Sponzorováno

Lípa a lipový květ prospívají zdraví – na nachlazení i žaludeční křeče 4.88/5 (24)

Lípa našemu zdraví prospívá...

Lípa našemu zdraví prospívá…

Lípa je vysoký strom, který je rozšířen v celém mírném pásmu. Dorůstá výšky 30 až 40 metrů a jeho stáří se odhaduje kolem 600 let. U nás se nejčastěji vyskytují dva druhy lípy a to je lípa velkolistá a lípa malolistá. Jiné druhy rostoucích lip, které byly vysázené v parcích jsou k léčebným účelům nevhodné.

V minulosti lípu uznávali jako strom smíření a lásky. Květ lípy se sklízí začátkem kvetení (červen – červenec), dříve než se začnou tvořit kulovité plody. Sbírají se celé květenství i s blanitým jazykovitým listem. Suší se při teplotě do 35 ° C ve stínu, aby neztratily barvu. Usušené květy jsou světle žluté a mají příjemnou medovou vůni.

Účinnými látkami v květech lípy jsou flavonoidy (kvercetin, hesperidin, Tilirosid), silice s hlavní složkou Farnesolem, třísloviny, sliz a látky podobné vitaminu E. V období kvetení lípa medově voní.

Čaj z lipových květů a jeho účinky na zdraví

  • působí jako prevence proti nachlazení
  • posiluje obranyschopnost organismu (imunitu)
  • napomáhá při léčbě chřipky, snižuje horečku (potopudné účinky)
  • urychluje léčbu zánětu průdušek, usnadňuje vykašlávání
  • zmírňuje bolesti v krku
  • přírodní diuretikum, působí močopudně
  • pomáhá vyplavit škodlivé látky z těla
  • snižuje žaludeční křeče
  • pomáhá při infekčních chorobách i při střevních potížích
  • působí proti nespavosti, nervozitě, migréně a podrážděnosti
  • je vhodný při léčbě onemocnění ledvin a močového měchýře

Květy lípy obsahují flavonoidy působící jako antioxidanty, éterické oleje a slizové složky zklidňují a snižují zánět. Celkově čaj na organismus působí uklidňujícím dojmem, upravuje nepravidelný srdeční tep a pomáhá odstraňovat zažívací poruchy. Třísloviny, které obsahuje mají potopudné účinky, což se využívá při detoxikaci (očistě) organismu od škodlivých látek.

Příprava lipového čaje – jak na to?

Hrst suchého květu lípy zalijte ve džbánu na přípravu čaje půl litrem vroucí vody. Nechte přikryté louhovat asi 10 až 15 minut.

Čaj můžete podávat oslazený medem, ochucený s citronovou nebo s bezový šťávou, a přece chutná výborně i v naturálním stavu. Pije se vždy čerstvě připravený a popíjí se během celého dne. Je účinný jako prevence před napadením organismu viry a bakteriemi, posiluje obranyschopnost organismu, ale zároveň i léčí již nemocný organismus. Čaj se pije pravidelně, ale ne dlouhodobě. Lipový čaj není vhodný při velmi vysoké teplotě nad 39 °C, může zatížit krevní oběh.

Sponzorováno

Listy lípy zapařené vodou se přikládají na popáleniny, odřeniny a pohmožděniny. Koupel z lipových květů nebo listů je možno využít při neurotických (nervových) onemocněních ke zmírnění jejich projevů. Zde čaj nestačí, je třeba navštívit odborného lékaře. Lípa a její květy uzdravují tělo i mysl.

Lípa dle babských rad

V odborných kruzích i mezi babkami bylinkářami se říká, že čaj z lipového květu je nejosvědčenějším léčivým prostředkem proti všem nemocem z nachlazení. Lipový čaj je ideální pít pravidelně a co možná nejdéle. Dlouhodobé pití lipového čaje pomůže zředit krev a tak předejít možnému infarktu. Doporučené množství je jedna čajová lžička drogy na jeden šálek. Květiny sbíráme v době jejich otevírání (červenec – srpen). Velmi důležité je prostředí, ve kterém lípa roste, je vhodné ji sbírat z čistého prostředí mimo cest.

Lípa na vlasy, na pleť nebo jako bonbóny

Lipová kúra na vlasy

Účinek lipového květu na zdraví a krásu vlasů je už dávno znám. Vlasy zůstanou pružné a lesklé. Stačí 50 gramů sušeného květu zalít jedním litrem horké vody a nechat vyluhovat 30 minut. Vlasy si nejprve umyjte, opláchněte a připravený nálev jen jemně vmasírujte.

Lipový zápar na pleť

Na zesvětlení pih a zmíněné mytí obličeje je třeba přelít dvě polévkové lžíce drogy půl litrem vody a po 20 minutách scedit. Nálev je vhodný na pleť každého druhu.

Lipové bonbóny proti kašli

Potřebujeme:
120g medu, 100g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citrónu.

Postup:
Med, krystalový cukr, lipový čaj a citrónovou šťávu vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv. velkou perlu. To znamená, že kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.

Chutný a zdravý likér z lipového květu

Potřebujeme:
Lipový květ, 80% líh, 1 0,25 litru vody, 700g medu.

Postup:Sbíráme čerstvě rozkvetlý lipový květ. Okurkovou láhev naplníme do poloviny čerstvě nasbíraným rozkvetlým lipovým květem, dolijeme až k hrdlu čistým lihem a necháme vyluhovat na slunném teplém místě 2 týdny. Poté výluh přecedíme Na 1 litru přidáváme 700g medového roztoku. Lipový likér necháme ještě několik týdnů uležet.

Léčivá je lípa srdčitá i velkolistá – která lípa ano, a která ne?

Lípa srdčitá, oblíbený strom alejí, venkovských zahrad a dvorů i listnatých lesů, je rozšířená po celé Evropě. Podobná je i lípa velkolistá, jejíž účinky jsou v podstatě shodné. Tyto dva druhy se mohou i křížit a používat na čaj a pro podporu zdraví. Pozor ale na to, že v parcích pěstovaná lípa americká či lípa plstnatá jsou k léčebným účelům nevhodné.

VIDEO: O lipovém čaji

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Lípa a lipový květ prospívají zdraví – na nachlazení i žaludeční křeče”

    1. Lada1 napsal:

      Z lípy jsme loni dělali sirup a byl prostě super. Dávali jsme ho do čaje a mizel po sklenkách. Pili jsme ho dokonce i místo šťávy

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva