Sponzorováno

Klaudikace, ta bolí – bývá příznakem onemocnění periferních tepen 4.93/5 (14)

klaudikaceKlaudikace je bolest způsobená příliš malým průtokem krve (např. během cvičení). Někdy se nazývá intermitentní klaudikace, tento stav obvykle postihuje cévy v nohách, ale vyloučeny nejsou ani horní končetiny. Zpočátku takto postižený člověk pociťuje bolest jen během cvičení, ale jak se klaudikace zhoršuje, může člověk pociťovat bolest i v klidovém stavu.

I když je tento stav někdy považován za nemoc, klaudikace je jen technickým příznakem nemoci. Nejčastěji je klaudikace příznakem onemocnění periferních tepen, což je potenciálně vážné, ale léčitelné problém krevního oběhu. S léčbou, může být člověk schopni udržet svůj aktivní životní styl bez bolesti.

Příznaky klaudikace

  • Bolest při cvičení. Takto postižený člověk může pociťovat bolest nohou, lýtek, stehen, boků a hýždí v závislosti na tom, v které části těla jsou jeho tepny zúžené nebo poškozené. Klaudikace může postihovat i horní končetiny.
  • Intermitentní bolest. Bolesti mohou přicházet a odcházet, záleží na intenzitě a námaze vykonávané aktivity.
  • Bolest v klidu. Pokud tento stav postupuje a zhoršuje se, může člověk pociťovat bolest v nohou, i když je v sedě nebo v leže.
  • Změna barvy kůže nebo vředů. Pokud je průtok krve značně snížen, prsty mohou mít modrou barvu nebo jsou chladné na dotek. Mohou se také vytvořit vředy na nohou.

Další možné příznaky:

  • bolest nebo pocit pálení
  • slabost

Kdy navštívit lékaře?

Pokud člověk pociťuje bolest v nohou nebo rukou při cvičení měl by se poradit se svým lékařem. Pokud se klaudikace a onemocnění periferních tepen neléčí, může dojít ke snížení kvality života a zároveň vést k potenciálně život ohrožujícím komplikacím. Klaudikace může omezit možnosti podílet se na společenských a volnočasových aktivitách, pracovat a cvičit.

Klaudikace je nejčastějším příznakem onemocnění periferních tepen. Při onemocnění periferních tepen, tepen, které dodávají krev do končetin jsou poškozeny, obvykle v důsledku aterosklerózy. Ateroskleróza se může vyvinout v některé z tepen.

Ateroskleróza má za následek, že tepny se zužují a stávají se méně pružnými. To proto, že tepny se ucpávají shluky tuku, cholesterolu a jiných materiálů, které se nazývají aterosklerotický plak. Tento plak může ucpat tepny, takže jsou úzké a krev přes ně nemůže normálně závodit. Tehdy člověk cítí bolest, protože svaly na nohou nejsou dostatečně zásobeny okysličenou krví. Kyslík je palivo, které svaly potřebují k podání výkonu.

Sponzorováno

Klaudikace není jedinou možnou příčinou takových příznaků. Jsou známy i další podmínky spojené s podobnými příznaky, které je třeba zvážit, patří sem například spinální stenóza, periferní neuropatie, určitá onemocnění pohybové soustavy a hluboká žilní trombóza.

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro klaudikaci jsou stejné jako ty, pro rozvoj aterosklerózy, včetně:

  • Kouření
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Vysoký krevní tlak
  • Obezita (index tělesné hmotnosti nad 30)
  • Diabetes
  • Věk starší než 70 let
  • Rodinná anamnéza aterosklerózy, onemocnění periferních tepen nebo klaudikace

V extrémních případech, oběh v nohou nebo rukou může být omezen tak, že člověk cítí bolest, i když nevykonává žádnou namáhavou činnost a zároveň jsou jeho nohy nebo ruce na dotek chladné. Závažné onemocnění periferních tepen může vést ke špatnému hojení poranění kůže a vředům. Takové poranění a vředy mohou způsobit gangrénu a vyžadovat amputaci končetiny.

Klaudikace může být obtížné diagnostikovat, protože mnoho lidí se domnívá, že bolest je nežádoucí ale nevyhnutelný důsledek stárnutí, a někteří lidé prostě omezí jejich aktivity, aby tak zabránili bolesti. Testy, které lékaři používají k diagnostice zdravotního stavu jsou často neinvazivní, a mohou vést k obnovení aktivního života.

Některé běžné testy používané k diagnostice klaudikace:

  • Kontrola impulzů v nohách
  • Srovnání krevního tlaku v oblasti kotníků a krevního tlaku v rukách
  • Ultrazvuk, který monitoruje průtok krve v postižené oblasti
  • Magnetická rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT), angiografie ukazuje poškození cév

Sponzorováno

Bolest v nohou může být také způsobena jiným onemocněním nebo zraněním, například poškozením páteře, kloubů nebo svalů.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva