Sponzorováno

Nejlepší probiotika pro děti a kojence – které to jsou? 4.46/5 (28)

Probiotika jsou pro kojence velmi důležitá.

Probiotika jsou pro kojence velmi důležitá.

Už jsem se v několika článcích zmínili o tom, jak důležité je zdraví střev pro dospělé, děti i malé kojence. Většina z našeho imunitního systému se nachází právě ve střevě, takže dává smysl se o zdraví střeva maximálně starat. Jasně, snažíme se „optimalizovat“ naše střeva tím, že jíme fermentované potraviny, odstraňujeme cukr z jídelníčku a bereme kvalitní probiotika.

To je všechno určitě super. Ale citlivé střevo dítěte potřebuje zvláštní přístup.

Existuje mnoho otázek o tom, jestli by děti měly dostávat probiotika, jaký typ a kolik. Naštěstí existuje několik kvalitních dětských probiotik pro kojence na trhu, které pomáhají zlepšit zdraví trávení, i když dítě nemělo do života ten nejlepší start. Vezměte prosím na vědomí, že toto není žádným lékařským doporučením. Zvláště pokud má dítě zvláštní potíže s trávením, doporučujeme pracovat s kvalifikovaným odborníkem nebo lékařem. Na to pamatujte.

Jak je střevo dítěte kolonizováno

Odkud vlastně pocházejí bakterie v našem vnitřku? Existuje několik rozhodujících faktorů:

Před narozením

Odborníci kdysi věřili, že dítě je v amniotickém vaku v úplně sterilním prostředí. Nyní existují důkazy, které to zpochybňují – zdá se, že dítě může být vystaveno prospěšným bakteriím dokonce i v děloze. Je zapotřebí ještě více výzkumu, ale toto může být velký důvod, proč by měly budoucí matky optimalizovat bakterie střev během těhotenství.

Při narození

Dětské střevo je při narození kolonizováno prostřednictvím plodové vody a bakterií v porodním kanálu.

V dokonalém světě, kde ženy jedí pouze jídlo plné živin – jídlo plné syrových, kultivovaných mléčných výrobků a fermentovaných potravin, a které nikdy nepozřely antibiotika, by to bylo super. Naneštěstí mnozí z nás zdědili horší stav střev od vlastní matky, nebo někteří vyrůstali v době, kdy potraviny neobsahovaly kvalitní živiny. Byly to třeba potraviny s vysokým obsahem cukru a škrobu, které krmí ty špatné bakterie ve střevě. Tyto potraviny jsou také zbaveny prospěšných bakterií, takže ve finále nic moc dobrého pro naše střeva.

Naše děti tedy nemusí od počátku dostat tu nejlepší mikrobiologii.

A dále děti, které se narodí prostřednictvím císařského řezu, nemají přístup k dobrým bakteriím z pochvy mámy. Při přirozeném porodu dítě cestou nasbírá matčiny střevní a vaginální bakterie, zatímco na miminko narozené císařským řezem číhají hlavně bakterie přežívající v nemocničním prostředí, jako je například stafylokok.

Z mateřského mléka, z kojení

Mikrobiom děťátka je dále kolonizován mateřským mlékem. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny, které děti potřebují pro optimální zdraví, a také obsahuje živé enzymy a prospěšné bakterie (plus protilátky a mnoho dalších užitečných látek).

Jak a co maminka jí (stejně jako jiné faktory životního prostředí) mění mikrobiologii mateřského mléka. Takže pokud maminka nejí úplně zdravou stravu bohatou na probiotika, její mléko nemusí být tak dobré, jak by mohlo být (i když je stále úžasné a nejlepší volba pro děti, pokud je to možné, kojte).

Navíc, pokud jsou dětem ještě před dosažením věku 6 měsíců podávány pevné potraviny, může to negativně ovlivnit intestinální mikrobiom.

Jak střevní bakterie ovlivňují dítě

Pokud se zeptáte nějaké náhodné skupiny maminek a babiček, u kojenců je pravděpodobně bude trápit spousta alergií, ekzémů, kolik a plynů. Tyto zdravotní problémy jsou dnes běžné kvůli našemu společnému špatnému stavu střeva, ale to neznamená, že jsou normální. Děti by neměly mít tyto problémy.

Proč se to děje? Přidáme svoje odhady:

  • Přínosné bakterie jsou důležité pro správné trávení jídla (zejména škrobu) a pro absorpci živin. Bez této rovnováhy ve střevě mohou děti mít trávicí problémy, jako je kolika, reflux a plynatost.
  • Střevní zdraví také hraje velkou roli v celkové imunitě. Jak řekl Hippocrates: „Všechna onemocnění začínají ve střevě.“ Je zajímavé, že když myši se špatnými střevními bakteriemi dostaly od zdravých myší fekální transplantaci, jejich zdraví se výrazně zlepšilo.
  • Již od třicátých let vědci zaznamenali spojení mezi střevem a zdraví pokožky. Studie ukazují, že mnoho lidí, kteří mají problémy se střevními problémy, mají kožní problémy. Další studie zjistily, že probiotická suplementace snižuje kožní problémy. Známe třeba řadu rodin, které zaznamenaly výrazné snížení kožních problémů, jako je ekzém, když se začali zabývat zdravím střev.

Ačkoli zdraví střeva je neuvěřitelně důležité pro optimální zdraví a mnozí z nás nemají velmi dobré střevní zdraví, stále existuje naděje. Ať už se dítě narodilo císařským porodem, dostalo pevné látky příliš brzy nebo jeho matka neměla moc dobrou konstelaci, co se zdraví střev týče, existují snadné věci, které můžeme udělat pro zlepšení přirozeného zdraví střeva.

Přirozené způsoby, jak zlepšit zdraví střeva dítěte

Pokud máte podezření, že vaše dítě není v tomto ohledu zdravé, měli byste možná podniknout některé proaktivní kroky. Ty může udělat každá maminka:

Pokud kojíte, zlepšete svůj jídelníček

Prvním krokem ke zlepšení stavu střev kojence, je zlepšení stravy jeho mámy. Čím zdravěji jí, tím je její mléko zdravější.

Potraviny k jídlu ke zlepšení střevního zdraví kojence jsou:

  • Vývar z kostí – želatina a kolagen ve vývaru pomáhají utěsnit střevní výstelku a glutamin ji pomáhá posilovat.
  • Fermentované potraviny – vynikající způsob, jak získat probiotika, jsou nepasterizované fermentované potraviny, jako je jogurt, zelí a kimchi. Tyto potraviny jsou přirozeně bohaté na prospěšné bakterie. Můžete si je vyrobit doma nebo je koupit v obchodě.
  • Maso od zvířat z pastvin a ryby ulovené v divočině – tyto potraviny jsou vyšší v omega-3 mastných kyselinách, které pomáhají snižovat záněty.
  • Vařená i čerstvá zelenina – Zelenina je důležitá pro její skvělý nutriční profil, ale může být horší na zažívání. Vaření zeleniny usnadňuje její trávení.
  • Omega-3 z rybího oleje – rybí olej je super zdroj omega 3.
  • Vitamin D – Nedostatek vitaminu D je rozšířen v naší kultuře a byl spojen s problémy ve střevech. K boji proti tomuto problému travte čas na slunci (s těmito opatřeními) a můžete také brát kvalitní doplněk vitaminu D, když se vám nedostává slunečního světla.
  • Samozřejmě potraviny bohaté na živiny jsou zvláště důležité během těhotenství, ale také vyhýbání se potravinám s nízkou výživou (potraviny s vysokým obsahem škrobu, cukru, zpracované potraviny, sladké nápoje) nebo podobným potravinám, které mohou způsobit více dysbiózy střev (nerovnováha ve střevní mikroflóře), je stejně důležité.

Vyvarujte se jídel, které poškozují střevo

Kromě přidání potravin s vysokým obsahem živin, jako jsou výše uvedené, je důležité vyhnout se konzumaci potravin, které podkopávají zdraví střev:

  • Gluten – Jeden z nich je kontroverzní. Lepek může způsobit, že střevní buňky uvolní zonulin, bílkovinu, která může rozlomit křižovatky, které drží vaše střeva dohromady (což vede k problémům se střevy). Ve střevě pacientů vyvolává gluten zvýšenou produkci zonulinu.
  • Zrna – i bezlepková. Většina zrn obsahuje antiživiny (jako je kyselina fytová), které jsou obtížně stravitelné. Kyselina fytová, resp. její soli se vyskytují v obilných zrnech a luštěninách. Namáčení a klíčení zrna mohou pomoci usnadnit jejich trávení, ale zrna mají také vysoký obsah cukrů / škrobů, které mohou krmit špatné bakterie. Nejlepší je, aby se jim vyhýbali kvůli citlivému střevu dítěte.
  • Rafinovaný cukr a umělá sladidla – Cukr může krmit špatné bakterie a způsobit více zánětu. Umělá sladidla jsou také spojeny s vyčerpáním prospěšných bakterií. Namísto rafinovaných a umělých sladidel raději používejte přírodní sladidla (jako je javorový sirup, med, stévii).
  • Rostlinné oleje – Tyto oleje obsahují vysoké procento omega-6 mastných kyselin a jsou velmi zánětlivé. Nahraďte je zdravými tuky, jako je kokosový olej, sádlo, pravé máslo.
Zkuste vidličkou rozmixovat avokádo a banán.

Zkuste vidličkou rozmixovat avokádo a banán.

Dejte dětem výživná a snadno stravitelná jídla

Jakmile je dítě připraveno na pevnou stravu, nejdříve po šesti měsících věku, dávejte mu lehká a hodně kvalitní potraviny. Například:

Sponzorováno

  • Kvalitní vývar – vývar může vypadat jako podivné první jídlo pro dítě, ale je opravdu super. Vývar podporuje střevní stěnu jako velký zdroj želatiny, aminokyselin, biologicky dostupných minerálů a dalších živin. Jako tekutina je také snadný pro trávení dítěte! Podáváme malé množství ohřátého vývaru v láhvi nebo lžíci.
  • Maso + játra – opět se to zdá divné? Maso je kompletní zdroj bílkovin a aminokyselin a játra jsou přírodní multivitamín. Pokud se zdá divné podávat kojencům maso jako první jídlo, přemýšlejte o tom. Maso je přirozeným zdrojem železa, které děti přirozeně potřebují. Také nemusí trávit amylázu, je to tedy logické první dětské jídlo u mnoha kultur po celém světě. Maso je kompletní zdroj bílkovin, na rozdíl od rýže, fazolí a zeleniny a poskytuje více kalorií a živin. Samozřejmě se ujistěte, že jde o vysoce kvalitní maso z etických a zdravých zdrojů. I malé množství těchto potravin pomůže poskytnout dětem železo a zinek, které potřebují v této fázi života a u těchto potravin je méně pravděpodobné, že budou alergenní než mnoho jiných potravin.
  • Mixovaný banán + avokádo – v této fázi přidejte nějaké lehké ovoce a zeleninu s nízkým obsahem alergenů, jako jsou banány a avokádo. Často je mícháme do masa nebo vývaru. Avokádo je plné užitečných tuků a je přírodním zdrojem kyseliny listové, železa, vlákniny, draslíku a dokonce hořčíku. Je to jedno z nejlepších prvních druhů ovoce (nebo zeleniny), které slouží dítěti, a je měkké a snadno z něj uděláte kaši.

Toto je jen příklad jídel. Měli byste se zaměřit zejména na kvalitní domácí stravu.

Dávka probiotik dítěti

Kojení je nejlepší způsob, jak dát probiotika dítěte, ale jestliže u vás kojení není možné, stále existuje naděje. Probiotické doplňky mohou být podávány dětem již několik dní starým. Také, i když dítě je kojeno, nemůže mu ublížit přidání trochy probiotik (zvláště pokud zdraví střeva matky není optimální).

Pokud miminko krmíte lahví, můžete přidávat probiotika do lahvičky.

Nejlepší probiotika pro kojence a děti

Dobrá probiotika pro kojence jsou:

Fermentované potraviny

Pokud dítě už může jíst pevné potraviny, fermentované potraviny jsou jedním z nejlepších způsobů, jak se do něj dostat probiotika. Fermentované potraviny mají mnohem více kmenů bakterií než doplňky a také je u nich pravděpodobnější, že se dostanou do tlustého střeva.

Doplněk – kvalitní probiotika

Ačkoliv nějaká kvalitní probiotika jsou fajn, vsaďte na speciálně dětská probiotika. Důvodem je, že v nich je několik kmenů, které jsou zvláště prospěšné dětem.

  • B. Bifidum – Jedná se o jeden z prvních kmenů kolonizujících střeva dítěte. Ten se nachází v mateřském mléce a v pochvě.
  • B. Infantis – Jedná se o kmen, který se nejčastěji vyskytuje u kojenců a jeden z prvních, který matka předává kojenci po narození dítěte. Tento kmen je známý jako okyselující střeva, aby byla nehostinná vůči cizím látkám.
  • L. Rheuteri – Jedná se o kmen, který se nejčastěji vyskytuje u dětských probiotik. Studie ukazují, že je prospěšný při léčbě kolik dalších zdravotních problémů.

Probiotika pro kojence a děti jsou typicky dostupná ve dvou formách:

  1. Tekutá probiotika – To je pravděpodobně nejlepší forma probiotik pro kojence, protože jsou snadno použitelné a stravitelné. Kapalné kapky lze umístit přímo do úst dítěte nebo je možné je nakapat na bradavku nebo dudlík.
  2. Prášková probiotika – Prášková probiotika mohou být použita podobným způsobem. Na bradavku nebo na dudlík vysypte prášková probiotika. Nebo je posypete na jazyk.

Ačkoliv to nejsou dokonalá probiotika (je lepší držet se probiotik na bázi potravin), výše uvedené jsou dobré možnosti, které je možné použít.

Jak představit dítěti fermentované potraviny

Lacto-fermentované potraviny mohou být zajímavé chuti, takže je smysluplné je dětem nabídnout co nejdříve, aby si na ně dítě zvyklo. Jakmile dítě konzumuje pevné potraviny, může zkusit fermenty. Jíst fermenty během těhotenství je nejlepší způsob, jak předat dítěti jejich chuť.

  • Začněte tak, že mu na lžíci dáte trochu šťávy z kvalitního kysaného zelí. Může mu to způsobit kyselou tvář, nebo může chtít další.
  • Pokud se mu to nelíbí, zkuste mu to nabídnout znovu za týden nebo za pár dní. Pokračujte ve zkoušce, dokud se mu to nebude líbit.
  • Po vyzkoušení nálevu můžete nabídnout zelí nebo jinou fermentovanou zeleninu.
  • Kvalitní neslazený jogurt je fermentovaná potravina, která se bude líbit většině dětí, ale některé maminky dávají přednost čekání s podáváním mléčných výrobků až do prvních narozenin. Mléko může být také těžké na trávení u dětí s nedostatečným zdravím střev.

Probiotika a děti z vědeckého pohledu

Věda podporuje tvrzení, že probiotické doplňky mají pozitivní účinky na zdraví. Jen před pár desetiletími jsme žili ve světě, kde byly všechny bakterie považovány za zdroje potenciální hrozby pro naše zdraví. Nyní rozpoznáváme, že bakterie žijící na nás a uvnitř nás v podstatě dláždí cestu k tomu, abychom měli zdravý život. A právě tento dramatický posun v tom, jak se díváme na bakterie, vysvětluje nárůst užívání probiotik – stále více se dozvídáme o jejich silných přínosech pro zdraví.

V nedávné době vědecký výzkum jasně uznal, že náš mikrobiom, sbírka mikrobů, které nazývají naše těla domovem, je velmi ovlivněn událostmi v raném věku. Stejně tak se předpokládá, že existují dlouhodobá zdravotní rizika pro děti narozené císařským řezem ve srovnání s vaginálním porodem, která souvisejí s nepříznivými účinky na dětský mikrobiom.

To je důvod, proč se v poslední době bylo množství výzkumů, které se zabývaly účinky probiotik u novorozenců a kojenců. A nálezy jsou nesmírně příznivé.

Například v nedávném přezkumu publikované literatury italští vědci dospěli k závěru, že podávání probiotik malým dětem mělo dramatický účinek z hlediska imunity. Jejich zpráva ukázala působivé snížení alergických reakcí na kůži u kojenců, kteří dostávali probiotika ve srovnání s těmi, kteří ne.

Probiotický organismus Lactobaccilus reuteri byl prokázán jako významně účinný jako léčba kojenců s kolikou – podle hloubkové zprávy Clevelandské klinice. Nyní víme, že dětský mikrobiom skutečně pomáhá při vývoji mozku.

V nedávné studii 75 dětí, kterým bylo podáno probiotikum během prvních 6 měsíců života, bylo zjištěno, že ve srovnání s dětmi, kterým bylo podáváno placebo, 14% bylo diagnostikováno buď s ADHD nebo formou autismu ve věku 14 let. Ani jedno z dětí, které probiotikum užívalo, nemělo žádné z těchto poruch.

Ale možná to nejdůležitější, jak bylo zmíněno, je to, že mikrobiom stanovuje půdu pro zdraví jejich střevních bakterií po zbytek svého života. Nyní je jasné, že události v raném věku, které ovlivňují mikrobiom, jsou spojeny s problémy v dospívání a dospělosti, jako je obezita, diabetes 1. typu, celiakie, autismus a ADHD.

Pomáhejte tak zajistit vitalitu a rozmanitost mikrobiomu vašeho novorozence – poskytnete zdravotní výhodu, která doslova vydrží celý život. A vzhledem k tomuto cíli jsou nejdůležitějšími body:

  • Vyhněte se císařskému řezu při porodu, pokud to není nutné.
  • Zvolte kojení po co nejdelší dobu.
  • Dejte dítěti komplexní, širokospektrální probiotikum, ideálně ve formě kvalitních potravin s probiotiky (fermentované potraviny a podobně)

Co říci na závěr?

Kojení je nejlepším způsobem, jak předat probiotika dítěti (a vyléčit jejich střevo), ale uvědomujeme si, že to není vždy možné. Naštěstí je možné dávat probiotika dítěti i jinými způsoby. To může pomoci obnovit zdraví střev a snížit zdravotní problémy spojené se špatným zdravím střev.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte dětem probiotika?

Co si ještě přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva