Sponzorováno

Příliš vysoký cholesterol ovlivňuje negativně i kvalitu sexu – jak cholesterol snížit? 4.71/5 (17)

 • Příliš vysoký cholesterol v těle může mít různé dopady na zdraví, včetně možného vlivu na sexuální funkci. Avšak vztah mezi vysokým cholesterolem a sexuální funkcí je komplexní a závisí na mnoha faktorech.
 • Kardiovaskulární onemocnění: Vysoký cholesterol může přispívat k ucpávání cév a arterií a zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Kardiovaskulární problémy mohou ovlivnit průtok krve do pohlavních orgánů a také způsobit problémy s erekcí u mužů a celkově ovlivnit sexuální funkci.
 • Endotelová dysfunkce: Vysoký cholesterol může způsobit poškození endotelu, což jsou buňky vnitřní vrstvy cév. Endotelová dysfunkce může ovlivnit pružnost cév, což může mít vliv na průtok krve do oblastí sexuálních orgánů.
 • Hormonální nerovnováha: Některé studie naznačují, že vysoký cholesterol může negativně ovlivnit hladiny pohlavních hormonů, jako jsou testosteron a estrogen, což může mít vliv na sexuální touhu a funkci.
 • A konečně vysoký cholesterol může být spojen s obezitou, která sama o sobě může mít negativní dopad na sexuální zdraví.
 • Důležité je si uvědomit, že individuální reakce na vysoký cholesterol jsou různé, a ne každý jedinec s vysokým cholesterolem bude mít problémy se sexuální funkcí. Nicméně, pokud máte obavy ohledně vysokého cholesterolu a jeho možného vlivu na sexuální zdraví, měli byste konzultovat s lékařem.
 • Léčba vysokého cholesterolu a úpravy životního stylu mohou přispět k celkovému zlepšení zdraví, včetně sexuálního.

Silná konzumace alkoholu může způsobit zvýšení hladin triglyceridů (typu tuku) v krvi a zvýšení celkového cholesterolu.

Na kvalitě sexuálního styku záleží, to bezesporu potvrdí každý. Věděli jste ale, že například vysoký cholesterol má vliv na kvalitu pohlavního styku? Vysoký cholesterol je tichý zabiják a mnohdy ani nevíte, že by se tento problém mohl týkat i vás. A právě například poruchy erekce mohou být u mužů znakem vysokého cholesterolu, protože krev špatně, například nedostatečně, cirkuluje do penisu, což může být znakem špatné průchodnosti cév vlivem vysokého cholesterolu.

Pražská IKEM přišla s nelichotivou studií. Odhaduje se totiž, že zvýšený cholesterol má přibližně 70 % populace v České republice. A desítky procent o tom ani netuší. Podstatnou část tvoří dnes i děti.

Jak snížit cholesterol?

Vysoký cholesterol je opravdu životu nebezpečný problém, proto je velmi vhodné pátrat po tom, jak snížit cholesterol.

Naštěstí je mnoho způsobů, jak je možné snížit cholesterol dokonce bez léků. Měli byste se však vždy poradit s lékařem, zda jsou u vás léky nutné či nikoli. Lékař je jediný, kdo může kvalifikovaně zhodnotit váš zdravotní stav pomocí odborného vyšetření.

Sponzorováno

Nadměrná hladina cholesterolu totiž přináší značná rizika zdravotního stavu.

 • začněte zdravě hubnout, kila navíc značně zvyšují riziko vysokého LDL cholesterolu
 • žijte aktivně, denně zkuste cvičit alespoň 30 minut
 • pokud kouříte, přestaňte nebo to alespoň razantně omezte
 • alkohol konzumujte občas a v rozumné míře, ideálně ale vůbec – některé studie ale naznačují, že mírná konzumace alkoholu, zejména červeného vína, může být spojena s mírným zvýšením hladin „dobrého“ HDL cholesterolu. HDL cholesterol pomáhá odstraňovat „špatný“ LDL cholesterol z cév.
 • jezte zdravě, žádné fastfoody, zpracované potraviny a zbytečná kila navíc
 • nevystavujte se dlouhodobě nadměrnému stresu
 • pokud máte vysoký cholesterol v rodině, sledujte svou hladinu cholesterolu pravidelně

Pozor na menopauzu a vysoký cholesterol u žen

Rizikovým faktorem u žen je vysoký věk. Ženy s přibývajícím věkem mají mnohem větší riziko zvýšeného cholesterolu.

A právě ženy v tomto věkovém období musí ale také bojovat s menopauzou. Menopauza přichází přibližně od 45. do 50. roku života. Tělo ženy je v tuto chvíli velmi oslabeno, navíc může docházet k horšímu zvládání menopauzy a jejich příznaků, jako jsou například návaly horka, nadměrné pocení, buzení během noci či úzkosti.

Takže co je důležité? Musíme si uvědomit, že vlivy vysokého cholesterolu na sexuální zdraví mohou být individuální a závisí na celkem mnoha faktorech, včetně celkového zdraví, životního stylu a genetických predispozic. Nejde soudit paušálně. Pokud máte obavy ohledně vysokého cholesterolu a jeho vlivu na kvalitu sexu, měli byste to určitě konzultovat s vaším obvodním lékařem. Lékař vám může poradit ohledně možných opatření ke snížení cholesterolu a podpory celkového kardiovaskulárního zdraví. To je důležité.

Sponzorováno

A co vy? Bojujete s vysokým cholesterolem a souvisejícími intimními problémy? Napište mi do komentářů.

A dále si o cholesterolu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva