Sponzorováno

Rektoskopie – informace o tomto vyšetření 4.88/5 (17)

Jak probíhá rektoskopie?

Jak probíhá rektoskopie?

Rektoskopie je méně invazivní a časově poměrně nenáročné endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva. Rektoskopie patří k endoskopickým vyšetřením. Tuhým rektoskopem nebo flexibilním kolonoskopem se vyšetřuje koncová část tlustého střeva do hloubky cca 20-30cm. Endoskop se zavede přes konečník do uvedené hloubky. Vyšetření není náročné a ani bolestivé. Jedno vyšetření trvá maximálně do 5 minut. Pokud však nebude nutné provést endoskopický zákrok (polypektomie, odběr více vzorků sliznice na histologické vyšetření a podobně).

Co je to vlastně rektoskopie?

Rektoskopie je endoskopické vyšetření konečníku za účelem diagnostiky a léčby onemocnění konečníku. Je to tedy zavedení optického přístroje (rektoskopu, kolonoskopu) do konečníku, případně do esovité části tlustého střeva.

Kdy se rektoskopem provádí?

Většinou se provádí v těchto případech:

 • při krvácení z konečníku (čerstvá krev na toaletním papíře, záchodové míse)
 • při bolesti, tlacích, jiných nepříjemných pocitech v konečníku
 • při podezření na nádorové onemocnění v této oblasti

Co se během rektoskopie děje?

Během tohoto vyšetření je tedy možné:

 • stanovit různé nemoci (zánět, hemoroidy, polypy-výrůstky, nádorová onemocnění)
 • odebrat vzorek na vyšetření (histologie)
 • provést léčebný zákrok (zastavení krvácení, odstranění malých výrůstků, odstranit hemoroidy)

Jak se připravit na toto vyšetření?

Speciální příprava není nutná, vhodné je, abyste měli před vyšetřením stolici.

Upozornění: Důležité je upozozrnit svého lékaře o tom jaké užíváte léky. Léky ovlivňující krvácení (např. Anopyrin a Plavix, Apo-tic, Warfarin), pokud jste diabetik atd. To je hodně důležité.

Pokud určí lékař, je třeba přinést výsledky vyšetření krevního obrazu a hemokoagulačních testů – ne starších než 7-10 dní (v případě zákroku)

Sponzorováno

Jak rektoskopie probíhá?

Zdravotní sestra vás uloží do polohy vleže na levý bok, případně do tzv. genukubitální polohy (klečí v poloze koleny od sebe, konečníkem otočený k vyšetřujícímu a podpírá se vpředu na loktech). Během vyšetření se do konečníku přes rektoskopem fouká vzduch, který roztahuje konečník a zlepšuje viditelnost při vyšetřování. Toto pacient může pociťovat jako mírný tlak v podbřišku, vyšetření může být pro citlivých pacientů nepříjemné, ale v zásadě není bolestivé. Nemusíte se tedy obávat.

Je vyšetření bezpečné?

Rektoskopie dnes patří téměř k bezrizikovému rutinnímu vyšetření, relativně vzácně se mohou vyskytnout tyto Komplikace:

 • podráždění, poranění sliznice trávicího traktu
 • krvácení po odstranění polypů
 • alergická reakce po podání léků
 • srdečně – cévní komplikace a jiné

Jaké pokyny dodržovat po výkonu?

Po vyšetření se pacient může jít vyprázdnit na toaletu, případně dostat vzduch ven z konečníku. Je vhodné po výkonu ještě chvilku posedět v čekárně. Po krátké době, pokud nemáte potíže (bolesti břicha, nadýmání), můžete opustit čekárnu. Při bolestech břicha nebo jiných potížích (třeba vydatné krvácení) je vhodné vyhledat lékaře.

Najíst a napít se může pacient bez omezení.

Zkušenost od čtenářů

„Tak já jsem absolvovala kolonoskopii, jde se hlouběji do střev … v mém případě do mne dostali až 1m hadici. Příprava – 1 den předtím nic nejíst, pouze pít + nějaký roztok na vyčištění střev … to mne párkrát slušně prohnalo. Bolel mě zadek, tak jsem si musela potírat kokosový olejem. To mi pomohlo moc. Byla jsem na ambulantním vyšetření, přestože jsem byla objednaná na 11 hod. dopoledne, dostala jsem se na řadu o 2 hody později, totálnímu dehydrovaná, bylo mi mdle už asi i z hladu … k tomu parno, neboť bylo léto … no a nejnepříjemnější bylo přesně to roztahování vzduchem … hlavně, když se šlo do „zatáčky“. Celé vyšetření netrvalo dlouho … ale od toho hladu jsem měla poprvé v životě pocit, že odpadnu … Pak sem seděla v čekárně, abych ten vzduch ze sebe dostala ven … No bylo to pro mě docela nepříjemné vyšetření. Ale vydržet se to dá. Před samotným vyšetřením, pro obzvlášť senzibilní lidí se doporučuje, podat nějaké anestetikum, nebo něco podobného, trochu na utlumení.“

Jana, 39 let

„Byla jsem na rektoskopii a nebylo tu vůbec bolestivé.(akorát nepříjemné).. cítila jsem u toho: jak kdyby se mi hrozně chtělo na velkou.“

Sponzorováno

Petra, 33 let

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva