Sponzorováno

Kyselina chlorogenová a její účinky – v kterých potravinách ji najdete? 4.73/5 (15)

Nejvyšší koncentrace kyseliny chlorogenové se nachází v zelených kávových zrnkách a také v extraktu z těchto kávových zrn.

Nejvyšší koncentrace kyseliny chlorogenové se nachází v zelených kávových zrnkách a také v extraktu z těchto kávových zrn.

Kyselina chlorogenová byla objevena vědci někdy ve třicátých letech minulého století. Nejvyšší koncentrace kyseliny chlorogenové se nachází v zelených kávových zrnkách a také v extraktu z těchto kávových zrn.

Zelená kávová zrna jsou kávová zrna, která ještě nebyla pražena. Tato kávová zrna obsahují vyšší množství kyseliny chlorogenové. Předpokládá se, že tato látka má kladný přínos pro zdraví.

Ale co přesně je kyselina chlorogenová? Je popsána jako cholagogum, což je látka, která pomáhá regulovat tok žluči z jater (či látka zvyšující vylučování žluči nebo urychlující vyprazdňování žlučníku). Tato kyselina se nachází v mnoha rostlinách a káva je jednou z těch, kde se vyskytuje ve větší míře. Zelená kávová zrna skutečně obsahují až 7% kyseliny chlorogenové. Ale pouze v jejich přirozeném stavu, pokud zrna pražíme nebo jinak upravujeme, ztratí většinu obsahu této kyseliny. Proto není pravděpodobné, že pití kávy bude mít stejné účinky na ztrátu hmotnosti jako je tomu u nepražených kávových zrn.

Použití kyseliny chlorogenové

Určitě znáte zelenou kávu. Lidé zelenou kávu (nebo doplňky ze zelené kávy) konzumují pro její přínosy pro zdraví – a ty poskytuje právě kyselina chlorogenová. Mezi nejčastější potíže, s nimiž může pomoci, patří obezita, cukrovka a vysoký krevní tlak (i když přípravky s touto kyselinou byly použity i na jiné drobné zdravotní problémy).

V případě vysokého krevního tlaku se má za to, že kyselina chlorogenová snižuje krevní tlak o něco pomaleji než jiné přípravky a je potřeba ji užívat po delší dobu. Může také pomáhat lidem, kteří se již léčí s krevním tlakem, a to tak, že pomáhá lékům udržet správnou hladinu krevního tlaku. Pokud se díváte na kyselinu chlorogenovou z hlediska snižování hmotnosti, tak vězte, že vám pomůže zrychlit váš metabolismus a udržet hladinu cukru v krvi na normální úrovni. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a může diabetikům také korigovat velké výkyvy, které se týkají krevního cukru.

Ve studiích, ve kterých lidé konzumovali zelenou kávu (a tím pádem i kyselinu chlorogenovou), zaznamenali některé pozitivní účinky v oblasti obezity, vysokého krevního tlaku, Alzheimerovy choroby a diabetu 2. typu.

Kdy tedy kyselina chlorogenová nejvíce pomáhá? Podívejme se na několik případů blíže.

1. Obezita

V USA i v Evropě existuje miliony lidí, kteří mají nadváhu a bohužel musíme říct, že rok co rok přibývá více obézních jedinců. Pro všechny ty, kteří chtějí zhubnout a nechtějí se podrobit nějakému invazivnímu chirurgickému zákroku, je cesta pravidelného cvičení a zdravé stravy jedinou správnou cestou. A k tomuto základu můžete ještě přidat nějaké doplňky, které vám s obezitou pomohou. A právě kyselina chlorogenová může být takovým podpůrným doplňkem. Ale pozor, jen jako doplněk, ne jako základ boje s obezitou.

Výzkum ukázal, že pokud užíváte zelenou kávu nebo nějaký kvalitní zelený kávový extrakt, který obsahuje kyselinu chlorogenovou, cca 2-5x denně po dobu až 12 týdnů (záleží ale na dávkování toho kterého přípravku), můžete shodit více hmotnosti než ten, kdo nebere žádnou podporu hubnutí. Kyselina chlorogenová také pomáhá zpomalit vstřebávání tuku z potravy.

A řekneme to opět, stejně jako u jakéhokoli jiného doplňku stravy, budete muset změnit své stravovací návyky a budete muset začít cvičit nejméně třikrát týdně, abyste viděli nějaké významné výsledky. To si pamatujte.

Sponzorováno

2. Vysoký krevní tlak

Studie ukázaly, že užívání až 140 mg kyseliny chlorogenové po dobu 12 týdnů může snížit krevní tlak u lidí s mírným až středně vysokým krevním tlakem. Ale pokud máte opravdu extrémně vysoký krevní tlak, pak vám kyselina chlorogenová nemusí pomoci.

To znamená, že pokud trpíte mírným vysokým krevním tlakem a nechcete být na lécích, můžete zkusit užívat zelenou kávu nebo nějaký doplněk s vyšším množstvím kyseliny chlorogenové. Právě ta může pomoci kontrolovat krevní tlak. Nedávné výzkumné studie prokázaly, že kyselina chlorogenová může snížit jak systolický, tak diastolický krevní tlak.

3. Alzheimerova choroba

Bylo provedeno opravdu jen málo výzkumů o účinku kyseliny chlorogenové na pacienty s Alzheimerovou chorobou. Je zde ale předpoklad, že tato kyselina může být schopna pomáhat pacientům se zachováním jejich duševního stavu. Jsou však potřeba další výzkumy, to je potřeba říci upřímně.

4. Cukrovka – diabetes typu 2

U lidí s diabetem 2. typu může kyselina chlorogenová pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi a jejich metabolismus. Většina lidí s cukrovkou má problémy se ztrátou hmotnosti nebo udržováním své zdravé hmotnosti. Výzkumné studie ukázaly, že kyselina chlorogenová může pomoci snižovat hladinu cukru v krvi tím, že pomáhá předcházet výkyvům (špičkám) krevního cukru. Tato kyselina také může moc pěkně zrychlit váš metabolismus.

5. Pozitivní vliv na játra

Další výhodou kyseliny chlorogenové má co do činění s játry. Pravidelná konzumace zelené kávy omezuje několik onemocnění jater včetně rakoviny jater a cirhózy jater. Extrakt zelené kávy obsahuje až 50% kyseliny chlorogenové. Bylo zjištěno, že zelený kávový extrakt s vysokou hladinou kyseliny chlorogenové inhibuje glukóza-6-fosfát, což zvyšuje množství glukózy, která se tvoří v játrech. Z dlouhodobého hlediska může pomoci snížit riziko vzniku cukrovky.

6. Zmenšuje riziko žlučníkových kamenů

Další výhoda vzešla z výzkumu Harvardské univerzity, kterého se účastnilo více než 80 000 žen. Při tomto výzkumu se zjistilo, že ženy, které konzumovaly pravidelně denně zelenou kávu, měly menší riziko žlučníkových kamenů. Při pití jen jednoho šálku kávy nebyl pozorován žádný účinek, konzumace dvou šálků kávy denně snížil riziko operace žlučníku o 9 procent; tři šálky kávy snížily riziko o 22 procent; a pití 5 nebo více šálků kávy denně snížilo riziko o 28 procent.

Kyselina chlorogenová a vedlejší účinky

Pokud se rozhodnete pro zelenou kávu nebo nějaký extrakt, existuje několik vedlejších účinků, o kterých byste měli vědět. Ve většině případů se zelená káva může konzumovat několikrát denně až do dávky přibližně 60 až 185 mg celkem. Stejně jako u jiných doplňků byste neměli překročit doporučenou dávku nebo dobu, kterou přípravek užíváte. Například zelenou kávou byste neměli užívat déle než 12 týdnů.

Protože zelená káva obsahuje kofein, mohou se objevit vedlejší účinky, které přicházejí s kofeinem – může způsobit nevolnost, rozrušení žaludku, neklid a nespavost. Pokud jste těhotná nebo kojíte, raději přípravky s kyselinou chlorogenovou neberte. Není dostatek důkazů, které by ukazovaly, zda je pro těhotné ženy bezpečná nebo ne.

Interakce s kyselinou chlorogenovou

Sponzorováno

Zelená káva může také intereagovat s léky používanými k léčbě úzkosti nebo deprese, proto byste měli být opatrní, když takové léky užíváte. Pokud si nejste jisti, jaké účinky má kyselina chlorogenová na vás či léky, které užíváte, poraďte se se svým lékařem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Kyselina chlorogenová a její účinky – v kterých potravinách ji najdete?”

 1. Katka napsal:

  Dobrý den.
  Není mi zcela jasné působení. Píše se, že kyselina chlorogenová působí dobře na vysoký tlak, a zároveň, že obsahuje kofein, kterému se mají lidé s vyšším tlakem vyhýbat. Můžete mi prosím objasnit, jak je toto možné?
  Děkuji
  Katka

  • Laboratorní studie prokázaly, že kyseliny chlorogenové mohou vychytávat volné radikály a zvyšovat antioxidační kapacitu, a výzkumy na zvířatech také prokázaly, že kyseliny chlorogenové mohou způsobit dilataci krevních cév (roztažení krevních cév).

   Dále bylo prokázáno, že konzumace chlorogenových kyselin u zdravých lidí způsobuje snížení krevního tlaku tím, že podporuje účinky oxidu dusnatého (silný vazodilatátor).

   Konzumace chlorogenových kyselin může způsobit snížení systolického a diastolického krevního tlaku.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva