Sponzorováno

Jaké tekutiny zařadit do pitného režimu pro pevné a dlouhodobé zdraví? 4.9/5 (10)

Co pít pro pevné a dlouhodobé zdraví?Pitný režim je pro každé lidské tělo velmi důležitý. Je jasné, že byste ho rozhodně neměli podceňovat ani vy sami. Podívejte se s námi na to, co je správné pít, pokud toužíte po dokonalém zdraví. Vyplatí se pitný režim během dne dodržovat, to si pamatujte.

Tesat do kamene: Voda je prostě základ

Ano, voda – jde o tu nejdůležitější tekutinu, kterou můžeme doporučit. Ideální je voda čistá, z kohoutku. V České republice je kohoutková voda velmi kvalitní a tak z ní nemusíte mít strach. Pokud se podíváme na to, kolik vody je dobré během dne vypít, shodují se odborníci na množství 2,5 litru denně. Samozřejmě vše záleží na řadě různých faktorů, jako je:

 • Váš věk a hmotnost
 • Roční období a současná teplota
 • Vaše denní aktivita

Důvod, proč vodu pít, je jednoduchý. Je jím to, že můžete jednoduše eliminovat případnou dehydrataci, která je spojena s řadou zdravotních problémů. Dostatek vody v organismu také zajistí jeho správné fungování a látkovou výměnu. Kromě čisté vody můžete přidat i trochu té minerální. Zde však doporučujeme střídat značky a výrobce. Jinak by mohlo dojít k tomu, že vaše tělo bude mít přebytek jedné látky, ale nedostatek druhé. Pamatujte také, že minerální vody by měly být skutečně jenom doplňkem.

Dejte si také čaj

Ano, i ten je doporučován jako skvělý doplněk pitného režimu. Samozřejmě i zde platí, že by měl být kladen důraz na jeho kvalitu. S tím souvisí i to, že by měl být buď neslazený, nebo dochucený přírodním sladidlem – ideálně stévií. U čaje nezapomínejte na to, že je možné vybírat z několika různých druhů.

Pokud jste spíše unaveni a bez energie, je dobré využít čaj černý, který obsahuje celkem vysoký obsah kofeinu. Pokud chcete prospět vašemu zdraví, je ideální zelený čaj. Ten obsahuje velké množství antioxidantů, které dokážou bojovat proti volným radikálům ve vašem těle. Třetí možností je čaj ovocný. Ten můžete pít kdykoliv, jenom tak na chuť. Je skvělým doplňkem klasického pitného režimu. Může být nejenom teplý, ale pít ho lze také vlahý, nebo zcela studený. Tedy ledový čaj.

Ovoce a zelenina by měla být i součást nápojů

Pokud jde o zdravý jídelníček, je doporučováno myslet na dostatek ovoce a zeleniny. To stejné je však doporučováno i v souvislosti s nápoji. Proto byste neměli v souvislosti s pitným režimem vynechávat ovocné a zeleninové šťávy. Ideální je vypít takového nápoje zhruba 100 – 150 mililitrů denně. A z jakého důvodu? Jelikož tělo dostane potřebnou dávku vitamínů a dalších látek, které tolik potřebuje.

Sponzorováno

Ideální je, pokud budete kombinovat různé druhy a možnosti, jelikož každý plod obsahuje něco jiného. Navíc je doporučováno pít tyto ovocné šťávy především ráno. Co je tím hlavním důvodem? Je to fakt, že vaše tělo začne bojovat s případným větším množstvím cukru, který se může přes noc nahromadit.

Nevyhýbejte se ani mléku

I mléko je tekutinou a i to byste měli pravidelně pít. Důležitou roli zde hraje hlavně kvalita mléka, na kterou byste se měli zaměřit. Čím bude kvalitnější, tím lépe. Navíc se nemusí jednat nutně jenom o mléko kravské. Vyzkoušet můžete třeba i kozí, nebo ovčí, pokud k němu máte přístup. A jaké jsou důvody, proč ho pravidelně pít? Mezi hlavní patří tyto:

 • Funguje jako prevence osteoporózy
 • Zpomaluje procesy stárnutí
 • Eliminuje onemocnění známé jako křivice

Tím ale jeho pozitiva nekončí. Dále mléko velmi dobře podporuje oblast střev a tedy i samotné trávení. Také chrání před řadou nemocí, a to díky obsahu svých minerálů. Stejně tak je důležité proto, že právě z mléka dodáte vašemu tělu tolik potřebné železo. A kdy mléko pít? Ideální je dopoledne.

Zkuste i syrovátku

U mléčných výrobků ještě zůstaneme, jelikož neméně dobrou volbou je také syrovátka. Jde vlastně o vedlejší produkt ve chvíli, kdy se vyrábí sýr, nebo tvaroh. Jedná se o tekutinu velmi zajímavé chuti, která navíc obsahuje mnoho minerálů a vitamínů. Lákadlem syrovátky je také minimální obsah tuku, díky čemuž je doporučována jako náhrada mléka při dietním režimu.

Kromě toho, že dodá tekutiny, dokáže vaše tělo i celkem dobře zasytit. Opomíjet nelze ale ani celkem početné zastoupení různých vitamínů, jako jsou B, C a E. Pokud máte problémy například se svým zažíváním, je syrovátka také dobrou volbou. Důvodem je to, že dokáže velmi dobře regulovat pH lidského těla, stejně jako lidských střev. Jde tedy o chutný nápoj, který pomáhá v mnoha rovinách.

Žijete aktivně? Nepodceňujte ani iontové nápoje

Ty je poměrně zbytečné pít ve chvíli, kdy žijete jenom běžný a klasický život. Pokud však patříte mezi vyznavačku aktivního životního stylu, který je spojený hlavně s pohybem a fyzickou aktivitou, mohou být iontové nápoje dobrou volbou. Pokud sportujete, dochází k pocení, během čehož se z těla odvádí nejenom pot, ale i molekuly různých iontů spolu s minerálními látkami. A ty je dobré do těla opět doplnit. Právě iontové nápoje jsou proto ideální volbou, jak tento deficit eliminovat. Zvláště proto, že pomohou zabránit nadměrné únavě, nebo i ztrátě koncentrace.

Nespoléhejte ale jenom na ně, jelikož je vhodné je kombinovat s klasickou vodou – kvůli eliminaci dehydratace. A kde je koupit? Dnes už v jakémkoliv sportovním obchodě, ale také jsou běžně k dostání v supermarketech.

Co si ještě přečíst na téma pití a pitného režimu?

VIDEO: Funkce vody v těle

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva