Zkusil jsem baňkování, jaké to bylo? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

Zkusil jsem baňkováníBaňkování je dnes celkem v módě, celebrity a olympijští sportovci stojí ve frontě na toto privilegium. Rozhodl jsem se vyzkoušet baňkování na vlastní kůži, abych zjistil, jestli to bolí tak strašně, jak vypadá, že by to bolet mělo.

Co je to vlastně to baňkování?

Pokud jste o baňkování neslyšeli, předpoklad je jednoduchý – malé pohárky jsou připevněny k pokožce vytvořením vakua pod nimi. Podtlak nasává kůži nahoru do kalíšku. Ano, tak to jednoduché.

Možná jste viděli baňkování na zádech celebrit a sportovců. Známky baňkování jsou v podstatě obrovské modřiny. A vypadá to i celkem dost bolestivě.

Modřiny po baňkování

Modřiny po baňkování

Co má baňkování dělat?

Baňkování se používá k léčbě bolesti, zmírňuje jizvy hluboko ve svalech a pojivových tkáních a snižuje otoky a svalové uzlíky. Stejně jako mnoho doplňkových ošetření má baňkování minimalizovat cirkulující toxiny tím, že je vtáhne do pokožky, kde se snáze odstraní.

I když se tato léčba teprve nedávno proslavila díky celebritám, je zde už stovky či tisíce let. Podle tradiční čínské medicíny baňkování zlepšuje tok čchi (vaše vitální životní síla) a může pomoci léčit nachlazení, bronchitidu a dokonce i zápal plic.

Baňkování bylo praktikováno jako součást starověké perské medicíny; podle jednoho článku o tradiční perské medicíně baňkování „evakuuje morbidní materiály z ohrožených orgánů“. Ebersův papyrus, napsaný před více než 3000 lety, zmiňuje, že baňkování bylo v té době v Egyptě samozřejmostí. Baňkování dokonce doporučoval i Mohamed.

Je však důležité si uvědomit, že to, že má praxe dlouhou historii, neznamená, že dělá to, co se o ní tvrdí. Chtěl jsem to zjistit na vlastním těle.

Mám pár problémů, o kterých jsem doufal, že se mi uleví: aktuálně mám bolavá záda, mám rýmu, se kterou se prostě nemůžu zbavit, jsem si docela jistý, že moje qi je mimo mísu. A určitě bych si vystačil s evakuací morbidního materiálu z mých ohrožených orgánů.

Mám však pouze jednu relaci baňkování, takže nemohu úplně očekávat, že budu zcela zdráv – hlavně mě zajímá, jaký je to pocit.

Přichází den baňkování

Jsem poměrně nervózní typ a musím přiznat, že když jsem se blížil ke klinice, začaly mi trošku téct nervy. Když jsem se blížil, všiml jsem si, že nápis na dveřích kliniky hlásal „zavřeno“. No vida, ulevilo se mi. Ale když jsem zatlačil na dveře, bylo otevřeno. Nebylo cesty zpět.

Můj terapeut byl dobrý a dobře zběhlý v baňkování; zeptal se mě, v co jsem doufal, že získám baňkováním. Informoval jsem ho o svém pocitu v dolní části zad a on se rozhodl, že začne masáží hlubokých tkání, po které bude následovat baňkování.

Vysvětlil, že odkud pochází, a že baňkování, když cítím rýmu, není vůbec hloupý nápad. Kdykoli byl nachlazený, jeho babička používala podobnou techniku ​​​​se zavařovacími sklenicemi, které mu „vytáhly hlen z plic“.

Připomněl jsem si, že tato praxe je rozšířená ve velké části světa po tisíce let, a pokusil jsem se uvolnit se do zážitku.

Zůstal jsem sám v potemnělé terapeutické místnosti, svlékl jsem se do spodního prádla a přemýšlel, co přinese dalších 60 minut.

Terapeut vešel do místnosti a začala masáž hlubokých tkání. V životě jsem jen podstoupil opravdu hodně masáží. Ukázalo se, že mám rád masáže. Myslím, že jsem ze sebe potřeboval vymáčknout nějaké napětí. Občas to bolelo, to ano, ale cítil jsem, že si to zasloužím.

Než jsem se pustil do této mise, provedl jsem svůj výzkum a zjistil jsem, že existují tři hlavní typy baňkování: mokré, ohnivé a suché.

Při baňkování ohněm je vakuum, které přilepí baňku ke kůži, vytvořeno… uhodli jste… ohněm; normálně se používá hořící koule vaty. Při mokrém baňkování se po několika minutách baňkování udělají do kůže malé řezy, baňky se pak na kůži nasadí, aby se vytáhla krev. Rozhodl jsem se pro suché baňkování, které nezahrnuje ani oheň, ani krvácení.

Baňkování začíná

Pak přišel čas na baňkování. Začali jsme na jednoduchém gumovém kalíšku; stiskl gumu a ta byla připevněna k mému tělu. Přetahoval mi ji nahoru a dolů po zádech, stále pevně přilepenou k mé kůži. V některých místech, zvláště blíže mému krku, byla přidružená bolest, ale nic příliš extrémního. Byla to taková ta dobrá bolest. Připadalo mi to, jako by se pod mou kůží dělo něco konstruktivního.

Sponzorováno

Ale poté, co baňkování gumovou baňkou skončilo, terapeut přešel ke skleněným kelímkům a… planoucí vatě. Oheň jsem nečekal.

S hlavou zabořenou do masážního prkna jsem plamen neviděl, ale cítil jsem teplo. Trhl jsem sebou a napjal se. Ale nemusel jsem se obtěžovat; bylo to bezbolestné. Vydechl jsem úlevou, ale stále jsem se napínal pokaždé, když jsem ucítil teplo blízko mé kůže.

Každý kalíšek byl nejprve připevněn k mé spodní části zad, než byl odtažen na místo odpočinku výše – trochu to bolelo, ale nebylo to tak hrozné jako stopy, které po sobě zanechal. Byl to zvláštně příjemný pocit. Když jsem měl kůži pevně staženou pod poháry, připadalo mi to, jako by mě objímala silná, a přesto starostlivá skleněná chobotnice.

Baňkování a vědecké studie

Dvěma slovy – vlastně ne. Je všeobecně přijímáno, že většina účinků připisovaných baňkování je způsobena placebo efektem. Systematický přehled z roku 2011 došel k závěru: „Účinnost baňkování byla prokázána pouze jako léčba bolesti, a i u této indikace přetrvávají pochybnosti.“

Ale přezkum 75 randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2015, včetně 11 077 účastníků, poskytl větší podporu. Studie dochází k závěru, že „baňkování by mohlo být účinné při léčbě bolesti a invalidity spojené s chronickou bolestí krku nebo chronickou bolestí dolní části zad“.

Metaanalýza 135 randomizovaných kontrolovaných studií zjistila potenciální přínosy pro řadu onemocnění, včetně herpes zoster, akné, paralýzy obličeje a cervikální spondylózy (artritida na krku). Autoři však poznamenávají, že mnoho studií zahrnovalo významné zkreslení a že je zapotřebí další výzkum.

Snad nejméně vědeckým tvrzením za baňkováním je jeho schopnost „detoxikovat“. Detoxikace je termín, který se v oblasti zdraví a wellness stal velmi módním, ale nemá konkrétní význam. Tak jsem se zeptal jedné z našich expertek, co si o tomto termínu myslí v tomto kontextu, a řekla:

„Možná je detox trochu nesprávný termín. Vakuum vytvářené baňkováním způsobuje lokalizovanou expanzi tkáně. To usnadňuje hlubokou vazodilatační reakci ke zvýšení cirkulace / průtoku krve do bolestivých zúžených oblastí. Zvýšená cirkulace zlepšuje zásobování kyslíkem a buněčný metabolismus, což snižuje zánětlivé (nebo toxické) látky.“

Barva kůže po baňkování

Milovníci baňkování tvrdí, že barva šrámů na kůži vám může něco říct o stavu vašeho těla a vašich zraněních. Toto pochází z článku, který napsala uznávaná akupunkturistka Susan Johnson:

„Problémy související s nahromaděním toxinů nebo svalovými křečemi způsobí zbarvení kůže pod pohárkem, zatímco problémy týkající se nervů nebo kostí se nezbarví vůbec. Lehká nebo střední [energetická] blokáda způsobí, že kůže pod šálkem se zbarví do růžova nebo červena a bude trvat den nebo dva, než tato barva vybledne. Silná stagnace může způsobit, že kůže zbarví hlubokou šarlatovou, fialovou nebo dokonce černou; může trvat 7–10 dní, než se tmavá barva rozptýlí.“

Zajímavé je, že při pohledu na barvu mé pokožky, jak byla nasávána do košíčků, byl terapeut schopen správně identifikovat, že nejhůře postiženými oblastmi jsou levá strana mého krku a pravá spodní strana zad. Zajímavé.

Fungovalo baňkování na moje problémy?

No, pořád mám rýmu, ale nejsem si jistý, že by to vyléčilo jedno baňkování, asi ne. Nemohu vám říct, co má qi za lubem, a ani nevím, jak mám postupovat při kontrole evakuace morbidních materiálů.

Moje záda se však cítí mnohem lépe a mám z toho zážitku fakt dobrý pocit. Ať už to byla uklidňující slova terapeuta, masáž nebo pár hodin pryč od mého stolu, to se nikdy nedozvíme a v tuto chvíli je mi to asi i celkem jedno. Cítím se lépe.

Udělal bych to znovu? Možná, vlastně určitě. I když mě to překvapuje, že to říkám, celý zážitek mi připadal docela příjemný. Teď, když to píšu, pár hodin poté, co jsem si oblékl oblečení, se stále cítím optimisticky a ani v nejmenším mě nic nebolí. Zítra vám dám vědět, jak se cítím.

Druhý den

Sponzorováno

K mému překvapení stále nic nebolí, ale moje záda vypadají, jako bych zápasil wrestling. Ale cítím se fakt příjemně a dobře.

A dále si přečtěte

Další studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva