Vysoké teploty venku jsou nebezpečné. Jak je zvládnout? 4.55/5 (11)

Sponzorováno

Velké horko není zdravé ani příjemné.

Velké horko není zdravé ani příjemné.

Během léta nejsou varování meteorologů rozhodně ničím výjimečným. Pravidelně se snaží upozorňovat na to, že se blíží vysoké teploty, se kterými je spojena celá řada zdravotních rizik. A to nejenom v případě osob se slabším srdcem, nebo osob starších. Vysoké teploty mohou způsobit zdravotní komplikace v podstatě každému. Třeba i vám. Co je nejběžnější?

 • Dehydratace a s ní související projevy
 • Úžeh, úpal a přehřátí organismu
 • Mdloby, apatie i kolaps organismu

Toto všechno jsou situace kterým je nutné předcházet. A jak konkrétně? Samozřejmě tím způsobem, že se budete před horkem bránit. A jak na to? Není to zase až tak složité, jak si sami myslíte. Podívejte se s námi na několik tipů.

Pijte kdykoliv to jde

Tekutiny nezajistí jenom to, že budete moci lépe bojovat proti riziku dehydratace. Mohou zajistit i to, že vaše tělo lépe ochladí. Pokud začínáte cítit, že se vaše tělo začíná přehřívat, je nejvyšší čas na to, abyste se dostatečně napili. A pokud daný nápoj bude studený, je to jenom dobře. Díky tomu pomůžete snížit celkově jeho teplotu a tak se budete opět cítit podstatně lépe. Tento postup nedoporučujeme realizovat nárazově, ale doporučujeme ho realizovat po celý den. Jedině tak horké dny v pohodě zvládnete.

Ochlazujte své tělo

Pokud to jde, myslete i na vnější ochlazování vašeho těla. To samozřejmě má vlastní funkce, jak zajistit, aby byla teplota udržitelná. Jedná se o pocení. To má ale vliv na vaši krásu, nehledě na to, že daný mechanismus lidského těla není všemocný. Proto doporučíme možnosti ochlazování ještě přidat. Jak na to? Postačí něco tak běžného, jako je voda. Pokud ji máte k dispozici, zkuste jednu ze tří osvědčených cest.

 • Namočte si nohy do kbelíku s vodou
 • Aplikujte vodu na zátylek a obličej
 • Dejte si chladnou sprchu

Ne každá možnost je s ohledem na pracovní povinnosti, nebo konkrétní místo realizovatelná. Pokud nic z toho nelze, vsaďte alespoň na vlhčené ubrousky, které mohou v tomto směru také pomoci. Je to lepší, jak nic.

Čím méně oblečení, tím lépe

Noste i správné oblečení. Samozřejmě vás nenabádáme k tomu, abyste chodili spoře odění, ale pokud to jde, vezměte si toho na sebe co možná nejméně. Proč? Je to jednoduché. Čím méně oblečení na sobě máte, tím lépe bude vaše tělo regulovat teplotu. V létě jsou hitem hlavně tílka a kratší sukně nebo kraťasy, které ponechají část vašeho těla odhalenou. Jednoduchá metoda, která zaručeně funguje.

Noste správné oblečení

Zde pro vás máme hned dvojici tipů. První je spojena s tím, jaké oblečení bystě měla ideálně nosit. Kromě toho, že doporučujeme přírodní materiály, je vhodné myslet také na to, že by se mělo jednat o oblečení maximálně prodyšné. Jak proto, že dokáže lépe odvádět teplo od vašeho těla, tak samozřejmě také proto, že dokáže pustit i případný větřík k vaší kůži, která se tak ochladí.

Dále nezapomínejte ani na barvu. Myslíte si, že nehraje roli? Opak je pravdou. Roli hraje. A to poměrně velkou. Je prokázáno, že tmavší odstíny dokážou více pohlcovat sluneční paprsky, což přispívá k celkovému ohřívání. Naopak světlejší odstíny umí sluneční paprsky velmi dobře odrážet. Co z toho plyne? Abyste si hlavně nebrali nic černého a byste naopak zvolili oblečení nejlépe v bílé barvě.

Sponzorováno

Volba lehkého bavlněného oblečení je nejlepší volbou, když je venku nesnesitelně horko.

Použijte klimatizaci

Je jasné, že pokud ji máte ve svém voze, ve své kanceláři, nebo i u vás doma, rozhodně se nebojte jejího použití. Je zaručeně nejlepší možností, jak se dají vysoké teploty s přehledem zvládnout. Pokud máte obavy z nemocí, stačí dodržet dva postupy. Vzduch by neměl proudit přímo na vás. Dále je třeba mít klimatizaci vždy vyčištěnou. To je kombinace, která zajistí, že budete v příjemném chladu, bez rizika nemocí.

Naplánujte si správně svůj den

Máte určité povinnosti, nebo plány, které chcete během dne zvládnout? Pokud ano, naplánujte si je tak, aby se vám velká horka vyhnula. Ideální je naplánovat si povinnosti hned časně zrána. V době poledne je ideální myslet na možnost být v klimatizované budově. Další plány by měly být spojeny až s večerem. Může jít třeba o setkání s kamarádkami, restaurace, nebo může jít o venkovní sportovní aktivitu. Když už není vyhnutí, snažte se den naplánovat tak, abyste v době okolo poledne nebyla v místech, které jsou kombinací betonu a otevřeného prostranství. Raději hledejte přírodu a dostatečné množství stínu.

My Češi si na tento způsob života teprve zvykáme, učíme se ho. V jižním zemích (jako třeba v Itálii, Španělsku, Řecku a podobně) je úplně normální, že od 11 do 15 se prostě nikdo nepřetrhne. Za to pracují pak déle a večer to u nich žije. Zvykněme si také na tento životní styl. Ráno a večer přes léto dělejte vše podstatné venku, přes poledne se schovejte před žárem slunce.

Dejte pozor na to, co jíte i co pijete

Slyšeli jste už pojem známý jako letní jídlo? Pokud ne, zjistěte si, co konkrétně znamená. Obvykle jde o jídlo, které je hlavně lehké. Typickým příkladem jsou saláty, drůbeží a rybí maso, nebo také různé šejky a jiné hustší nápoje. Právě toto je stravování, které je vhodné během léta začít dodržovat. Ptáte se proč? Jelikož i vhodně zvolená strava může ovlivnit i to, jak zvládnete překonat případná horka. Jak je to možné? Nehledejte v tom nic složitého. Pokud si dáte velké porce nezdravého jídla, má tělo velké problémy s trávením. Nejenom, že bude takový pokrm trávit velmi dlouho, ale bude ho muset zpracovávat velmi intenzivně. To vede k tomu, že se bude samo zahřívat, což rozhodně není stav, který chcete v horkých dnech zažívat.

Citronová voda je pro osvěžení i pitný režim super.

Citronová voda je pro osvěžení i pitný režim super.

A pití také samozřejmě rozhoduje. Nepijte alkohol a sladké šťávičky plné cukru. Ideální je voda, studený čaj (ale pozor, ne rádoby ledové čaje koupené v obchodě, ty jsou právě plné cukru). Udělejte si ledový čaj doma. A pijte vodu, ta je na hydrataci nejlepší. Studená voda s ledem je super.

Braňte přehřátí místnosti, kde jste celý den

Sponzorováno

Není nic horšího, než být zavření v místnosti, kde je v léče hic jak blázen. Pořiďte si žaluzie a závěsy – v průběhu dne musí být zatažené jako preventivní opatření, které brání přehřátí místnosti. A o klimatizaci už řeč byla. Taky fajn věc.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva