Sponzorováno

Clostridium difficile – kolitida způsobená bakterií colstridium difficile – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (21)

Clostridium difficile - kolitida způsobená bakterií colstridium difficile - příznaky, příčiny a léčbaC. diff je často užívaná zkratka pro Clostridium difficile, infekční bakterii, která způsobuje stav známý jako kolitida způsobená bakterií colstridium difficile. Tato bakterie tedy způsobuje průjem nebo jiná onemocnění trávicího traktu v situacích, kdy je běžná střevní mikroflóra potlačena antibiotiky.

Kolitida označuje zánět stěny tlustého střeva. Může vyvolat celou řadu příznaků. Kolitida vyvolaná Clostridium difficile je infekční choroba různé závažnosti, která může probíhat jako banální průjmové onemocnění, ale také jako život-ohrožující nemoc.

Podle jistých měření má 5 až 15 procent zdravých dospělých – a 84,4 procent novorozenců a zdravých dětí – ve svých střevech bakterii Clostridium difficile. Avšak jiné bakterie, které žijí ve střevech, obvykle udržují množství C. diff pod kontrolou.

K infekci C. diff dochází, když je ve střevech příliš mnoho této bakterie.

Jaké příznaky se mohou při této infekci objevit?

Hlavním příznakem infekce C. diff je průjem. Mezi další příznaky potom patří:

 • bolest břicha nebo křeče
 • nevolnost
 • horečka
 • ztráta chuti k jídlu
 • dehydratace
 • krev ve stolici (ve vážných případech)

Příznaky infekce C. diff se mohou pohybovat od mírných, až po těžké. Kontaktujte svého lékaře, pokud si všimnete, že máte průjem třikrát nebo vícekrát denně nebo pokud vaše příznaky nezmizí po dvou nebo třech dnech. A měli byste také vyhledat okamžitou léčbu, pokud máte silnou bolest břicha nebo si všimnete krve ve stolici.

Jak se tato šíří tato infekce?

Bakterie C. diff je ve stolici. Infekci můžete chytnout, pokud se dotknete kontaminovaného povrchu a poté se dotknete úst.

Spóry C. diff jsou navíc odolné proti mnoha chemikáliím používaným k čištění. Výsledkem je, že se mohou držet na povrchu po dlouhou dobu.

Kdo je nejvíce ohrožen touto infekcí?

I když se u každého z nás může vyvinout infekce bakterií Clostridium difficile, někteří lidé mají zvýšené riziko. Mezi věci, které mohou zvýšit vaše riziko, patří:

 • berete antibiotika, zejména dlouhý průběh užívání širokospektrálních antibiotik je rizikový
 • když trávíte spoustu času v nemocnicích
 • máte vyšší věk
 • podstupujete gastrointestinální chirurgii (tj. Chirurgie orgánů trávícího traktu a dutiny břišní)
 • máte z nějakého důvodu oslabený imunitní systém
 • máte problémy s chronickým onemocněním ledvin nebo jater
 • brát inhibitory protonové pumpy (PPI), to jsou nejúčinnější léky v terapii nemocí zažívacího traktu spojených se sekrecí kyseliny chlorovodíkové
 • měli jste už předchozí infekce C. diff

Jak probíhá diagnostika?

Diagnostiku infekce C. diff lékař zahájí patrně položením několika otázek o vašich příznacích a anamnéze. Dále si může objednat vyšetření vzorku stolice. V laboratoři mohou analyzovat toxiny nebo toxinové geny bakterie C. diff.

Pokud jsou vaše příznaky závažné, může se také provést postup zvaný sigmoidoskopie. V tomto případě je do tlustého střeva je vložen dlouhý, tenký přístroj zvaný sigmoidoskop. To vašemu lékaři umožní lépe se podívat na tlusté střevo a zkontrolovat známky zánětu.

Sponzorováno

Jak se infekce bakterií Clostridium difficile léčí?

Infekce C. diff vyžadují léčbu antibiotiky. Mezi běžná antibiotika používaná k léčbě infekcí C. diff patří:

 • fidaxomicin (Dificid)
 • metronidazol (Flagyl)
 • vankomycin (Firvanq)

Perorální fidaxomicin a perorální vankomycin jsou obě možnosti léčby první linie pro infekci bakterií Clostridium difficile (podle posledních pokynů pro klinickou praxi).

Perorální metronidazol je méně účinný a používá se jako doporučená alternativní léčba pro nenulovou počáteční infekci C. diff, pokud fidaxomicin nebo vankomycin nejsou k dispozici.

Ve většině případů můžete brát antibiotika ústy (tedy perorálně), což je standardní terapie pro tři výše uvedené možnosti. Některé infekce však mohou vyžadovat intravenózní (IV) antibiotickou terapii. Ale to je spíše hodně výjimečné.

V případě osoby s opakujícím se C. diff lze po antibiotické terapii uvažovat o transplantaci stolice za mikrobiotu.

Když se zotavujete, nezapomeňte pít hodně tekutin. Průjem často vede k dehydrataci, takže je důležité doplnit ztracené tekutiny. Ve vážnějších případech budete možná potřebovat tekutiny intravenózně (do žíly) k řešení dehydratace.

Ve velmi vzácných případech budete možná potřebovat operaci k odstranění postižené části tlustého střeva. Ale to je už opravdu hodně výjimečné.

Možné komplikace

Většina infekcí C. diff nezpůsobuje žádné dlouhodobé problémy, závažnější infekce pak mohou vést ke komplikacím, jako jsou:

 • Toxické megakolon. Toxické megakolon je vzácný stav, jde v zásadě o narušení pohyblivosti tlustého střeva a o jeho distenzi (rozšíření). Bez léčby, vaše tlusté střevo může prasknout. To může být fatální (smrtelné).
 • Proděrovění střeva. Poškození infekcí nebo toxické megakolon může způsobit, že se ve střevech vytvoří díra.
 • Poškození ledvin. V těžkých případech infekce C. diff může rychlá dehydratace vést k akutnímu poškození ledvin.

Prevence – lze infekci zabránit?

I přes svou odolnost vůči mnoha čisticím prostředkům můžete udělat několik věcí, abyste zabránili vývoji nebo šíření infekce bakterií Clostridium difficile.

Chcete-li snížit riziko, postupujte podle těchto tipů:

 • Ruce si pravidelně umývejte mýdlem a teplou vodou. To je zvláště důležité po použití toalety a před jídlem.
 • Neužívejte zbytečně antibiotika. Mějte na paměti, že antibiotika jsou účinná pouze pro bakteriální infekce a neléčí virovou infekci, jako je chřipka nebo nachlazení.
 • Udržujte povrchy v oblastech, kde se povrchů hodně dotýkáte, čisté. Třeba koupelny a kuchyně. Zkuste tyto oblasti pravidelně čistit přípravky obsahujícími bělidlo. Bělidlo je účinné proti bakterii C. diff.

Jaký je výhled pacientů s touto infekcí?

Většina infekcí C. diff dobře reaguje na 10 denní léčbu perorálními antibiotiky.

Jakmile začnete užívat antibiotika, měli byste si všimnout, že se vaše příznaky začnou zlepšovat během jednoho nebo dvou dnů. Ve vážnějších případech budete možná kromě perorální antibiotické léčby potřebovat IV antibiotikum (do žíly). Ale spíše výjimečně.

Sponzorováno

Pokud si myslíte, že máte infekci C. diff, zkuste co nejdříve navštívit lékaře, abyste se vyhnuli komplikacím.

Přečtěte si u nás o dalších bakteriálních onemocněních

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva