Sponzorováno

Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) a jeho účinky na zdraví 4.43/5 (72)

Šišák bajkalský (lat. Scutellaria baicalensis) je populární lék mezi bylinkáři a těmi lidmi, kteří hledají řešení nemocí v přírodních prostředcích a bylinkách.

Šišák bajkalský (lat. Scutellaria baicalensis) je populární lék mezi bylinkáři a těmi lidmi, kteří hledají řešení nemocí v přírodních prostředcích a bylinkách.

Scutellaria baicalensis, také známá jako Šišák bajkalský, je vytrvalá kvetoucí rostlina, která je vysoce ceněna pro své léčivé vlastnosti. Bylinka obyčejně dorůstá do výšky 15 až 50 cm. Tato nízko rostoucí rostlina má květy, které mohou mít barvu od modré, až po fialovou. Tyto květy jsou přehledně uspořádány do hroznovitého květenství. Šišák je oblíbený zejména v tradiční čínské medicíně, jeho kořen je rozemletý na prášek, a pak se používá k léčbě různých onemocnění, včetně alergií, bolestí hlavy, infekcí a zánětů v těle. Šišák kvete někdy ke konci léta a na podzim.

A jaké má účinky na naše zdraví? Podívejte se na náš přehled.

1. Má protinádorové vlastnosti

Předběžné testy in vitro a testy na zvířatech ukázaly, že některé z fytochemikálií a sloučenin na bázi rostlin v přípravku Scutellaria baicalensis mohou vyvolat počáteční buněčnou smrt u některých typů rakoviny – to uvádí Cancer Center Memorial Sloan-Kettering. Některé studie však ukázaly, že baicalin, jedna ze složek rostliny, může ve skutečnosti oslabit protinádorový potenciál extraktu ze šišáku. Ve studii publikované v roce 2013 vědci z univerzity v Chicagu připravili extrakt z Scutellaria, ze kterého byl baikalin odstraněn a použil ho k léčbě lidského kolorektálního karcinomu in vitro. V březnovém vydání „Mezinárodního žurnálu onkologie“ výzkumníci uvedli, že tento jedinečný vzorec šišáku bajkalského bez baicalinu výrazně potlačil růst maligních buněk a urychlil jejich zánik.

2. I antialergické vlastnosti

Na základě tradičního použití, jako například výše zmíněného protizánětlivého výzkumu, jihokorejští vědci zkoumali účinky přípravku Scutellaria baicalensis při snižování nežádoucích reakcí na známé alergeny. Provedli laboratorní a zvířecí testy, aby zhodnotili antialergické vlastnosti Šišáku bajkalského. V článku z časopisu „Journal of Ethnopharmacology“ z května roku 2012 se ukázalo, že kůže krys, do které byla injekčně aplikována látka ze Šišáku, vykazovala významně méně zánětlivou reakci, než jaká byla pozorována u kontrolních skupin poté, co obě skupiny byly podrobeny známým alergenům. Lidské buňky předběžně ošetřené přípravkem Scutellaria vykazovaly výrazné snížení úrovní histaminu, když byly vystaveny in vitro známým alergenům (histaminy jsou proteiny, které tělo uvolňuje v reakci na alergeny).

3. Neuroprotektivní vlastnosti

Cévní mozková příhoda může způsobit významné poškození mozkových buněk zbavených kyslíku během přerušení toku krve do mozku – ať už je způsobena krevní sraženinou nebo krvácením do mozku. Vědci z Jižní Korey provedli studie na zvířatech, aby zhodnotily schopnost přípravku Scutellaria baicalensis (Šišák bajkalský) a čtyř jeho bioaktivních složek, aby minimalizovaly poškození mozku. Laboratorní krysy, u kterých byla vyvolána cévní mozková příhoda, byly léčeny metanolovým extraktem ze Scutellarie a čtyřmi jeho složkami:

V roce 2012 vydali výzkumníci studie „Planta Medica“, v nichž uvedli, že všichni činitelé s výjimkou baikalinu významně inhibovali úmrtí mozkových buněk a demonstrovali tak silnou potenciální úlohu při léčbě mozkové mrtvice.

4. Antidiabetické vlastnosti

Čínská studie naznačuje, že baikalein a baicalin, dvě z bioaktivních složek ve Scutellaria baicalensis, mohou být užitečné při léčbě diabetu. V laboratorní studii vědci ošetřovali pankreatické buňky křečků fytochemikáliemi ze Šišáku bajkalského. Zjistili, že obě látky prodloužily míru přežití těchto buněk a také stimulovaly sekreci inzulínu v přítomnosti glukózy. Výzkumníci publikovali své závěry v čísle časopisu „Advanced Materials Research“ z roku 2012.

Sponzorováno

5. Analgetické vlastnosti – snižuje bolest

Šišák má určité analgetické vlastnosti, což znamená, že konzumace může pomoci zmírnit bolest v celém těle, částečně prostřednictvím snížení zánětu. Můžete si z něj také vytvořit pastu a aplikovat ji přímo na oblasti, které jsou bolestivé. Může to být významná podpora pro hojení ran nebo pokud se zotavujete z úrazu. Také malé škrábance a modřiny se mohou léčit rychleji místní aplikací šišáku – je bohatý fenolické sloučeniny, flavony stimulují průtok krve a pomáhají předcházet infekci.

6. Zklidňuje nervový systém

Pokud trpíte nervovou poruchou, možná máte nějaké záchvaty nebo jiné spastické nežádoucí účinky, které jsou důsledkem problému v nervovém systému. Čaj ze šišáku může uklidnit nervový systém a zabránit těmto nepříjemným projevům. Byl tradičně používán ke snížení frekvence záchvatů a jejich závažnosti u těchto pacientů.

7. Odstraní toxiny – detoxikuje

Pokud hledáte způsob, jak detoxikovat své tělo a zlepšit tak celkový zdravotní stav, může být Šišák fajn věc. Ve studii byl totiž spojen se zvýšenou antioxidační aktivitou v játrech, což je jeden z nejpomaleji se regenerujících orgánů, a tento účinek může výrazně zvýšit účinnost jater. To ve finále snižuje hladiny toxinu v těle a krvi, čímž zlepšuje vaše celkové zdraví.

Kde Šišák roste?

Scutellaria baicalensis (Šišák bajkalský) pochází z východní Asie. Roste hojně v oblastech jezera Bajkal, na východní Sibiři a severní Číně. Nejčastěji se nachází na otevřených, slunečných loukách ve vyšších výškách. Roste dobře na písečných nebo skalnatých suchých půdách.

Které části šišáku se používají?

Kořen šišáku se používá pro léčebné účely. Rostlina je ponechána v růstu asi 4 roky předtím, než je kořen odebrán. Důvodem je, že množství užitečných rostlinných složek je vyšší právě u starších rostlin. Kořeny se sklízí na jaře nebo na podzim a suší se.

V jakých formách se prodává?

Výtažky, tablety, kapsle, tekuté extrakty kořenových látek Scutellaria baicalensis. Všechny tyto přípravky lze koupit.

Při jakých problémech se dá Šišák použít?

Zmíněný seznam vlastností a dlouhá anamnéza použití, nedávno provedené laboratorní studie na zvířatech. Ty všechny podporují tvrzení, že Scutellaria baicalensis pomáhá bojovat, zmírňovat nebo předcházet takovým chorobám, jako jsou například:

  • rakovina (rostlina inhibuje účinky houbových toxinů způsobujících rakovinu)
  • syndrom chronické únavy (zinek nalezený v rostlině pomáhá předcházet tomuto onemocnění),
  • úzkost a stres (Šišák blokuje nadprodukci stresového hormonu, což je také užitečné pro zvládnutí bolesti hlavy),
  • bolest hlavy a kocovina,
  • alergie a astma (zmíněná látka baikalin v bylině kontroluje hormonální reakce a uvolňování histaminu při expozici spouštěčů alergie),
  • infekce chřipkou, pneumonií a infekce uší (proces replikace a množení virů, bakterií a hub je blokován látkami v šišáku, je nejúčinnější proti Candidě, Streptococcus, Staphylococcus a jiným),
  • diabetes a ateroskleróza,
  • srdeční záchvat (riziko srdečního záchvatu je významně sníženo kvůli snížení hladiny cholesterolu šišákem),
  • hypertenze (diuretická schopnost přípravku Scutellaria pomáhá snížit krevní tlak a dilatovat krevní cévy),
  • vysoký cholesterol (stimulace žlučníku produkující více žlučových účinků při „dostání“ cholesterolu z jater do střev a ven z těla),
  • onemocnění parodontu (Sutellaria zvyšuje produkci kolagenu v dásních, což pomáhá zvrátit záněty dásní a zabraňuje periodontálním onemocněním).

Scutellaria baicalensis georgi je populární lék mezi bylinkáři a těmi lidmi, kteří hledají řešení nemocí v přírodních prostředcích. Doufejme, že brzy vědecký výzkum poskytne ještě více informací o skryté síle byliny, jejích výhodách a co je ještě důležitější, pokud jde o jeho praktické použití, dávkování a rizika.

Sponzorováno

A co vy? Jaké se šišákem máte zkušenosti? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte v komentářích.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva