Laktobacily (Lactobacillus Acidophilus) mohou pomoci vašemu zdraví. Jak? 4.73/5 (15)

Sponzorováno

Laktobacily (Lactobacillus Acidophilus) mohou pomoc vašemu zdraví. Jak?Probiotika jsou v dnešní době hodně populární doplňky stravy. Je zajímavé, že různá probiotika mohou mít různé účinky na vaše tělo. Lactobacillus acidophilus je jedním z nejběžnějších typů probiotik a lze ho nalézt ve fermentovaných potravinách, jogurtech a různých doplňcích stravy.

Co je Lactobacillus Acidophilus?

Lactobacillus acidophilus je druh bakterií, který se nachází ve střevech. Je to člen rodiny bakterií Lactobacillus (Lactobacillus je rod grampozitivních, fakultativně anaerobních či mikroaerofilních bakterií z kmene Firmicutes) a hraje důležitou roli v lidském zdraví.

Jak už jeho název udává, produkuje kyselinu mléčnou. To dělá tím, že produkuje enzym zvaný laktáza. Laktáza rozkládá laktózu, cukr, který se nachází v mléce, na kyselinu mléčnou.

Lactobacillus acidophilus je také někdy označován jako L. acidophilus nebo jednoduše acidophilus. S tím se také můžete potkat.

Laktobacily, zejména L. acidophilus, se často používají jako probiotika.

Světová zdravotnická organizace definuje probiotika jako „živé mikroorganismy, které, pokud jsou podávány v odpovídajícím množství, poskytují hostiteli zdravotní přínosy“ (zdroj zde).

Bohužel, výrobci potravin nadužívají slovo „probiotika“. Toto slovo používají i pro bakterie, u kterých nebylo vědecky prokázáno, že mají nějaké specifické zdravotní přínosy. To vedlo Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) k zakázání užívání slova „probiotika“ na všech potravinách v EU.

L. acidophilus byl rozsáhle studován jako probiotikum a důkazy ukázaly, že může poskytnout řadu přínosů pro zdraví. Existuje však mnoho různých kmenů L. acidophilus a každý z nich může mít různé účinky na vaše tělo (zdroj zde). Kromě probiotických doplňků lze L. acidophilus přirozeně nalézt i v řadě fermentovaných potravin, včetně zelí, miso a tempehu. Také je L. acidophilus přidáván do jiných potravin, jako jsou třeba sýr a jogurt, jako probiotikum.

Níže je uvedeno 10 způsobů, kterými mohou dobré bakterie Lactobacillus acidophilus prospět vašemu zdraví.

1. Mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu

Vysoké hladiny cholesterolu mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění. To platí zejména pro „špatný“ LDL cholesterol. I když si pamatujte, že to není o druhu cholesterolu, ale spíše o poměru LDL a HDL cholesterolu.

Studie v tomto směru naznačují, že určitá probiotika mohou pomoci snížit hladiny cholesterolu a že L. acidophilus může být v tomto směru účinnější než jiné typy probiotik.

Jedna studie zjistila, že užívání L. acidophilus a dalšího probiotika po dobu šesti týdnů významně snížilo celkový a LDL cholesterol, ale také „dobrý“ HDL cholesterol (studie zde).

Jedna podobná šestitýdenní studie však zjistila, že L. acidophilus sám o sobě nemá žádný účinek. Existují však důkazy, že kombinace L. acidophilus s prebiotiky nebo nestravitelnými sacharidy, které pomáhají růstu dobrých bakterií, může pomoci zvýšit HDL cholesterol a snížit hladinu cukru v krvi. To bylo prokázáno ve studiích používajících probiotika a prebiotika, a to jak ve formě doplňků, tak ve fermentovaných mléčných nápojích.

Kromě toho řada dalších studií ukázala, že jogurt doplněný o L. acidophilus pomohl snížit hladinu cholesterolu až o 7% více než obyčejný jogurt (zdroj např. zde). To naznačuje, že bakterie L. acidophilus byly zodpovědné za tento příznivý účinek.

2. Mohou předcházet průjmům a léčit je

Průjem postihuje lidi z mnoha důvodů, často z důvodu bakteriálních infekcí. Může být i dost nebezpečný, pokud takový průjem trvá dlouho, protože to pak vede ke ztrátě tekutin a v některých případech i k dehydrataci.

Řada studií ukázala, že probiotika, jako je L. acidophilus, mohou pomáhat při prevenci a zlepšování stavu už přítomného průjmu, který je spojen s různými onemocněními (zdroj zde).

Důkazy o schopnosti L. acidophilus léčit akutní průjem u dětí jsou smíšené. Některé studie ukázaly příznivý účinek, zatímco jiné neukázaly téměř žádný účinek (tento výzkum potvrzuje přínosy a tento výzkum nic moc v tomto ohledu neobjevil).

Ale jedna meta-analýza zahrnující více než 300 dětí zjistila, že bakterie L. acidophilus pomohly snížit průjem, ale pouze u hospitalizovaných dětí. U nich to mělo velký přínos. Navíc, pokud jsou konzumovány v kombinaci s jiným probiotikem, mohou bakterie L. acidophilus pomoci snížit průjem způsobený radioterapií u dospělých pacientů s rakovinou (výzkum na toto téma zde). Podobně mohou pomoci snížit průjem spojený s antibiotiky a běžnou infekci zvanou Clostridium difficile – kolitida.

A konečně průjem je také běžný u lidí, kteří cestují do různých zemí a jsou vystaveni novým potravinám, nápojům a obecně jinému prostředí. V množině 12 studií se zjistilo, že probiotika jsou účinná při prevenci cestovního průjmu a že Lactobacillus acidophilus, v kombinaci s jiným probiotikem, byl v tomto ohledu nejúčinnější.

3. Mohou zlepšit příznaky syndromu dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) postihuje v některých zemích až jednoho z pěti lidí. Mezi jeho příznaky patří bolest břicha, nadýmání a neobvyklé pohyby střev. Zatímco o přesných příčinách IBS je známo relativně málo, některé studie naznačují, že by mohly být způsobeny určitými typy bakterií ve střevech. Řada studií proto zkoumala, zda mohou probiotika pomoci zlepšit příznaky tohoto problému.

Ve studii na 60 lidech s funkčními poruchami střev, včetně IBS, kombinace L. acidophilus a dalšího probiotika podávána po dobu jednoho až dvou měsíců výrazně zlepšila nadýmání (zdroj zde). Podobná studie zjistila, že samotný L. acidophilus také snížil bolesti břicha u pacientů s IBS.

Studie konkrétně uvádí, že nejlepším způsobem, jak užívat probiotika na IBS, je použití probiotik s jedním kmenem namísto směsi po dobu kratší než osm týdnů, stejně jako dávka méně než 10 miliard CFU (jednotek tvořících kolonie) za den.

Je však důležité zvolit probiotický doplněk, který byl vědecky prokázán jako přínosný při IBS. Pak to má smysl.

4. Mohou pomoci léčit a předcházet vaginálním infekcím

Vaginóza a vulvovaginální kandidóza jsou běžné typy vaginálních infekcí. Existuje dobrý důkaz, že L. acidophilus může pomoci při léčbě a prevenci takových infekcí. Laktobacily jsou typicky nejčastější bakterie v pochvě. Produkují kyselinu mléčnou, která zabraňuje růstu dalších škodlivých bakterií (zdroj zde).

V případě některých vaginálních poruch jiné druhy bakterií začínají převyšovat množství laktobacilů – a to není dobře.

Řada studií zjistila, že L. acidophilus jako probiotický doplněk může předcházet a léčit vaginální infekce zvyšováním laktobacilů ve pochvě (důkaz zde). Je také potřeba říct také to, že jiné studie neprokázaly žádný extra efekt, nebo jen minimální.

Konzumace jogurtu, který obsahuje L. acidophilus, může také zabránit vaginálním infekcím. Obě studie, které to zkoumaly, však byly poměrně malé a bylo by třeba je opakovat ve větším měřítku předtím, než by bylo možné učinit jakékoli 100% závěry (zdroj zde).

5. Mohou podporovat hubnutí

Bakterie ve střevech pomáhají kontrolovat trávení potravin a řadu dalších tělesných procesů. Proto ovlivňují vaši váhu. Existují opravdu důkazy o tom, že probiotika vám mohou pomoci zhubnout, a to zejména v případech, kdy se konzumuje více druhů probiotik. Důkaz o samotném L. acidophilus je však nejasný.

Sponzorováno

Nedávná studie, která spojila výsledky 17 studií u lidí a více než 60 studií na zvířatech, zjistila, že některé druhy laktobacilů vedly k úbytku hmotnosti, zatímco jiné mohly napak přispět ke zvýšení tělesné hmotnosti (zdroj zde). L. acidophilus byl jeden z druhů, které vedly k přibývání na váze. Většina studií však byla provedena u hospodářských zvířat, nikoli u lidí.

6. Mohou pomoci zabránit nachlazení a snížit příznaky chřipky

Zdravé bakterie jako L. acidophilus mohou posílit imunitní systém a tím přispět ke snížení rizika virových infekcí.

Některé studie ve skutečnosti naznačují, že probiotika mohou pomoci předcházet nachlazením a zlepšovat symptomy běžného nachlazení či chřipky (zdroj zde). Několik těchto studií zkoumalo, jak účinně léčí L. acidophilus nachlazení u dětí. V jedné studii 326 dětem podávali šest měsíců denně probiotikum L. acidophilus. Zaznamenali sníženou míru horečky o 53%, kašle o 41%, užívání antibiotik o 68% a dny nepřítomnosti ve škole o 32% (studie zde). Stejná studie zjistila, že kombinace L. acidophilus s jiným probiotikem byla ještě účinnější.

Podobná studie o L. acidophilus a dalším probiotiku také zjistila podobné pozitivní výsledky pro snížení symptomů nachlazení u dětí.

7. Mohou pomoci předcházet alergiím a snižovat jejich symptomy

Alergie jsou dnes poměrně časté, jak asi víte, mohou způsobit příznaky, jako je rýma nebo svědění očí. Některé důkazy opravdu naznačují, že některé probiotika mohou snížit příznaky některých alergií (zdroj zde).

Jedna studie třeba ukázala, že konzumace fermentovaného mléčného nápoje obsahujícího L. acidophilus zlepšila příznaky alergie na japonský cedrový pyl. Podobně užívání přípravku L. acidophilus po dobu čtyř měsíců snížilo otoky nosu a další symptomy u dětí s celoroční alergickou rýmou, což je onemocnění, které způsobuje příznaky podobné senné rýmě v průběhu roku.

Větší studie u 47 dětí nalezla podobné výsledky. Ukázalo se, že kombinace L. acidophilus a dalšího probiotika efektivně řešila příznak ucpaného nosu a dalších příznaků alergie na pyly. Je zajímavé, že probiotika ve střevech snížila množství protilátky nazývané imunoglobulin A, který se podílí na těchto alergických reakcích.

8. Jsou dobré pro vaše střeva

Vaše střeva jsou lemována biliony bakterií, které hrají důležitou roli ve vašem zdraví. Obecně platí, že laktobacily jsou velmi dobré pro zdraví střev. Produkují kyselinu mléčnou, která může zabránit škodlivým bakteriím v kolonizaci střev. Také zajišťují, že výstelka střev zůstane nedotčena.

L. acidophilus mohou zvýšit množství jiných zdravých bakterií ve střevě, včetně jiných laktobacilů a bifidobakterií. Může také zvyšovat hladiny mastných kyselin s krátkým řetězcem, jako je butyrát, který podporuje zdraví střev.

Všechny výsledky naznačují, že L. acidophilus mohou podporovat zdravý imunitní systém.

Samostatná studie zkoumala, jak kombinace L. acidophilus a prebiotika ovlivnila zdraví střev. Bylo zjištěno, že kombinovaný doplněk zvyšuje množství laktobacilů a bifidobakterií ve střevech, jakož i mastné kyseliny s rozvětveným řetězcem, které jsou důležitou součástí zdravého střeva (zdroj zde).

9. Deprese a vliv na mozek

Toto je velmi důležitý bod. Rozvíjející se výzkum naznačuje, že zdraví střev může mít také dopad na mozek.

Studie z roku 2013 například zjistila, že střevní bakterie mohou ovlivnit chemii mozku, což naznačuje možné spojení mezi zdravím střev a depresí. Užívání probiotik, jako je L. acidophilus, může snížit riziko deprese nebo dokonce pomoci léčit symptomy u lidí s depresí. To je ohromně zajímavé, že?

10. Pomoc při intoleranci laktózy

L. acidophilus pomáhá tělu metabolizovat a štěpit laktózu. Laktóza je cukr nacházející se v mléce a jiných mléčných výrobcích. Dle odhadů je pro asi 65 procent dospělých na celém světě obtížné strávit laktózu. Intolerance laktózy může způsobit bolest střev, průjem, plyn a nadýmání.

Doplňky L. acidophilus mohou pomoci zmírnit účinky nesnášenlivosti laktózy tím, že pomáhají tělu metabolizovat laktózu. Studie z roku 2016 srovnávala užívání doplňků s L. acidophilus s placebem u osob s intolerancí laktózy. Po 4 týdnech suplementace měli lidé, kteří užívali L. acidophilus, statisticky významné snížení symptomů nesnášenlivosti laktózy, jako jsou křeče a zvracení.

Zdroje L. Acidophilus – jak z nich dostat co nejvíce

L. acidophilus je normální bakterie ve zdravých střevech, ale můžete tyto bakterie využít na maximum pro zdraví tím, že je užíváte jako doplněk nebo konzumujete potraviny, které je obsahují. L. acidophilus může být konzumován v probiotických doplňcích, buď samotných nebo v kombinaci s jinými probiotiky nebo prebiotiky.

Nicméně, tyto bakterie můžete také nalézt v řadě dalších potravin, zejména ve fermentovaných potravinách.

Nejlepší potravinové zdroje L. acidophilus jsou:

Kvalitní jogurt

Jogurt se obvykle vyrábí z bakterií, jako je L. bulgaricus a S. thermophilus. Některé jogurty obsahují také L. acidophilus, ale pouze ty, které ho uvádějí do složek a uvádějí „živé a aktivní kultury“. Na to pozor.

Kefír

Kefír je vyroben z různých bakterií a kvasinek, které mohou být přidány do mléka nebo vody k výrobě zdravého kvašeného nápoje. Typy bakterií a kvasinek v kefíru se mohou lišit, ale mezi jinými obvykle obsahuje L. acidophilus.

Miso

Miso je pasta pocházející z Japonska, která se vyrábí fermentací sójových bobů. Ačkoli primární mikrob v miso je houba zvaná Aspergillus oryzae, miso může také obsahovat mnoho bakterií, včetně L. acidophilus.

Tempeh

Tempeh je další jídlo vyrobené z fermentovaných sójových bobů. Může obsahovat řadu různých mikroorganismů, včetně L. acidophilus.

Sýr

Různé druhy sýrů se vyrábějí s použitím různých bakterií. L. acidophilus není běžně používán jako sýrová startovací kultura, ale řada studií zkoumala účinky jeho přidání jako probiotika.

Zelí

Kysané zelí je kvašené jídlo vyrobené ze zelí. Většina bakterií v tomto zelí je druh Lactobacillus, včetně L. acidophilus.

Kombucha

I kombucha je super zdrojem těchto dobrých bakterií.

TIP: Kromě potravin, je nejlepší způsob, jak do sebe dostat L. acidophilus, je prostřednictvím doplňků.

K dispozici je řada probiotických doplňků L. acidophilus, a to buď samostatně nebo v kombinaci s jinými probiotiky. Cílem je probiotikum s nejméně jednou miliardou CFU na porci.

Pokud chcete užívat probiotikum, je nejlepší, když to uděláte pomocí nějaké potraviny, ideálně na snídani. Pokud s probiotiky začínáte, zkuste je užívat jedenkrát denně po dobu jednoho týdne nebo dvou a poté vyhodnoťte, jak se cítíte, než budete v této kúře pokračovat.

U výrobků se vždy ujistěte o obsahu L. acidophilus

Do své stravy můžeme opravdu relativně snadno přidat L. acidophilus a další probiotika. Pohodlný a populární způsob, jak toho dosáhnout, je přes jogurty a jogurtové nápoje, a některé jiné fermentované potraviny obsahující L. acidophilus. Vždy se však ujistěte, že výrobek obsahuje L. acidophilus.

A co vy? Jak laktobacily užíváte vy? A pomáhají vám? Budeme rádi, pokud se na toto téma vyjádříte v komentářích.

A co si dále na toto téma přečíst?

VIDEO: Jak vypadají bakterie Lactobacillus Acidophilus

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva