Sponzorováno

Máme 12 let, abychom zachránili svět. Jinak je s námi amen 4.64/5 (28)

Máme 12 let, abychom zachránili svět. Jinak to s námi nedopadne dobřeJako lidstvo jsme na nejlepší cestě k tomu, že budeme muset reálně čelit ničivým následkům změny klimatu – extrémnímu suchu, nedostatku potravin a smrtícím záplavám – dojde k tomu, pokud nebude dosaženo „nebývalého“ úsilí o snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030, varuje nová zpráva OSN. Takže máme 12 let na změnu. Nebo se svět, tak jak ho známe dramaticky změní. A poznáme to všichni.

Povrch planety se již oteplil o 1 stupeň Celsia, a v letech 2030 až 2052 by mohlo dojít k nárůstu o 1,5 stupně.

„To je zásadní, protože víme, že vznikne mnoho problémů, pokud překročíme 1,5 °C globálního oteplování, včetně větších teplotních vln a horkých let, většího nárůstu hladiny moře a v mnoha částech světa přijdou horší a delší sucha a extrémní dešťové srážky, které budou způsobovat záplavy“ řekl Andrew King, vědecký pracovník pro klimatické vědy na univerzitě v Melbourne.

Tyto teplotní statistiky byly zveřejněny v pondělí ve zprávě Organizace spojených národů o změně klimatu. Zpráva lidstvo varovala, že musíme učinit „rychlé, dalekosáhlé a bezprecedentní změny ve všech aspektech společnosti“, abychom zachránili naši planetu.

Vědci, kteří v tomto oboru získali Nobelovu cenu, mají za to, že máme dokonce šanci 50 na 50 na to, abychom se udrželi pod hranicí 1,5 stupně. Svět se musí do roku 2050 stát „uhlíkově neutrální“ (to znamená, že uhlíková stopa produktu / města / jednotlivce je rovna nule). Jakékoli další emise oxidu uhličitého by vyžadovaly odstranění tohoto škodlivého plynu ze vzduchu.

Pokud se budeme k planetě chovat stejně jako dosud, do roku 2030 dospěje svět do bodu, kdy se již nebude možné vyhnout katastrofickým následkům klimatické změny. Ta ovlivní jak lidstvo, tak i všechny přírodní ekosystémy.

Pokud se v tomto ohledu nic nestane, můžeme očekávat, že teplotní vlny, které v budoucnu přijdou, zvednou teplotu až o 3 stupně Celsia – to ve finále znamená častější a extrémní sucha, nárůst síly hurikánů a úmrtí až 90 procent korálových útesů – a to včetně Velkého bariérového útesu v Austrálii.

Zejména v zemích na jižní polokouli by byly vidět dopady nejdramatičtěji.

Příští roky rozhodnou

„Příštích několik let je v tomto ohledu pravděpodobně nejdůležitějších v lidské historii,“ uvedla Debra Robertsová, šéfka oddělení pro plánování životního prostředí a ochrany klimatu v Jižní Africe.

Snahy o zmírnění změny klimatu musí překročit rámec Pařížské dohody o změně klimatu, pod kterou se podepsalo 197 zemí – a kterou mimochodem prezident Trump odvolal v červnu 2017 (Donald Trump 1. června 2017 oznámil, že USA od Pařížské dohody odstupují).

„Šance na udržení globálního oteplování pod 1,5 stupně Celsia rychle mizí a současné závazky týkající se emisí, které uzavřely signatáři Pařížské dohody, rozhodně nepřispívají k dosažení tohoto cíle,“ řekl Andrew King.

5 kroků k 1,5 °C

  1. Globální emise CO2 (oxidu uhličitého) musí do roku 2030 klesnout o 45% oproti úrovni roku 2010
  2. Očekává se, že obnovitelné zdroje budou do roku 2050 poskytovat až 85% celosvětové elektřiny
  3. Očekává se, že se spotřeba uhlí sníží téměř na nulu
  4. Pro energetické plodiny bude zapotřebí až sedm milionů čtverečních kilometrů půdy (o něco méně, než je velikost Austrálie)
  5. Globálně takřka nulové emise do roku 2050
K obrázku asi není třeba nic dodávat.

K obrázku asi není třeba nic dodávat.

Co můžete dělat vy?

Existuje hned několik věcí, které můžete udělat, abyste pomohli zastavit rostoucí teploty. Ve zprávě OSN se také uvádí, že musí existovat rychlé a významné změny ve čtyřech globálních systémech:

  • města a cestování (transport)
  • energie
  • využívání půdy
  • průmysl

Dodává také, že se jen tak nedokáže naplnit zmíněný cíl beze změn u jednotlivců a naléhavě vyzývá lidi, aby:

Sponzorováno

  • nakupovali méně masa, mléka, sýrů, másla a zaměřili se více na místní a sezónní potraviny
  • přemýšleli nad elektromobilem (nebo hybridem)? + choďte na krátké vzdálenosti pěšky
  • jezděte vlaky a autobusy namísto letadel
  • využijte videokonference místo cestování na schůzky
  • použijte přirozené sušení prádla namísto užití sušičky
  • izolujte svoje domy
  • jezdíte do práce autem? Zkuste jezdit ve více lidech. Tím se sníží počet aut na cestách
  • mějte požadavek na nízkou uhlíkovou stopu u každého spotřebního výrobku, který kupujete

Tyto změny v životním stylu mohou pro planetu znamenat velký rozdíl. Všichni se musíme na změně podílet. „Možná si říkáte, že nemáte přímou kontrolu nad užíváním půdy, ale máte kontrolu nad tím, co jíte, a jaké výrobky používáte, i to ve finále určuje využití půdy.“ A to není vše. „Můžete si vybrat způsob, jakým se pohybujete ve městech. A také volte politiky, kteří se zasazují o pozitivní změny v životní prostředí.“

Co se stane, když nebudeme jednat?

Vědci tvrdí, že pokud nedojde k udržení nárůstu teploty pod 1,5 °C, dojde k významným a nebezpečným změnám ve světě. Pojďme se některé z nich podívat:

  • Můžete se rozloučit s korálovými útesy, jak říká zpráva, že budou v podstatě 100% zničeny při nárůstu teploty kolem 2 °C,.
  • Hladina moře se zvýší asi o 10 cm (a více), pokud necháme oteplení stoupat nad 2 °C. To nezní tak zle, že? Ale uvědomme si, že tak bude rizikům záplav vystaveno přes 10 milionů lidí.
  • Budou také významné dopady na teploty oceánu a jeho kyselost, to ovlivní život v celém oceánu.
  • Bude ovlivněna schopnost pěstovat plodiny, jako je rýže, kukuřice a pšenice.
  • Přijdou vlny horka, které spálí zemi, divočinu, i nás lidstvo.
  • Bude méně vody.
  • Existuje zdánlivě nemožná vyhlídka, že lidé a další stvoření nebudou moci žít nikde v blízkosti rovníku (kvůli extrémnímu teplu). Ano, s výjimkou těch tvorů, kteří se k tomuto přizpůsobili.

„Jsme již v nebezpečné zóně na jednom stupni oteplování,“ řekla Kaisa Kosonen z Greenpeace. „Oba póly tají, staré stromy, které tam byly po staletí, náhle umírají. A poslední léto? Bylo v podstatě doslova ohnivé na celém světě.“

Potřebujeme jako lidstvo nějaké větší upozornění?

Slova prezidenta Francie Macrona: „Neexistuje planeta B“

Je tento plán vůbec proveditelný?

Vážné dopady již nejsou opravdu daleko. Naopak, je to až nepříjemně blízko. Někteří lidé tvrdí, že už je to beznadějně nereálné, fantasy klimatických vědců. Na jedné straně se globální ekonomika spoléhá právě na uhlík a na něm závisí klíčové aktivity. Na druhou stranu, větrné turbíny a solární panely poklesly v cenách. a stále více zemí a států si stanovuje ambiciózní zelené cíle.

V konečném důsledku se politici budou potýkat s těžkou volbou: přesvědčit své voliče, že revoluční změna nastíněná ve zprávě je naléhavě zapotřebí nebo ignorovat a říkat, že vědci smýšlejí špatně.

Ekologové často varují a říkají, že na debatu prostě není čas. Nyní je ten okamžik, kdy musíme rozhodnout. Chceme přejít na čistou energii, udržitelný životní styl, chceme chránit naše lesy a faunu? Nyní je to ten okamžik, který může být památný, je to období, kdy musí dojít k obratu k lepšímu. Nyní je naše šance rozhodnout, jak bude vypadat příštích 50 nebo 100 let.

Musíme se nyní zachovat jako lidé, ne jako občané konkrétní země, regionu nebo politické strany.

Znáte Gretu Thunberg?

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg je švédská klimatická aktivistka.

12. prosince 2018 (to ji bylo 15 let) vystoupila Greta na plenárnímu zasedání konference COP 24, ve svém projevu mimo jiné prohlásila:

„Mluvíte jen o zeleném trvalém hospodářském růstu, protože se bojíte, že byste ztratili popularitu. Mluvíte jen o tom, jak pokračovat ve špatných nápadech, které nás dostaly do tohoto zmatku, i když jedinou smysluplnou věcí je zatažení záchranné brzdy. Nejste dostatečně zralí, abyste řekli, jaká je skutečně situace. Dokonce i toto břímě necháte na nás, dětech.“

A dále:

„V roce 2078 budu slavit své 75. narozeniny. Pokud budu mít dětí, budou třeba trávit tento den se mnou. Budou se mne možná ptát na vás, budou se možná ptát, proč jste nic nedělali v době, kdy byl ještě čas konat. Říkáte, že milujete své děti nade vše. Přitom jim kradete jejich budoucnost před jejich zraky. Dokud se nezaměříte na to, co je skutečně potřeba udělat, místo na to, co je politicky možné, nemáme naději. Nemůžeme vyřešit krizi, aniž je řešena jako krize. Musíme nechat fosilní paliva v zemi a musíme se zaměřit na spravedlnost.“

VIDEO: Projev Grety Thunberg

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Máme 12 let, abychom zachránili svět. Jinak je s námi amen”

    1. Verka napsal:

      1. Co jsme pokazili za staletí, nemůžeme napravit za 12 let. Kromě toho – my obyčejní lidé jsme moc malí páni, abychom mohli jít proti proudu.
      2. Jaké máme poučení z článku my revmatici, kteří tu hledáme poučení o zdraví?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva