Sponzorováno

Miso – zdraví z dálného východu 4.9/5 (20)

Takto se miso prodává v Japonsku...

Takto se miso prodává v Japonsku…

Miso je fermentovaný výrobek ze sóji, která je delikatesou z všestranných léčivých potravin na světě. Tento starověký produkt dálného východu se poslední dobou objevuje stále ve větší míře v obchodech se zdravou výživou, aby se představil se svým složením v naší přírodní kuchyni. Vaří se z něj všude tam, kde se připravují zdravé a chutné pokrmy.

Miso a zdraví

Není divu, že se miso stalo populární i u nás, kde si také uvědomujeme odpovědnost za své zdraví. Je dobrým zdrojem esenciálních aminokyselin, některých vitamínů a minerálů, je nízkotučné a nízkokalorické. Po staletí užívání mísa v japonské kuchyni novodobé výzkumy ukazují, že jeho denní konzumace snižuje cholesterol, alkalizuje krev, ruší působení některých karcinogenní, paralyzuje účinek radioaktivního záření a neutralizuje účinek znečištěného ovzduší. Podobně jako jogurt je nepasterizované miso bohatým zdrojem enzymů, napomáhá trávení a asimilaci potravy.

Miso a vaření

Klíč ke správnému používání misa není v jeho dávkách s velmi silnou a výraznou chutí. Větší důraz se klade na jeho barvu a jemné vyvážení s ostatními složeními. Světlá barva, nasládlá chuť a krémová konzistence sladkého bílého misa podporuje jeho používání ve stylu americké kuchyně. Je to výborná náhrada mléčných výrobků. Např. zkuste jej zamíchat do krémových polévek. Také je výborná kombinace tofu se sladkým miso a citronem nebo rýžovým octem, abyste vyrobili chuťově výrazný krém. Můžete jej přidat do salátových dresingů a omáček. Jemné bílé miso a rýžový ocet dobré kvality např. (sladký rýžový ocet), když jsou čerstvé a studené vytvoří lahodný krém. Používáme ho na lehké letní vaření.

Ihned stravitelné aminokyseliny, mastné kyseliny, jednoduché cukry a relativně málo slané je sladké miso vhodné pro kojence a malé děti. Velmi zředěný vývar s bílým miso je vděčně přijímán dětmi od 6 měsíců.

Na druhé straně slané a tmavé miso (sójové, ječné, rýžové) je výborné jako základ pro zimní vaření. Možné kombinace jsou s luštěninami, omáčkami, pečenými jídly, zeleninou připravovanou na páře a zeleninovými polévkami. Do polévek miso přidáme cca 3 min. před ukončením vaření. Nemělo by se dlouho vařit, aby se neztratila jeho svěží chuť a nezničili se cenné enzymy a mikroorganismy. V japonské kuchyni je používáno s běžnými ingrediencemi jako rýžový ocet, mirin a saké, protože harmonizují pokrmy.

Miso jako lék

Vynikající medicínské kvality misa jsou potvrzeny i vědou. Dr. Shinchiro Akizuki, ředitel Saint Francis Hospital v Nagasahi oddaný výzkumu použití potravin včetně mísa jako léku zejména v preventivní medicíně strávil roky v rozhovorech s oběťmi výbuchu atomové bomby nedaleko epicentra. On i jeho spolupracovníci byli také ozářeni. Podle jeho předpokladu byli všichni ochráněni miso polévkou před smrtelnými účinky radioaktivního záření, kterou jedli každý den. V roce 1972 byla Akizukiho teorie potvrzena, když výzkumem složení mísa byl zjištěn obsah kyseliny alkaloidu, který na sebe váže těžké kovy a stroncium a odvádí je z organismu. Nejpřesvědčivějším důkazem byly humanitární nabídky mísa do oblasti postižených radiací. Evropské státy po nehodě v Černobylu dovezli několik kamionů sójového mísa.

Sponzorováno

Kdy tedy miso pomáhá?

  • ❤️ K povzbuzení životní síly. Obsahuje totiž velké množství glukózy, která nám dodává energii. V zimě nás jídla s misem ochraňují před chladem.
  • ❤️ Miso významně posiluje imunitu.
  • ❤️ Ke správné látkové výměně (je bohaté na minerály).
  • ❤️ Pomáhá při špatném trávení (protože obsahuje živé enzymy), harmonizuje tvorbu trávicích šťáv,
  • ❤️ Obsahuje značné množství železa.
  • ❤️ Vyživuje pokožku a krev a tím podporuje tvorbu buněk a kožní tkáně.
  • ❤️ Pomáhá při srdečních chorobách. Obsahuje kyselinu linolovou a lecitin, tím rozpouští v krvi cholesterol. Cévy jsou pak pružnější. Proto může být miso i velkou pomocí při předcházení arterioskleróze a nebo vysokému krevnímu tlaku.
  • Miso je též dobré pro zmírňování následků silného kouření nebo konzumace alkoholu nebo při užívání léků
  • Miso pomáhá jako prevence před alergiemi a tuberkulózou.
  • Miso pohlcuje těžké kovy, zejména radioaktivní stroncium, má silné detoxikační účinky.
  • Velice dobře vyrovnává nízký tlak.
  • Pomáhá stimulovat funkci žlučníku, slinivky

Jaké jsou druhy misa?

SHIRO MISO – sladké bílé miso

je většinou světlé s vysokým obsahem škrobů. Prodává se pod označením sladké miso či sladké bílé miso. Protože obsahuje více bakterií KOJI, méně sojových bobů a soli, fermentuje pouze 2 až 8 týdnů. Obsahuje vysoké procento škrobů a také bakterií, které pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Sladké miso je výborná náhražka margarínu či mléka. Hodí se obilných kaší, krémových polévek, bramborové kaše, tofu krémů, majonéz, omáček, nádivek a marinád atd. Sladké miso je vhodné pro děti od šesti měsíců. Ochucujeme jím dušenou zeleninu, obilné kaše a zeleninové vývary.

Sladké bílé miso se používá nejen pro malé děti,ale i těžce nemocné a starší lidi. Ideální dávkování je 2-4x týdně, ale lze konzumovat i denně.

HATCHO MISO – tmavé sojové miso

Při výrobě Hatcho misa se nejprve z dobře uvařených sojových bobů vytvarují koule (velké asi jako dětská pěst) a poté se na ně naočkují koji. Rozrostou se hustě a pokryjí povrch koule. Naočkované koule koji kulturou se přenesou do velkých cedrových kádí a smíchají se se solí a vodou. Poté se zatíží kameny, které jsou nahromaděny do tvaru kužele, aby udržely tuhou konzistenci a vláhu v průběhu fermentace. Hatcho miso je miso s největším obsahem proteinů a dá se říct, že je to nejvydatnější miso.

MUGI MISO – ječmenné miso

Fermentace tohoto misa je více aktivní, než je tomu u hatcho misa a jeho chuť je jemnější. Doba dozrávání probíhá mnohem rychleji. Proces vyžaduje délku zrání 1-2 roky. Ječmenné miso je univerzální jak svou chutí, tak způsobem použití. Je vhodné pro celoroční vaření, pro mladší i starší osoby.

Ječmenné miso obsahuje nejvíce minerálních látek ze všech miso past vůbec.

KOME MISO – světlé rýžové miso

Rýžové koji přeměňují škrob na cukr a zahájí aktivní až razantní fermentaci. Tento druh koji je stejný jako koji, které se používá při výrobě amasaké (sladkého rýžového krému) saké(rýžového vína), a rýžového octa. Rýžové miso dozrává od několika týdnů do několika měsíců, u některé firmy až 1-2 roky.

GENMAI MISO – tmavé rýžové miso

Téměř všechny rýžová misa se vyrábějí z bílé loupané rýže. Hlavním důvodem je tvrdý povrch otrub na neloupané rýži, který je vysoce odolný proti jakémukoliv druhu plísně i koji kultuře. I když toto miso vyrobené ze sojových bobů a celozrnné rýže není tak sladké jako ostatní druhy rýžového misa, svou překvapivě výbornou chutí si Genmai miso získalo popularitu v celém Japonsku.

TEKKA MISO – misozeleninové koření

Složení: Hatcho miso, mrkev, lopuch, zázvor, lotosový kořen, sezamová pasta, sezamový olej

Tekka miso je vyrobeno z pozvolně vařeného Hatcho misa s kořenovou zeleninou. I přes jeho dlouhodobou tepelnou úpravu si zachovává svoji originální nutriční hodnotu. Zázvor, mrkev, lopuch, lotosový kořen jsou tradiční léčivky. Spolu s fermentovaným misem se každý den používají na udržení vitality.

Toto speciální koření by se mělo používat každý den ale jen v malém množství, nejvíce kávovou lžičku denně.

Tekka je bohatá na vlákninu, urychluje činnost střev, posiluje ledviny a podporuje oběh krve. Navíc je dobrou pomůckou proti plicním nemocem, revmatismu, artritidě, a rovněž proti různým druhům kožních nemocí. Tekka pomáhá posílit kvalitu krve a posiluje srdce. Rozpuštěná tekka v nápoji kuzu dokáže rychle zahnat migrénu.

A co vy? Dáváte si někdy miso?

VIDEO: Miso polévka (anglicky)

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva