Sponzorováno

Kozí mléko a účinky na zdraví: zlepšuje imunitu a působí proti alergii 4.79/5 (14)

Kozí mléko a zdravíNěkteří mu připisují zázračné léčivé účinky, u jiných je díky specifické vůni a chuti v nemilosti. Světové výzkumy i staleté zkušenosti našich předků však dokazují, že bychom udělali mnohem lépe, kdybychom kozí mléko pili pravidelně.

PROTI ALERGII

Kozí mléko má podobné složení jako kravské. Ve srovnání s ním jsou v něm však více zastoupeny aminokyseliny, které obsahují síru. Obsahuje i více vápníku, fosforu a jiných minerálních látek, vitamínu A, riboflavinu, enzymů a množství dalších prospěšných látek. Nachází se v něm i více mastných kyselin s krátkým řetězcem, které způsobují, že kozí tuk trávíme lépe než kravský. Jeho tukové částice se totiž rozměry a složením velmi podobají mateřské mléko.

Na rozdíl od kravského mléka neobsahuje látky, které jsou pravděpodobně odpovědné za alergie kojenců a malých dětí. Existuje mnoho studií, které se zabývaly jeho protialergickými účinky, avšak která složka to způsobuje, vědci dosud nezjistili. Je to velmi obtížné, neboť zde působí velké množství vzájemných vztahů mezi trávicím systémem člověka, jeho výživou, životním prostředím, stresem a samozřejmě i jeho genetickým vybavením.

Je však dokázáno, že až šedesát, sedmdesát procent dětí, které nesnášejí výrobky z kravského mléka, na kozí mléko není alergických.

Sponzorováno

DODÁVÁ ENERGII ZLEPŠUJE TRÁVENÍ

Pokud ho budete pít pravidelně, zlepšíte si imunitu a celkovou kondici. Kozí mléko účinkuje preventivně proti nádorovým onemocněním. Příznivě ovlivňuje trávení, působí na přecitlivělou žaludeční a střevní stěnu. Doporučuje se při potížích s průjmy, při krmení předčasně narozených dětí a dětské podvýživě.

Využívá se při fyzickém vyčerpání dětí, při poruše metabolismu tuků, při léčbě viróz, působí především na herpesových viry. Slouží jako zdroj energie, působí na tkáně svalů a jater.

Zpomaluje vývin aterosklerózy, snižuje hypoglykémii, ochraňuje klouby před artritidou. Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu a funkci lidského mozku. Účinkuje proti Parkinsonově chorobě. Zmírňuje nervozitu, stres, úzkostné stavy. Má již zmíněné protialergické účinky, působí na onemocnění kůže a pomáhá léčit astma.

Z voňavých pastvin

Nejkvalitnější mléko pochází od koz pasoucích se na přírodních pastvinách, kde rostou různé druhy trav a léčivých bylin. Kozičky však nepohrdnou ani mladými výhonky keřů či kůrou ze stromů. Samozrejmě, aroma i kvalitu mléka ovlivňují i ​​samotní chovatelé, podle toho, jak se o zvířata starají po zdravotní, výživové a hygienické stránce. Nákaze z klíšťat se dá vyhnout povařením nebo pasterizovaného kozího mléka. Vyrábějí se z něj chutné sýry, ale i tvaroh, brynza, oštiepky, žinčica. Výrobky ze sušeného mléka se využívají v kojenecké a dětské výživě.

Nejlépe uděláte, když si kozí mléko a výrobky z něj budete kupovat přímo od ověřených chovatelů, kteří na svých farmách dodržují přísná pravidla. Na Slovensku i Česku jich je dost, stačí se informovat ve svém okolí nebo na internetu.

VIDEO: Zkusit můžete i kozí máslo

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva