Sponzorováno

Jogurt při ekzému? Vsaďte na kvalitu a klidně si ho dopřejte 4.79/5 (14)

 • Prospěšné bakterie v těchto jogurtech (a dalších fermentovaných potravinách, jako je kefír) prospívají imunitnímu systému, zejména mnoha imunitním buňkám umístěným ve střevním traktu.
 • Zdá se, že "dobré" bakterie (probiotika) ovlivňují zánět a stimulují tělo k produkci určitých bílých krvinek a protilátek, stejně jako různých růstových faktorů, které jsou důležité pro to, aby tělo nereagovalo na alergeny.

Kvalitní jogurt může při ekzému prospět

Kvalitní jogurt může při ekzému prospět

Je to celkem známá skutečnost, o které slyšelo mnoho lidí s ekzémem: abyste se s ekzémem vyrovnali, musíte přestat jíst mléčné výrobky.

Toto je často hlavní rada pro léčbu ekzému. Problém je v tom, že mnoho lidí nezaznamená žádné změny v příznacích ekzému, i když vyloučí mléčné výrobky ze své stravy.

Je to proto, že rady jsou příliš zjednodušené. Ne všechny mléčné výrobky jsou stejné.

Ve skutečnosti nové výzkumy ukazují, že fermentované mléčné výrobky by mohly skutečně pomoci léčit ekzém a snížit pravděpodobnost vzniku ekzému v dětství, což trochu mění pravidla hry.

Debata o mléčných výrobcích a jejich vlivu na ekzém

Mléčné výrobky jsou častým zdrojem potravinových alergií a konzumace mléčných výrobků může zhoršit příznaky ekzému, pokud jste takto alergičtí. V důsledku toho mnoho lidí, kteří trpí ekzémem, vylučuje mléčné výrobky ze svého jídelníčku. Příběh je však složitější.

Mléčné výrobky jsou bohaté na živiny a poskytují řadu vitamínů a minerálů, které jsou životně důležité pro zdravou výživu. Patří mezi ně vitamín D, draslík a hořčík.

Strava s vysokým obsahem mléčných výrobků byla také spojena se snížením krevního tlaku u dospělých ve středním věku.

Mléčné výrobky jsou klíčovým zdrojem vápníku pro děti a dospívající. Studie z roku 2019 ukázala, že když jsou vyloučeny mléčné výrobky, mnoho lidí nezvyšuje příjem jiných potravin bohatých na vápník, aby tento výpadek živin kompenzovali.

Navíc pouhé úplné vyřazení mléčných výrobků nemusí být nejúčinnějším způsobem léčby ekzému.

I když mléčné výrobky mohou u některých lidí zhoršit příznaky ekzému, studie z roku 2019 ukázala, že některé druhy fermentovaných mléčných výrobků mohou ekzému skutečně pomoci. Fermentované mléčné výrobky, jako je kvalitní jogurt, jsou důležitým zdrojem probiotik, které mohou léčit ekzém zlepšením střevního a kožního mikrobiomu. Každodenní konzumace kvalitního bílého jogurtu byla také spojena se snížením zánětu.

A také další výzkum podporuje tuto teorii a ukazuje, že děti, jejichž matky konzumovaly fermentované mléčné výrobky během těhotenství, měly menší pravděpodobnost výskytu ekzému.

Kravské mléko vs. jiná mléka

Některé druhy mléčných výrobků by mohly být při léčbě ekzému účinnější než jiné. Studie z roku 2020 naznačila, že kozí mléko je snadněji stravitelné než mléko kravské a může být spojeno se sníženou pravděpodobností alergických onemocnění u kojenců.

Vědci z Turecka zjistili, že děti žijící s alergií na kravské mléko a atopickou dermatitidou byly také citlivé na kozí a ovčí mléko, ale neměly žádnou reakci na velbloudí mléko.

Jedna polská studie ukázala, že pití kobylího mléka může být prospěšné pro řadu chronických onemocnění, jako je ekzém. To zahrnovalo pití čerstvého kobylího mléka nebo fermentovaného kobylího mléka, známého jako kumis, tradiční nápoj ve Střední Asii.

Druhy fermentovaných mléčných výrobků

Kefír a jogurt jsou druhy fermentovaných mléčných výrobků bohatých na probiotika, které byly nejvíce studovány.

I když se nejedná výhradně o fermentované potraviny, existují také důkazy, že syrové mléko by mohlo být prospěšné při léčbě ekzému.

Existuje mnoho druhů tradičních fermentovaných mléčných potravin a nápojů, které jsou nedílnou součástí lidové medicíny po celém světě, včetně:

 • kurut v Tibetu
 • dadih v Indonésii
 • amasi v Zimbabwe a Jižní Africe

Těmto potravinám se nedostalo velké vědecké pozornosti. V důsledku toho se důkazy o jejich vlivu na ekzém teprve začínají zkoumat.

Sponzorováno

Ve většině moderních západních diet bývá chápání fermentovaných mléčných výrobků omezené. Většina lidí zná jogurt a kefír, ale ve skutečnosti existuje celá řada fermentovaných mléčných výrobků.

Mnoho z těchto potravin a nápojů má zcela odlišnou strukturu a chuť než většina produktů, které najdete ve vašem místním obchodě.

Některé fermentované mléčné výrobky, které mohou být prospěšné pro vaše zdraví a váš ekzém, jsou třeba tyto:

 • podmáslí
 • filmjölk (tradiční fermentovaný mléčný výrobek ze Švédska)
 • kultivovaná zakysaná smetana
 • kvark (tvaroh)
 • ryazhenka
 • klky
 • skyr
 • fermentované sýry včetně kravského, kozího, ovčího a buvolího mléka

Zařazení fermentovaných mléčných výrobků do vaší stravy

V prvním ročníku na vysoké škole se mi objevil ekzém, ale postupem času jsem se naučil, jak své příznaky zvládat pomocí stravy. Rozhodl jsem se nevynechat mléčné výrobky, ale ujišťuji se, že většina mléčných výrobků, které jím, je fermentovaná.

Pokud chcete zvýšit množství fermentovaných mléčných výrobků ve vaší stravě, doporučuji hledat různé fermentované produkty. Jíst jogurt stále dokola by vás rozhodně omrzelo!

Rád si vyrábím vlastní jogurt, labneh (jako lučina, jen o něco jemnější), kefír a clabber (druh kyselého mléka). Také nacházím spoustu způsobů, jak využít syrovátku, vedlejší produkt výroby přecezeného jogurtu a sýra. Používám ji na pečení, smoothie a salátové dresinky.

Zkuste najít řemeslné produkty, které nebyly pasterizovány. Ujistěte se, že jste si přečetli štítek, abyste věděli, co kupujete.

Můžete také být vynalézaví v tom, jak jíte fermentované mléčné výrobky, když zařadíte sladká i slaná jídla. Tak třeba:

 • zkuste kefír s granolou místo mléka nebo jogurtu
 • zkuste fermentovaný sýr místo běžného sýra
 • zkuste fermentované nápoje místo sladkých nápojů během dne
 • nápoje na bázi jogurtu, třeba lassi
 • fermentované mléčné dezerty jako koldskål nebo sladký labneh

Při nákupu hledejte u produktu tyto fráze:

 • Raw
 • Živé a aktivní kultury
 • Obsahuje probiotika

Výroba vlastních fermentovaných mléčných výrobků

Mnoho oblíbených potravin je fermentováno. Prospěšné mikroby však mohly být zničeny pasterizací.

Ve Evropě byla většina mléčných výrobků, které najdete v obchodech, tepelně ošetřena, aby pomohla prodloužit trvanlivost a eliminovat riziko potenciálně patogenních bakterií. Jejich nevýhodou pak je, že vaše tělo nemá prospěch z probiotických bakterií, které se přirozeně vyskytují ve fermentovaných mléčných výrobcích a pomáhají podporovat zdraví střev.

Takže, co dělat?

Pro začátek si můžete zkusit vyrobit vlastní fermentované mléčné výrobky doma, včetně jogurtu, kefíru a zakysané smetany.

Je to jednodušší, než si myslíte!

PAMATUJTE: Narušení bakteriální rovnováhy na kůži přímo přispívá k ekzému.

Moje rada? Poznejte své tělo

Tělo každého je jiné a je důležité najít jídelníček, který vám vyhovuje. Pokud je vyloučena možnost alergie nebo intolerance na mléčné výrobky, lze fermentované mléčné výrobky užívat jako součást vyvážené stravy.

Sponzorováno

Možná časem zjistíte, že jíst více fermentovaných mléčných výrobků může pomoci léčit váš ekzém. Je to celkem možné!

A dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva