Bifidobakterie – jaké mají účinky na naše zdraví? 4.64/5 (14)

Sponzorováno

Bifidobakterie jsou bakterie ve tvaru y, které se nacházejí ve střevech

Bifidobakterie jsou bakterie ve tvaru y, které se nacházejí ve střevech

Na vašem těle a uvnitř vašeho těla jsou biliony bakterií. Některé z nich jsou nesmírně důležité pro vaše zdraví. Jeden z nejdůležitějších typů těchto dobrých bakterií se nazývá bifidobakterie. Tyto prospěšné bakterie tráví dietní vlákninu, pomáhají předcházet infekci a produkují vitamíny a další důležité chemikálie.

Nízké počty bifidobakterií byly spojeny s mnoha chorobami a doplňky s bifidobakteriemi mohou pomoci léčit symptomy určitých onemocnění. Tento článek vysvětluje, co jsou tyto prospěšné bakterie zač, a proč jsou tak důležité pro vaše zdraví.

Jak bakterie ve střevech ovlivňují vaše zdraví

Ve vašem těle žijí biliony bakterií, hub, virů a dalších mikrobů. Většina z nich se nachází ve střevech, zejména v malé části tlustého střeva nazývané slepé střevo. Souhrnně, tyto střevní mikroby jsou známé jako váš střevní mikrobiom.

V lidském střevním mikrobiomu může být až 1 000 druhů bakterií a každá z nich vykonává v těle různé funkce (zdroj zde).

Několik z těchto druhů bakterií mohou způsobit onemocnění, ale většina z nich je nesmírně důležitá pro vaše zdraví. Střevní mikrobiologie hraje ve zdraví řadu rolí tím, že tráví určité potraviny, kontroluje imunitní systém a produkuje důležité chemikálie, které tělo nedokáže samo vytvořit ().

Ve skutečnosti se ukázalo, že nezdravý mikrobiom hraje roli v mnoha chronických onemocněních, včetně obezity, srdečních onemocnění a rakoviny (zdroj zde).

Řada faktorů může ovlivnit střevní mikroflóru, včetně stravy, užívání antibiotik a zejména stresu. Dokonce i způsob, jakým jsou děti přivedeny na svět, může ovlivnit jejich střevní mikrobiom.

Proto je vhodné mít jídelníček, který prospívá zdravým bakteriím ve vašem střevním mikrobiomu – to může pomoci snížit riziko různých onemocnění.

Co jsou to vlastně bifidobakterie

Bifidobakterie jsou bakterie ve tvaru y, které se nacházejí ve střevech, a jsou neuvěřitelně důležité pro vaše zdraví. Výzkumníci objevili téměř 50 druhů těchto prospěšných bakterií, z nichž každá má různé funkce a přínosy pro zdraví. Přes jejich obrovský význam pro tělo, bifidobakterie typicky tvoří méně než 10% baktérií v dospělém střevním mikrobiomu.

Jednou z hlavních funkcí tohoto typu bakterií u lidí je trávení vlákniny a dalších komplexních sacharidů, které vaše tělo nedokáže strávit na vlastní pěst. Ukázalo se, že vláknina pomáhá snižovat přírůstek hmotnosti a riziko cukrovky, srdečních onemocnění a dalších chronických poruch. Bifidobakterie mohou pomoci snížit riziko těchto onemocnění trávením vlákniny. To proto, že když tráví vlákninu, tyto prospěšné bakterie produkují důležité chemikálie zvané mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA). Tyto sloučeniny hrají řadu důležitých rolí u zdraví střev a mohou také pomoci řídit pocity hladu (zdroj zde).

Bifidobakterie také pomáhají produkovat další důležité chemikálie, včetně vitamínů B a zdravých mastných kyselin.

Mohou také pomoci předcházet infekcím z jiných bakterií, jako je E. coli, částečně tím, že produkují chemikálie, které zabraňují průniku toxinů do krve (zdroj zde).

Protože tyto bakterie jsou důležité pro zdraví, často se používají jako probiotika v doplňcích nebo v některých potravinách. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které při konzumaci poskytují specifické zdravotní přínosy.

Bifidobakterie u dětí

Tyto prospěšné bakterie jsou zvláště důležité pro tělo v raném věku. Ve skutečnosti jsou bifidobakterie jedním z prvních druhů bakterií, které rostou ve střevech dětí po jejich narození. V prvních několika týdnech života mohou tvořit až 60% všech bakterií v mikrobiomu kojenců (zdroj zde). Jejich hlavní úlohou během této doby je strávit zdravé cukry v mateřském mléce, které jsou důležité pro růst dětí.

Ve skutečnosti, děti, které jsou kojené, mají tendenci mít mnohem vyšší hladiny těchto prospěšných bakterií v jejich střevech, než ti, kteří jsou krmeni umělou stravou.

Sponzorováno

Podobně děti, které se narodí standardním vaginálním porodem, mají obvykle více bifidobakterií ve střevech ve srovnání s těmi narozenými císařským řezem. Předčasný porod může také snížit hladiny těchto bakterií u kojenců (výzkum na toto téma zde).

Bifidobakterie mohou také pomoci řídit imunitní systém.

Bifidobakterie mohou pomoci předcházet určitým onemocněním

Mnoho nemocí je spojeno s nízkým počtem bifidobakterií ve střevech. Například studie (třeba tato) ukázaly, že lidé s celiakií, obezitou, diabetem, alergickým astmatem a dermatitidou mají nižší hladiny bifidobakterií ve střevech ve srovnání se zdravými lidmi.

Z tohoto důvodu řada studií zkoumala, zda užívání bifidobakterií ve formě probiotických doplňků může zvýšit jejich množství ve střevě a zlepšit příznaky onemocnění. Některé druhy mohou pomoci zlepšit příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS), včetně nadýmání, křečí a bolesti břicha. Velká studie na 362 lidech zjistila, že užívání probiotika Bifidobacteria po dobu čtyř týdnů významně zlepšilo příznaky IBS.

Další studie zjistily, že stejné probiotikum s bifidobakteriemi také snížilo zánět u lidí se zánětlivým onemocněním střev, ulcerózní kolitidou, syndromem chronické únavy a psoriázou.

Tento zásadní kmen bakterií může pomoci zlepšit i další zdravotní ukazatele. Jedna studie zjistila, že užívání probiotika s bifidobakteriemi po dobu 45 dnů snížilo index tělesné hmotnosti (BMI) a krevní cholesterol u lidí s metabolickým syndromem. Další studie zjistily podobné pozitivní účinky na snížení cholesterolu.

Je zajímavé, že probiotikum s bifidobacteriemi mohou dokonce pomoci zdraví mozku. Dvě studie ukázaly, že v kombinaci s jinými probiotiky, bifidobakterie snížily psychologickou úzkost a negativní myšlenky spojené se smutnou náladou u zdravých lidí (výzkum zde). Jedna nedávná studie navíc ukázala, že probiotika mohou prospívat lidem s depresí.

A konečně další studie, kterou zde zmíníme, zkoumala účinky probiotika s bifidobakteriemi u 44 osob s IBS a mírnou až středně těžkou depresí. Ti, kteří probiotikum užívali, měli signifikantně nižší skóre deprese než ti, kteří užívali placebo.

Jak zvýšit počet bifidobakterií ve vašem střevě

Zvýšení množství bifidobakterií ve střevech může pomoci předcházet nebo léčit příznaky různých onemocnění. O tom jsme si už ve článku řekli.

Zde je několik způsobů, jak jim můžete pomoci bifidobakteriím růst:

Užívejte kvalitní probiotika

Konzumace probiotik s bifidobakteriemi může zvýšit jejich počet ve střevech. Soustřeďte se na kvalitní probiotika.

Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Tyto prospěšné bakterie mohou rozkládat vlákninu. Proto, potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou jablka, artyčoky, borůvky, mandle a pistácie, mohou pomoci bifidobakteriím prospívat.

Jezte prebiotické potraviny

Aby nedošlo k záměně s probiotiky, prebiotika jsou sacharidy, které pomáhají zdravým bakteriím růst. Cibule, česnek, banány a jiné ovoce a zelenina obsahují prebiotika – i ty mohou zvýšit počet bifidobakterií.

Jezte polyfenoly

Polyfenoly jsou rostlinné sloučeniny, které lze rozložit střevními bakteriemi. Polyfenoly z potravin, jako je kakao, zelený čaj a červené víno, zvyšují počet bifidobakterií ve střevě.

Jezte celá zrna

Celá zrna, jako je oves a ječmen, jsou velmi dobré pro zdraví střev a mohou pomoci zvýšit střevní bifidobakterie.

Jezte fermentované potraviny

Kvašené potraviny jako jogurt a kimchi obsahují zdravé bakterie. Obsahují hlavně laktobacily, ale někdy také obsahují bifidobakterie, a pomáhají jejich zvýšeni ve střevě.

Cvičení

Některé studie u myší naznačují, že cvičení může zvýšit počet bifidobakterií. Ukázalo se, že ženy, které cvičí více, mají také tendenci mít více bakterií (ale to může být způsobeno jinými faktory, jako je i jejich zdravá strava).

Kojení

Pokud můžete, zvažte kojení svého dítěte ke zvýšení jeho množství bifidobakterií. Kojené děti mají tendenci mít více bakterií než ty, které jsou krmeny umělou stravou.

Vyberte si vaginální metodu porodu, pokud je to možné

Děti narozené standardním vaginálním porodem mají více bifidobakterií než ty, které se narodily císařským řezem.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na správný příjem bifidobakterií? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva