Sponzorováno

5 důvodů proč se vyplatí pít čaj 4.73/5 (22)

5 důvodů proč se vyplatí pít čajČaj vás nejenže zahřeje, ale také dokáže udělat zázraky se zdravím. Pokud si z jeho pití uděláte denní rutinu, nemusíte se obávat o svůj pitný režim, přičemž právě pití množství tekutin je nezbytnou součástí boje s nadváhou. Žádný čaj vás z nemoci nevyléčí, ale jak ukázaly několik výzkumy, dokáže díky množství užitečných látek významně pomoci při některých problémech.

1. Čaj Posílí váš imunitní systém

Zelený čaj zvyšuje množství T-lymfocytů, které jsou mimořádně důležité pro imunitní systém. Jak vysvětluje profesorka z Oregonské univerzity Emily Ho, když jednou úplně pochopíme fungování čajů, lze je využít i v medicíně jako jednoduchou a bezpečnou pomoc při autoimunitních a dalších onemocněních.

2. Sníží riziko kardiovaskulárních nemocí

Pití tří a více šálků čaje denně podle vědců snižuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční, pravděpodobně díky množství antioxidantů, které obsahuje. Další výzkum zas ukázal, že zelený a černý čaj mohou předejít ateroskleróze.

Sponzorováno

3. Bojuje s nádory

Skotští vědci tvrdí, že látka zvaná epigallokatechin galát (EGCG), která se nachází v zeleném čaji, aplikovaný na nádor, ho dokáže zmenšit.

„Když jsme použili naši metodu, extrakt ze zeleného čaje každý den zmenšil mnohé nádory, v některých případech zcela zmizely,“ tvrdí Christine Dufes, která se zúčastnila výzkumu. V tomto případě však nepomůže, pokud ho budete pít, tak se totiž EGCG k nádoru nedostane. Čaj obsahuje množství antioxidantů bojujících s nebezpečnými volnými radikály, působí jako prevence rakoviny.

4. Pomůže starším lidem

Zelený čaj je prospěšný pro lidi ve vyšším věku. Pomůže jim při jedoduchých činnostech, které jsou s přibývajícími léty stále problémovější, jako koupání či oblékání. Ukázal to výzkum zveřejněný v American Journal of Clinical Nutrition. Zúčastnilo se na něm 14 tisíc dospělých od 65 let, jejichž sledovali po dobu tří let. Ti, kteří pili nejvíce zeleného čaje, se o sebe dokázali postarat lépe než ti, kteří čaj nepili.

5. Může snížit krevní tlak

Pití černého čaje dokáže mírně snížit krevní tlak – bohužel, jak ukázal výzkum, nestačí to na úplné vyléčení hypertenze. Pokud chcete pocítit výsledky, měli byste ho pít třikrát denně.

VIDEO: Zdravé přísady do čaje:

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “5 důvodů proč se vyplatí pít čaj”

  1. […] čaj z vrbové kůry, který je velmi účinný na tlumení bolesti. Uveďte pomalu do varu čtvrt litru […]

  2. […] které jsou běžně denní součástí našeho nápojového lístku. Patří k nim káva, čaj, kakao, červené víno, ale i známý elixír zdraví – olivový […]

  3. […] jsme vás už seznamovali s příznivými účinky různých druhů čajů, nebo jsme psali důvody proč pít čaj. Jeden z nich je však stále zahalen rouškou tajemství, které i díky vašemu čtenářskému […]

  4. […] a strach); udělat si malou přestávku; dát nohy nastůl a poslouchat hudbu; vychutnat si šálek čaje; na chvíli se projít; být s lidmi, který vnášejí do našeho života smích … A pak je […]

  5. […] mykózách. Když tělo nejprve ‘předčišťovat’ a až potom začnete užívat bylinný čaj nebo kapky, bude mít léčba větší […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva