Sponzorováno

Mé dítě špatně chodí – co to může být? 4.14/5 (7)

Mé dítě špatně chodí - co to může být?Vtáčení jedné nebo obou špiček dovnitř, chůze po špičkách – to jsou nejčastější problémy, na které si maminky u svých malých dětí stěžují.

„A on je chudáček nějak postižený?,“ zeptala se mě cizí paní na pískovišti, když viděla procházet mého Tedíka. „Byly mu dva roky pryč a byl zcela zdravý, jen prostě občas chodil divně a vtáčel špičku dovnitř,“ vypráví paní Jolana (33). „Strašně se mě to dotklo. Můj syn není žádný invalida! Zašla jsem pro jistotu k doktorovi a poslal nás na ortopedii. Mám strach, co se tam dozvím,“ říká.

Když dítě vtáčí špičky

Vtáčení špiček dovnitř (nebo chůze po špičkách) patří k nejčastějším problémům s chůzí malých dětí, na které si maminky stěžují. První z nich, vtáčení špiček (intoeing), je vada poměrně častá, velmi obvyklá u batolat a může přetrvat až do dospělosti. Odborníci doporučují věnovat jí zvýšenou pozornost:

 • Vidí-li ji kromě maminky i okolí.
 • Pokud je vtáčení asymetrické (na jedné straně více než na druhé).
 • Je-li vtáčení spojené s našlapováním přes špičky či s chůzí po jedné či obou špičkách.

Tato porucha chůze nemusí být vrozená, ale funkční, za kterou může vadná pohybová koordinace.

Chůze po špičkách

Dalším velkým problémem u dětí je chůze po špičkách. Může se objevit hned, jak dítě začne chodit, ale také později, v batolecím věku. Názory na ni se různí. Jedni říkají, že se objevuje tehdy, když je dítě zvídavé a stále se snaží na něco dosáhnout, nebo když dítě začalo chodit příliš brzy. Příčina ale může být vážnější, proto je na místě konzultace s lékařem.

Sponzorováno

Při špatné chůzi vyhledejte lékaře

Pokud vám chůze dítěte nepřipadá normální, neváhejte vše konzultovat s lékařem. Může doporučit specializované vyšetření na neurologii a ortopedii. Tam se ukáže, zda jde o vážnější problém, který je třeba řešit, nebo o přechodnou věc, která se srovná věkem. Špatná chůze totiž může mít i vážnější příčinu. Třeba prodělanou dětskou mozkovou obrnu.

Jak předcházet špatné chůzi

 • Nepoužívejte pro malé děti chodítka ani hopsadla. Nepodporují přirozenou chůzi, naopak dítě motivují k chůzi po špičkách.
 • Neučte děti za každou cenu chodit brzy. Nenuťte je voděním za obě ruce, jak bývá u rodičů velmi časté.
 • Vždy volte kvalitní obuv pro děti. U nejmenších dětí by měla být kotníčková a nejlépe šněrovací. Měla by mít správnou velikost na šířku i na délku, aby nedocházelo k deformování nohou a k tzv. kladívkovým prstům. Boty by měly být z kvalitního materiálu, ideální je pravá kůže. Nekupujte boty větší, aby dlouho vydržely, ani nošené či je nenechávejte po sourozencích.

Vaše zkušenosti: Jak na špatnou chůzi

Helena (27): „Ortoped nám radil dávat boty alespoň na hodinu denně obráceně. Dcera vytáčela špičku dovnitř, a prý je tímto způsobem pomůžeme srovnat – pravou na levou a levou na pravou.“

Míša (33): „Doktor nás poslal na ortopedii, kde nám doporučili speciální cvičení a rehabilitace. Zatím cvičíme krátce, takže na výsledky ještě čekám.“

A co vy? Jak sledujete chůzi vašeho dítěte? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO> Vývoj dětských nohou

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva