Sponzorováno

Abdominoplastika – Úprava břišní stěny 4.8/5 (10)

Abdominoplastika – úprava břišní stěny – je chirurgická procedura určená k odstranění přebytečné kůže a tuku z břišní stěny. Při této operaci se standardně provádí úprava přímých břišních svalů, čehož výsledkem je další ztenčení pásu, pevnější a plošší břicho.

Jaký je ideální pacient?

Ideální pacient na abdominoplastiku je osoba s relativně normální hmotností, která má přebytek kůže, uložení tuku na břiše a uvolněné přímé břišní svaly. Z tohoto vyplývá vhodnost pro ženy po opakovaných těhotenstvích, po kterých zůstávají uvolněné břišní svaly a často i přebytek kůže, který je jinou než chirurgickou cestou nesejmutelným. Operace není velmi vhodná pro obézní pacienty. Při nich je výrazně vyšší riziko komplikací i výsledek není často plně uspokojivý.

Častými pacientkami jsou klientky, které se zajímají o liposukci břicha. Liposukce sama o sobě je vhodná k odstranění lokalizovaných nahromaděniny tuku pouze pokud je kůže nad nimi elastická, tudíž se dá očekávat, že po ztrátě objemu se stáhne. Ve starším věku a při velkých přebytcích kůže však liposukce bez odstranění kůže může vést i ke zhoršení vzhledu břišní stěny – převis kůže se může i zvětšit, tehdy doporučujeme abdominoplastiku.

Nejčastěji jsou pacientkami ženy, často po opakovaných porodech, po větším úbytku hmotnosti. Vzácněji provádíme tento výkon na mužích – jde o případy převislé kůže v podbřišku po zmenšení objemu břicha, při kterém často zůstává přebytek kůže.

Průběh operace, aneb jak probíhá abdominoplastika

Operace se provádí v celkové anestezii. Principem celé operace je odstranění kůže is podkožním tukem z oblasti zpod pupku do stydké oblasti. Po zpřístupnění přímých a šikmých břišních svalů se provádí jejich napnutí a stažení stehy. Kůže zponad pupku se natáhne dolů a přišije se ke kůži v stydké oblasti pod určitým tahem. Pupek se přemístí na nové místo v stažené kůži. V případě potřeby je součástí operace i liposukce. Operace trvá cca 3 hod.

Sponzorováno

Po operaci obvykle pacient zůstává ve zdravotnickém zařízení 1 noc, následně v podstatě plně soběstačný odchází domů. 2-3 týdny po operaci se doporučuje chůze v mírném předklonu na snížení tahu v ráně a tím k usnadnění její hojení. 6 týdnů po operaci je nutné nosit zpevňující břišní pás – tzv. korzet. Po operaci zůstává relativně dlouhá jizva v podbřišku, která je však snadno ukryteľná v kalhotkách. Další jizva se nachází kolem pupku. Tyto jizvy zrající do půl roku až dvou let, to znamená, že měknou, ztrácejí růžové zbarvení a zbarvují se do barvy okolní kůže. Po jejich vyzrání jsou většinou jemné, málo nápadné a esteticky nerušivě. Zřídka je třeba po čase je upravit, tyto úpravy jsou prováděny v místním znecitlivění bez omezení společenského života pacienta jako ambulantní výkon.

Otoky, modřiny, necitlivost kůže na břišní stěně trvající několik týdnů jsou běžné průvodní jevy po této operaci. Mezi komplikace této operace zařazujeme krvácení pod kůži, zpomalené hojení rány, infekci. Všechny tyto komplikace jsou poměrně přímočaře a plně řešitelné, vyžadují dobrou spolupráci pacienta s chirurgem a různě dlouhou dobu.

Po operaci abdominoplastiky

Po operaci se doporučuje tělesné šetření, avšak pacient se mobilizuje – je nucen chodit – již na druhý den. Časná mobilizace má povzbuzující účinek na stav celého pacienta i na hojení rány. Pacienti po operaci by se měli vyhnout velkým výkyvům hmotnosti, udržovat se v dobré kondici, pak je výsledek dlouhodobý a nejsou nutné opakované zákroky.

VIDEO: Krátký dokument o abdominoplastice

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva