ten může sám začít zjišťovat od rodiče informace ohledně stavu dítěte v momentě, kdy dítě málo přibírá na váze. Někdy již jen z anamnézy je patrné, že se zřejmě bude jednat o alergii na bílkovinu kravského mléka, jindy je ještě provedeno vyšetření gastroenterologem či alergologem.

Stanovení diagnózy je však vždy v rukou lékaře, jelikož je nutné vyloučit další možné příčiny problému. Mohou být provedeny krevní testy, kožní testy a je brán ohled na anamnézu s přihlédnutím k výskytu alergie v rodině. Konečným potvrzením diagnózy je provedení eliminačního testu, tedy vyloučení kravského mléka ze stravy. Po tomto kroku by mělo zhruba do tří týdnů dojít k postupnému vymizení obtíží. Následně se opětovně vyzkouší expozice daným potravinám, zda se obtíže vrátí. Pokud ano, alergie je potvrzena.

Je tedy stanovena dieta s vyloučením veškerých živočišných mlék. U kojených dětí je nutné, aby se matka vyhnula příslušným potravinám, nekojené děti užívají speciálně vytvořená umělá mléka. V nich je vysoká míra rozštěpenosti kravských bílkovin na menší části, které by již neměly obtíže způsobovat. Následně při zavádění příkrmů se dbá na to, aby neobsahovaly živočišné mléko.

V období zhruba jednoho roku věku dítěte se znovu ověří, zda je alergie stále přítomná. U někoho již dojde k vymizení obtíží, jindy je ještě nutné ve speciální dietě pokračovat. U starších dětí, které stále drží bezmléčnou dietu, je třeba dbát na dostatečný příjem vápníku, aby nedocházelo k řídnutí kostí.

Je nutné, aby rodiče věnovali náležitou pozornost stravě dítěte a možným obtížím při vyprazdňování. Není vhodné dle vlastního uvážení volit náhrady za kravské mléko, např. v podobě mléka kokosového či mandlového. Může se totiž následně objevit alergie na tyto potraviny a dochází ke zkomplikování celého procesu diagnostiky.

VIDEO: Alergie na kravské mléko (Prim. MUDr. M. Fuchs)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva