Sponzorováno

Marseillské mýdlo – přispívá ke kráse i zdraví 4.89/5 (9)

marseillske-mydloPřestože se kdysi tuhá mýdla používala k mytí i praní, postupem času se z našich domácností vytratila. Nahradili je totiž tekutá mýdla či sprchové gely a v případě čištění prádla dnes používáme armádu moderních pracích prostředků. Věděli jste však, že na jihu Francie se stále vyrábějí mýdlové kostky na přírodní bázi s jedinečnými vlastnostmi? Poznejte rozmanité přednosti Marseillského mýdla, kterými si tento naturální pomocník možná získá i vás.

Místo původu prozrazuje již samotný název

Originální a v podstatě velmi jednoduchý název Savon de Marseille v překladu znamená mýdlo z Marseille. Právě v tomto jihofrancouzském městě se tradice výroby mýdla udržuje již úctyhodných 600 let. Patřičnou vážnost tomuto výrobku však projevil až Ludvík XIV., který v roce 1688 položil základy významné obchodní značky. Prostřednictvím zákona totiž stanovil, že název Savon de Marseille se smí používat výhradně pro mýdla z olivového oleje zhotovené ve zmíněné územní oblasti. Od té doby se zákon pozměnil pouze v jediném směru – do mýdel mohou být přiměšováno i jiné rostlinné oleje (palmový a kokosový).

Ingredience nejsou tajné

Jak již bylo zmíněno výše, základem každého mýdla je olivový olej, který se v kostce může nacházet až v 72% ním podílu. Výsledný produkt má tehdy typickou nazelenalou barvu. Pokud se do mýdlové substance přidá i palmový a kokosový olej, barva mýdla se změní na krémovou. Pěnivý produkt dále obsahuje mořskou vodu ze Středozemního moře, kalcinované sodu (uhličitan sodný) a louh (hydroxid sodný).

Tradice na ústupu

Zatímco začátkem 20. století se produkce Marseillského mýdla vyšplhala až na 180 tisíc tun ročně, dnes je situace zcela odlišná. Z původních 132 převážně rodinných manufaktur totiž k roku 2000 totiž zůstalo jen pět. Poměrně výrazným způsobem se přitom změnila i velikost kostek. Někdejší pětikilové a dvacetikilové bloky mýdla se změnily na kostky s hmotností od 300 gramů do jednoho kila. Pokud vás zajímá cena, pak vězte, že 400-gramové balení odlehčí vaši peněženku o přibližně pět eur.

Sponzorováno

Desatero vzácných vlastností Marseillského mýdla

 • Jde o čistě přírodní produkt. Marseillské mýdlo je založeno na 100%ně naturální bázi. Jako vůně se při výrobě používají esenciální oleje a květiny (levandule, lupeny růží a podobně).
 • Je přátelské k životnímu prostředí a není testováno na zvířatech. Originální Marseillské mýdlo je biologicky rozložitelné, bez barviv a bez konzervantů. Výzkum a kontrola kvality probíhá v laboratořích, které nevyžadují testování na zvířatech.
 • Je ekonomické. Marseillské mýdlo díky své konzistenci vydrží až dvakrát déle než běžné mýdlo z obchodu. Pokud se s kostkou o hmotnosti 250 gramů bude jeden člověk sprchovat každý den, vydrží mu přibližně dva měsíce.
 • Přispívá ke kráse. Marseillské mýdlo je hypoalergenní, neobsahuje žádné chemikálie a je ideální pro citlivou pokožku. Dermatologové ho často doporučují při léčbě akné, ekzémů, lupénky a přecitlivělé pokožky. Jeho pH 9,5 nezpůsobuje žádné podráždění. Právě naopak, zanechává pokožku hebkou.
 • Odstraňuje i odolnější skvrny. Zaschlá rajčatová šťáva či dokonce krvavé fleky – to vše při správném použití není pro Marseillské mýdlo žádný problém. Stačí ho nanést na skvrnu namočenou ve vlažné vodě, nechat působit alespoň 30 minut (případně přes noc) a potom prádlo vyprat v pračce. Mýdlové vločky můžete nasypat i přímo do bubnu.
 • Je šetrné k jemným textiliím. Hedvábí, vlna i dětské oblečení si díky Marseillského mýdlu uchovávají svou jemnost a dokáží se zbavit odolnějších skvrn bez zásahu agresivních prostředků.
 • Je antiseptické. Pokud Marseillského mýdlem potřete podrážděnou či poraněnou pokožku, rány zůstanou dezinfikované a proces hojení se urychlí.
 • Poslouží i jako pěna na holení. Stačí Marseillským mýdlem promnout tolikrát, až se na mokré pokožce vytvoří krémovitá pěna. Díky olivovému oleji zůstane oholená kůže jemná a vláčná.
 • Odpuzuje moly. Pokud se tento škodlivý hmyz nastěhoval i do vašeho šatníku, vložte mezi oblečení právě kousky Marseillského mýdla.
 • Můžete ho používat jako univerzální čistící prostředek. Pokud necháte v teplé vodě rozpustit mýdlové vločky, klidně ní můžete mýt nábytek, obkládačky a sanitu v koupelně či dokonce podlahy. Mýdlo je vhodné i na kožené sedací soupravy.

Jaké účinky byste od Marseillského mýdla zřejmě nečekali?

Kostky tohoto francouzského mýdla v nohách postele jsou prý skvělými bojovníky proti nočním křečím a revmatismu. Oceníte ho dokonce i v případě, pokud nemáte zubní pastu. Složky Marseillského mýdla mají údajně příznivé účinky na dásně. Sporným zbývá jen to, jak takové mýdlo v ústech asi „chutná“.

Co si dále přečíst o mýdle?

VIDEO: Marseillské mýdlo a jeho výroba

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva